Προς το περιεχόμενο

Reason και MIDI drum tracks


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε αυτό (?):

Θέλω να ανοίξω ένα MIDI file στο SONAR και να το κανάλι με τα midi drums να παίζουν από το REASON.

Έχω καταφέρει (μέσω Rewire) να αντιστοιχήσω τα υπόλοιπα όργανα (μπάσο, pads κλπ) ώστε να παίζουν από samplers του Reason, αλλά με τα drums μπερδεύτηκα...

Πώς πρέπει να τα κάνω ώστε να παίζουν σωστά? Πρέπει κάθε κρουστό (ride, hihat, kick κλπ) να το βάλω σε δικό του κανάλι στο Sonar και με κάποιο τρόπο να το αντιστοιχήσω στο Redrum, ή να κάνω μέσα στο ίδιο το Sonar import το midi drum track και να κάνω την αντιστοιχηση από εκεί?

Δώστε μου τα φώτα σας please!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να βαλεις το καθε κομματι(hi hat,snare) ξεχωριστα στο audio out devise του reason(αυτο που ειναι πανω πανω).....δηλαδη :πας στο πισω μερος του redrum και παιρνεις το νουμερο 1 και το βαζεις κατευθειαν σε μια κενη θεση του audio out device......ελπιζω να βοηθησα λιγο ,αν καταλαβα καλα αυτο ψαχνεις....em.icon.smile.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zakk δεν κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς... Ίσως να μην ήμουν αρκετά σαφής στο ερώτημά μου.

Εγώ έχω ένα midi αρχείο, πχ με 4 κανάλια:

1) μπασο

2) strings

3) πιανο

4) τύμπανα

Η μέχρι τώρα τακτική μου ήταν να ανοίγω το midi με το SONAR (έτσι ώστε να μπορώ να ηχογραφήσω κιθάρα, φωνή κλπ), να κάνω Rewire το Reason και να αντιστοιχώ τα midi κανάλια μου σε samplers του Sonar.

Πχ το κανάλι 1 (μπάσο) του midi το "στέλνω" σε ένα ΝΧ-ΧΤ sampler του Sonar, το κανάλι 2 σε ένα άλλο NX-XT κ.ο.κ.

 

Στην περίπτωση του καναλιού 4 (drums) όμως, δε ξέρω πώς να το στείλω στο Reason (και συγκεκριμένα στο Redrum) έτσι ώστε το κάθε κύμβαλο που έχω παίζει να αντιστοιχηστεί σε ξεχωριστό sample...

Πάλι σας μπέρδεψα??

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου