Προς το περιεχόμενο

SSD Για παλαιό Λάπτοπ


ManolisPiraeus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

έχω το Toshiba Satellite A505-S6986.Το  μηχάνημα κλείνει σχεδόν 6 χρόνια  ζωής.Είμαι πολύ ικανοποιημένος απο το μηχάνημα αυτο.Το μηχάνημα  δουλεύει  καθαρά για  ηχοληπτικές εργασίες και για  μουσικές παραγωγές (Cubase,ProTools,Ableton).Το λάπτιοπ έχει ένα 400GB (5400 RPM) Serial ATA σκληρό,τον οποίο τώρα τελευταία δεν ακούω καλα,σαν  να  έχει πέσει η  απόδοση του κατά 30-40%.

Επειδή λεφτά  για  να πάρω καινούριο  μηχάνημα  δεν  έχω σκέφτομαι  να  διαθέσω ένα πολύ μικρό και περιορισμένο μπάτζέτ ώστε να  κάνω  μια  μικρή αλλλα  βιώσημη  αναβάθμιση,προσδοκόντας καλύτερη απόδοση(για  τα χρονάκια  του),αλλα  και να  διατηρήσω το  μηχανάκι μάχιμο σε αυτά  που κάνει. Σκέφτομαι να  ξεκινήσω αλλάζοντας το  σκληρό δίσκο,και μετέπειτα  την μνήμη.Ετσι  σκέφτομαι  να  αντικαταστήσω τον μηχανικό σκληρό δίσκομε έναν τεχνολογίας SSD.Θέλω να  ξεκινήσω απο τον σκληρό,το οποίο που, όπως προείπα  δεν βλέπω να  ανταποκρίνεται όπως παλιότερα.Ευελπιστώ σε καλύτερη και ταχύτερη εκκίνηση  του υπολογιστή,ταχύτερη και  σταθερότερη ανταπόκριση κατα την λειτουργεία τών προγραμμάτων,και τέλος φυσικά καλύτερη κατανάλωση ρεύματος,και καλύτερες θερμοκρασίες. Αυτή την στιγμή μπορώ να διαθέσω 120 ευρώ και θέλω κάτι σε 240 έως 320gb χωρητικότητα.

 

Μια  μικρή προεσκόπιση  του  τί έχω τώρα!

Μνήμη:4GB DDR3 800MHz (max 8GB)

Επεξεργαστής:Intel Core 2 Duo processor T6600

Σκληρός:400GB (5400 RPM) Serial ATA

Λειτουργικό:Windows® 7 Home Premium 64-bit

 

Περιμένω  τις  προτάσεις-απόψεις  σας,(ακόμα και που κερδίζω και που χάνω)!

Ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω πως αν ξαναστήσεις από το μηδέν το λάπτοπ σου (φόρματ, λειτουργικό και λοιπά) θα δεις τέτοια βελτίωση σε επιδόσεις που θα αναβάλεις επ' αόριστον το νέο δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω πως αν ξαναστήσεις από το μηδέν το λάπτοπ σου (φόρματ, λειτουργικό και λοιπά) θα δεις τέτοια βελτίωση σε επιδόσεις που θα αναβάλεις επ' αόριστον το νέο δίσκο.

 

Φίλε καλησπέρα,

Με βρήσκεις σύμφωνο  με  αυτο  που  λές,και βασικά  ειμαι  και  εγω αυτής της  άποψης,αλλα  όταν θα  δεις  το  πώς συμπεριφέρεται ο  σκληρός,και  πλέον τι  θερμοκρασίες ανεβάζει δουλεύοντας μόνο  6-7 κανάλια  στο  cubase (δέν  σου  λέω να  ανοίξεις Pro  tools) θα  αλλάξεις  άποψη! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημά σου έχει SATA I ή II??

 

Edit

Έχεις SATA II. Το βρήκα τώρα. Ναι. Θα δεις τρομακτική βελτίωση με τον SSD που θα τρίβεις τα μάτια σου. Μνήμη RAM μόνο αν πιστεύεις πως την χρειάζεσαι. Ειδάλλως καμία διαφορά δεν θα καταλάβεις αν για παράδειγμα δεν έχεις ανάγκη ούτε τα 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβήτησα πουθενά πως έχεις πρόβλημα με την ΤΩΡΙΝΗ κατάσταση. Το ζητούμενο είναι πώς θα το λύσεις. Εγώ θα έκανα αυτό που έγραψα, δεν θα επένδυα χρήματα σε λάπτοπ 6ετίας αν δεν ήταν απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβήτησα πουθενά πως έχεις πρόβλημα με την ΤΩΡΙΝΗ κατάσταση. Το ζητούμενο είναι πώς θα το λύσεις. Εγώ θα έκανα αυτό που έγραψα, δεν θα επένδυα χρήματα σε λάπτοπ 6ετίας αν δεν ήταν απαραίτητο.

Αν και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, δεν γνωρίζω αν έχεις βάλει ο ίδιος SSD σε μηχάνημα εξαετίας κλπ. Η διαφορά είναι τόσο τρομακτική που αναρωτιέσαι γιατί ν'αγοράσεις καινούριο υπολογιστή. Παραπέρα, δεν είναι κόστος επένδυσης καθώς ακόμα και σε περίπτωση που πάθει κάτι ο υπολογιστής, ο σκληρός χρησιμοποιείται σε καινούριο laptop, σε desktop και φυσικά ακόμα κι ως εξωτερικός.

 

Και ναι για να προλάβω την ερώτησή σου  ;D έχω βάλει SSD σε macbook pro late 08, όπου φυσικά χρησιμοποιώ ΚΑΙ windows με partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν είναι  αμφισβήτιση  φίλε μου,απλά  πρακτική και  το  καταλαβαινω  πως το λες.

Βασικά  παιδια  ο  σκληρός ειναι  Sata1

 

@Mistral:Εάν  όλα  πάνε  καλα  με  τον ssd κατα το  καλοκαιρι  θα  βάλουμε  και μνήμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ο δισκος σου δεν πεφτει σε αποδοση λογο χρονων οταν ειναι να τα παιξει κανει κατι περιεργους θοριβους και μετα ..γκα γκα. Κανε ενα φορματ και θα ειναι παλι καινουργιος εαν δεν θες φορματ κανε ανασυγκροτιση και ελενχο σφαλματων και θα γινει ποιο γρηγορος εαν και ενα φορματ ειναι το καλυτερο.Ενας ssd δισκος οντος θα δωσει αλλον αερα στο λαπτοπ σου αλλα ενα φορματ δεν κοστιζει σε χρημα τουλαχιστον γιατι σε κοπο.....ειναι ο διαολος μου.Εαν τελικα επιλεξεις να αλλαξεις δισκο ενα απο τα κυριοτερα που θα εχεις κατα νου θα ειναι ποσο εγγυηση εχει ο δισκος που θα αγορασεις.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Μολις  τελείωσα το  Format,νομίζω ότι ο σκληρός πεθαίνει

 

ο υπάρχον σκληρός ειναι απλοσ  Sata(1) παίζει να  έχει  κάποιο  θέμα τυχον  ασυμβατότητας με  τους υπάρχοντες σκληρούς της  αγοράς;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου