Προς το περιεχόμενο

Προβλημα για εξασκηση. Ηλεκτρονικά ή practice pads;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους...

εχω ενα προβλημα..σε λιγο καιρο φευγω θεσσαλονικη για σπουδεςκ θα μεινω σε πολυκατοικια...θα αφησω τα πολυαγαπημενα μου ντραμσ πισω στο σπιτι μου και τωρα ψαχνω μια λυση ωστε να εξασκουμε σιγανα κ αποτελεσματικα ...μου εχει περασει η ιδεα να παρω ηλεκτρονικα αλλα πιστευω οτι χασιμο χρηματων κ δν μου πολυαρεσουν...κ σκεφτηκα να παρω ενα σετ με πλαστικα εξασκησης σαν αυτο http://www.thomann.de/gr/stagg_tds8r_uebungs_set.htm...πιστευω οτι αυτο ειναι οτι καλυτερο γιατι ειναι κ φθηνο κ θα με ωθησει στην εξασκηση που εχω καιρο να κανω...εσεις τι πιστευετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τα ηλεκτρονικά μπορείς να τα ακούς με τα ακουστικά και άμα βρεις και καμία μπάντα εκεί, μπορείς να την χρησιμοποιήσεις από το να βαράς λάστιχα. Εξάλλου τι σημαίνει δεν σ' αρέσουν. Αυτά που θες είναι πιο όμορφα; Πιο φτηνά όμως, σίγουρα.

 

Αλλά ντράμερ δεν είμαι και άδικο μπορεί να χω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα αυτα που λες ειναι τελειως αθλια!!!Ακουγονται ολα το ιδιο τι βαρας snare,τι πιατινια....

Εγω ντραμερ δεν ειμαι αλλα εχει ενας φιλος τετοιο και πραγματικα θελει να παρει ηλεκτρικα...(αμα ενδιαφερεσαι να τα ξεφορτωθει προσπαθει... ::))

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι ντραμερ

 

Αλλα ως γνωστον εχω αποψη για ολα!! ;D ;D

 

δεν βρισκω καποιο νοημα σε εξασκηση χωρις ηχο.. δλδ δεν εχει νοημα να παρω εγω μια κιθαρα που δεν θα παραγει ηχο απλα για εξασκηση..(ειναι λιγο διαφορετικα αλλα ελπιζω να καταλαβες τι εννοω)

 

ψηφιζω ηλεκτρονικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ηλεκτρονικά ψηφίζω. Και πιο "πραγματικά" και με ακουστικά θα'σαι μια χαρά και δεν θα ενοχλείς και κανέναν.

Για το "πραγματικα" συμφωνω κ εγω, αλλα για το "δεν θα ενοχλείς και κανέναν" οχι και τοσο. Εξαρταται απο το πατωμα που θα εχει το δωματιο που θα ειναι τα drums. Αν ειναι μαρμαρο/πλακακι/οτιδηποτε αλλο "σκληρο", τοτε εχει καλως. Αλλα σε περιπτωση που ειναι ξυλινο θα υπαρχει καμποσο προβλημα με την μποτα-μποτες (ιδιως αν παιζεις διπεταλλο) και για να μην ακουγεσαι θα πρεπει να βαρας πολυ μαλακά.

 

Αλλα και παλι, ηλεκτρονικα ψηφιζω κ εγω. Τα practice pads μου φαινονται ψιλοχαλια.

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα practice pads είναι καθαρά και μόνο για εξάσκηση (όπως λέει και το όνομα τους) ενω το ηλεκτρονικό σετ όχι. Παρ' όλα αυτά, κατά την γνώμη μου για να πάρεις ένα καλό ηλεκτρονικό σετ (το οποίο θα είναι κάαααπως κοντά στα φυσικά) πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα (1000+) ενώ αν θες απλά και μόνο να κάνεις εξάσκηση μπορείς να πάρεις 2 pads (snare+drum bass) και να είσαι κομπλέ (σύνολο 120 ευρώ το πολύ!). Διαλέγεις και παίρνεις. Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα τα pads !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αμα δεν ακους ηχο τι εξασκηση κανεις?

 

(ξαναλεω δεν εχω καμια σχεση με ντραμς!!χε)

 

Αρκεί να ακους τα χτυπήματα... Κάτι που είναι εφικτό με τα pads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(ξαναλεω δεν εχω καμια σχεση με ντραμς!!χε)

 

 

φαινεται...!!! ;D ;D ;D

 

στα ντραμς, παρα πολλοι μελετανε πανω στα ποδια τους και πανω σε μαξιλαρια η και εγω δεν ξερω σε τι αλλο!

γιατι πολλες φορες, αυτο που σε ενδιαφερει ειναι το στικινγκ η το ρυθμικο του πραγματος, οποτε αν βαλουμε και τον παραγοντα χρημα μες στην μεση, ισως να ειναι μια καλη αγορα αυτο το φουλ σετ απο παντς.

 

παρ ολα αυτα και εγω θα πηγαινα στην αγορα του ηλεκτρονικου σετ, γιατι οπως σου ειπαν και οι αλλοι και καλυτερα θα ακους, και ισως πιο πολυ θα το φχαριστιεσαι και ισως να μπορεις να ηχογραφησεις και κατι πολυ πολυ ευκολα αν χρειαστει με εναν σχετικα καλουτσικο ηχο.

 

τωρα πραγματι ο ηχος απο την μποτα μπορει να περναει στον κατω οροφο, αλλα αυτο δεν νομιζω να αλλαζει, ειτε μιλαμε για τα παντς ειτε μιλαμε για την ηλεκτρονικη!

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου