Προς το περιεχόμενο

Stainless steel frets


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία με αλλαγή τάστων σε stainless steel, στην ίδια κιθάρα που προηγουμένως είχε nickel τάστα.

 

Με ενδιαφέρουν κυρίως παρατηρήσεις για τις αλλαγές στον ήχο, αλλά και στην αίσθηση.

 

Θα εκτιμούσα αν οι απαντήσεις προέρχονται από προσωπική εμπειρία και όχι είδα/διάβασα/άκουσα.  ;) Επίσης δεν έχει νόημα να μιλήσουμε για κιθάρες που έχουν από κατασκευής SS τάστα, με ενδιαφέρει η αλλαγή που επιφέρει μια τέτοια επέμβαση.

 

Ευχαριστώ.  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη έχεις βρεί κάποιον μάστορα στην Αθήνα που να βάζει ss;

 

Έχω σε μία Tom Anderson ss και είχα ρωτήσει το Kουρμπή πριν καιρό αν αλλάζει και τότε δεν έβαζε ακόμα γιατί απαιτεί εξειδικευμένο εξοπλίσμό απ'όσι ξέρω...(αν και "τρώγονται" με πολύ πιό αργούς ρυθμούς σε σχέση με τα nickel...)

 

Να σου πω ότι αν και δεν έχω αλλάξει ποτέ από nickel σε ss, έχω παίξει 2 ίδιες Anderson με nickel η μία και ss η άλλη.

 

Σίγουρα τα ss έχουν μιά μεταξένια και πιό μαλακή αίσθηση στη ταστιέρα σε σχέση με τα nickel και τα bends είναι βούτηρα, αλλά σου αφήνουν μία αίαθηση αυξημένων πρίμων και κάποιοι χαρακτηρίζουν αυτόν τον ήχο πιο "τσίγκινο". Εμένα μου αρέσουν, αλλά όταν θα ξαναπαραγγείλω Anderson ίσως και να μην τα βάλω...δεν ξέρω...nickel rules?...

 

Αν δεν έχεις παίξει ss είσαι ευπρόσδεκτος όποτε θέλεις να περάσεις να τα ακούσεις...έτσι κι αλλιώς δίπλα μου είσαι... :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ δεν έχω αλλάξει τάστα από συμβατικά σε SS. Εχω όμως 2 κιθάρες με ίδια μανίκια (έβενος, ίδιο radius, ίδιο νούμερο τάστα) όπου το ένα έχει nickel και το άλλο SS.

Η εντύπωσή μου είναι ίδια με αυτή του mij (ως προς την αίσθηση).  Σε σχέση με τον ήχο, η αίσθησή μου είναι ότι "βγαίνουν" ίσως λίγο περισσότερο τα πρίμα (και ίσως πιο πολύ στα καντίνια) αλλά δεν μπορώ να το πω αυτό με 100% βεβαιότητα γιατί οι δικές μου κιθάρες είναι είναι διαφορετικές μεταξύ τους (μια στρατ και μια τελε).

 

Αν ξαναπάρω μανίκι από τη warmoth το πιο πιθανό είναι ότι θα ξαναεπιλέξω να έχει SS τάστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ελαφρως οφτόπικ.

Εάν δεν αναφέρεται στα specs του οργάνου, πως ξέρετε τι τάστα έχετε;

Έψαχνα στο site της Fender να δω τι τάστα έχει ένα μεξικάνικο jazz bass, αλλά δεν αναφέρει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ελαφρως οφτόπικ.

Εάν δεν αναφέρεται στα specs του οργάνου, πως ξέρετε τι τάστα έχετε;

Έψαχνα στο site της Fender να δω τι τάστα έχει ένα μεξικάνικο jazz bass, αλλά δεν αναφέρει τίποτα.

 

 

H πλειοψηφια των οργανων εχει nickel ταστα. Τα ss ειναι ειδικες περιπτωσεις και οταν μια κιθαρα εχει τετοια ταστα θα το διαφημιζει παντου με τεραστια φωτεινα γραμματα, να εισαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να ρωτήσω κάτι ελαφρως οφτόπικ.

Εάν δεν αναφέρεται στα specs του οργάνου, πως ξέρετε τι τάστα έχετε;

Έψαχνα στο site της Fender να δω τι τάστα έχει ένα μεξικάνικο jazz bass, αλλά δεν αναφέρει τίποτα.

 

Κανονικά έχει.... Αν είναι SS δεν αμελούν να το τονίσουν στα specs. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.  ;)

 

Οι εμπειρίες σας mij και harilatron είναι ακριβώς αυτό που ζητούσα να μάθω.  ;) Δημήτρη μη μου δίνεις πολύ θάρρος γιατί με βλέπω για μόνιμη εγκατάσταση στο playroom σου, παρέα με τις Anderson (τις οποίες χαίρομαι που δεν έδωσες τελικά!) και τον Mesa.  ;D ;D

 

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, SS βάζει ο Οικονομάκης, με επιπλέον κόστος φυσικά, λόγω φθοράς εργαλείων και πιο ακριβού υλικού.

 

Για τους φίλους που ρωτάνε, SS τάστα αποκλειστικά έχουν πλέον οι Anderson (αν δεν κάνω λάθος, σε όλα τα μοντέλα) και οι Parker (εξαρχής). Στην Parker ωστόσο δεν μπορώ να διαγνώσω κάποιο "τσίμπημα" στα πρίμα, τουλάχιστον ενοχλητικό, μιας και εξαρχής η κιθάρα έχει σχεδιαστεί έτσι. Δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω ότι παρόμοια εμπειρία θα είναι και οι κιθάρες του Tom.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικη εμπειρια σε Parker, μπορω να πω οτι αξιζουν τα ss. Αν και η κιθαρα μου ειχε απο κατασκευης ss, πιστευω οτι το ιδιο θα αξιζει η τοποθετηση τους σε αλλη κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα τα ss έχουν μιά μεταξένια και πιό μαλακή αίσθηση στη ταστιέρα σε σχέση με τα nickel και τα bends είναι βούτηρα, αλλά σου αφήνουν μία αίαθηση αυξημένων πρίμων και κάποιοι χαρακτηρίζουν αυτόν τον ήχο πιο "τσίγκινο".

 

Θα συμφωνησω με το πρωτο μερος και θα διαφωνησω με το δευτερο. Εγω τα δοκιμασα στη πρωτη Warmoth αφου ειδα οτι τα προτεινουν κατασκευαστες που εκτιμω. Τωρα δε τα αλλαζω με τιποτα και τα εχω βαλει σε τρεις Warmoth ολες vintage ηχητικου προσανατολισμου (strat, thinline, LP). Δε μπορω να συγκρινω αφου οι κιθαρες φτιαχθηκαν εξαρχης με SS ταστα αλλα ουτε τσιγκινες ακουγονται ουτε αυξημενα πριμα εχουν. Αυτα φτιαχνονται με τους μαγνητες, ποντεσιομετρα, πυκνωτες κλ.

 

Τα συνιστω για οποιον φτιαχνει καινουρια κιθαρα ή αλλαζει ταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πριμα αυξανονται,(με την αλλαγη σε ss)

μονο αν το οργανο ειναι ηδη πριμο ως κατασκευη,

η φοραει vintage μαγνητες,η οποιους αλλους εχουν εμφαση στα "πριμα"..

κατι που διορθωνεται ευκολα,αν κανεις ξερει πραγματικα να χειριζεται τα "κουμπακια" του...

 

Το χειροτερο με τα ss ειναι οτι "τζιζαρουν" περισσοτερο απο τα νικελ...

Και το "στρωσιμο" τους διαρκει περισσοτερο.

 

Το ποσο γρηγορα "τρωγονται" τα stainless...ειναι στο χερι του παικτη,

οπως και τα νικελ,τα οποια αναλογως περιεκτικοτητας μπορει να ειναι

σχεδον το ιδιο σκληρα με τα stainless!

 

Προσωπικα τα θεωρω απλως αχρηστα,

και δεν μπαινω στον κοπο να εφοδιαστω με τα "ειδικα" εργαλεια τους,

αφου δεν εχω σκοπο να τα χρησιμοποιησω...

(το'χω δοκιμασει ομως... ;) )

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου