Προς το περιεχόμενο

Fireface 800-Γνώμες


airborne

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να παρω μία καρτα ηχου για το λαπτοπ μου (Sony Vaio FS215S, 1.8Ghz Centrino,1GBRam, 7200rpm Hitachi HD, Texas Instruments Firewire Controller).

Έχοντας ηδη απορριψει τη λυση της EMU1616M(ειμαι ήδη κατοχος της 1820m και δεν ειμαι ιδιαιτερα ικανοποιημένος) είμαι ανάμεσα στην Fireface 800 και την Multiface II της RME.

 

Δεδομένου ότι η Multiface ΙΙ δεν υπάρχει ακόμα στην αγορά, θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο τα μελη του φορουμ εχει εμπειρια απο την Fireface 800.Ειναι οντως τοσο σταθερη οσο λενε?To γεγονος οτι ειναι Firewire και οχι Cardbus μου προξενησε καποιες αμφιβολιες αρχικα.

Σχετικα με τις τιμες latency ποσο επιβαρυνει το συστημα μια πολυ χαμηλη τιμη(ταξης 2ms για παραδειγμα).Υπαρχει περιπτωση να εχει καλυτερη αποδοση η Multiface (ακομα και το I)λογω του οτι δουλευει με cardbus?

 

Ειναι μια απο τις ακριβοτερες καρτες που υπαρχουν στην αγορα και θα ηθελα να ακουσω καποια γνωμη ανθρωπων που την εχουν χρησιμοποιησει πριν προβω στην αγορα της.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από ένα μήνα περίπου αγόρασα απο τον Νάκα τον συνδυασμό Hammerfall DSP Cardbus/Multiface II για το IBM G41 Thinkpad μου. (P4 @ 3.06 HT, 512MB RAM).

 

Έχω να πώ τα εξής:

 

1. Όσον αφορά την ε3υπηρέτηση, στο τοπικό κατάστημα ήταν άψογοι.

2. Η τιμή στην οποία αγόρασα τον συνδυασμό θα έκανε τον Thomann να κοκκινήσει απο ντροπή.

3. Η απόδοση της κάρτας στο Cubase SX 3.0.2 υπό Windows XP SP1 είναι υποδειγματική.

 

Αν οι drivers της Fireface είναι εφάμιλλης ποιότητας πιστεύω ότι επίσης δεν πρόκειται να συναντήσεις πρόβλημα. To καλύτερο που έχεις να κάνεις όμως είναι να γραφτείς στην mailing list της RME και να ρωτήσεις εκεί για πιο σίγουρα πράγματα. Η γνώμη μου πάραυτα είναι: ΑΝ κανείς θα έπρεπε να πάρει FIREWIRE κάρτα ήχου, η καλύτερη εταιρία που μπορεί να προτιμήσει ειναι η RME, κυρίως λόγω της δουλειάς που κάνουν στους drivers.

 

To φορητο σύστημα μου αποτελείται:

 

IBM G41 Thinkpad

RME HDSP Cardbus + Multiface II

ADS Tech Pyro1394DV for notebooks Cardbus to Firewire Controller (TI based)

TC Electronics Powercore Firewire

 

kαι παίζει stable ακόμα και με HT enabled στο Cubase SX στα 6ms.

 

PS. Όντως πρόκειται για αρκετά χρήματα. Έχεις σκεφτεί να πάρεις το lap σου και να πας να ζητήσεις απο τον Νάκα να την δοκιμάσεις σε πραγματικές συνθήκες στο φορητό σου ?

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από ένα μήνα περίπου αγόρασα απο τον Νάκα τον συνδυασμό Hammerfall DSP Cardbus/Multiface II για το IBM G41 Thinkpad μου. (P4 @ 3.06 HT' date=' 512MB RAM).

 

Έχω να πώ τα εξής:

 

1. Όσον αφορά την ε3υπηρέτηση, στο τοπικό κατάστημα ήταν άψογοι.

2. Η τιμή στην οποία αγόρασα τον συνδυασμό θα έκανε τον Thomann να κοκκινήσει απο ντροπή.

3. Η απόδοση της κάρτας στο Cubase SX 3.0.2 υπό Windows XP SP1 είναι υποδειγματική.

 

Αν οι drivers της Fireface είναι εφάμιλλης ποιότητας πιστεύω ότι επίσης δεν πρόκειται να συναντήσεις πρόβλημα. To καλύτερο που έχεις να κάνεις όμως είναι να γραφτείς στην mailing list της RME και να ρωτήσεις εκεί για πιο σίγουρα πράγματα. Η γνώμη μου πάραυτα είναι: ΑΝ κανείς θα έπρεπε να πάρει FIREWIRE κάρτα ήχου, η καλύτερη εταιρία που μπορεί να προτιμήσει ειναι η RME, κυρίως λόγω της δουλειάς που κάνουν στους drivers.

 

To φορητο σύστημα μου αποτελείται:

 

IBM G41 Thinkpad

RME HDSP Cardbus + Multiface II

ADS Tech Pyro1394DV for notebooks Cardbus to Firewire Controller (TI based)

TC Electronics Powercore Firewire

 

kαι παίζει stable ακόμα και με HT enabled στο Cubase SX στα 6ms.

 

PS. Όντως πρόκειται για αρκετά χρήματα. Έχεις σκεφτεί να πάρεις το lap σου και να πας να ζητήσεις απο τον Νάκα να την δοκιμάσεις σε πραγματικές συνθήκες στο φορητό σου ?[/quote']

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Υπαρχει το Multiface II ετοιμοπαραδοτο?Σημερα τηλεφωνησα στο Νακα και μου ειπαν οτι δεν τους εχει ερθει ακομα. Στο Νακα Professinal στην Αθηνα ξερω τα περισσοτερα παιδια που δουλευουν εκει και μου εχουν ηδη προτεινει να παω εκει με το λαπτοπ μου για δοκιμη, πραγμα που σκοπευω να κανω συντομα.

Με εβαλες στα αιματα ομως τωρα που μου ειπες για το Multiface II. Το θεωρω πολυ καλη επιλογη απλα υπαρχει μεγαλη περιπτωση να χρειαστω τους προενισχυτες της Fireface.

 

Περιμενω αποψεις και για Fireface :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To φορητο σύστημα μου αποτελείται:

 

IBM G41 Thinkpad

RME HDSP Cardbus + Multiface II

ADS Tech Pyro1394DV for notebooks Cardbus to Firewire Controller (TI based)

TC Electronics Powercore Firewire

 

kαι παίζει stable ακόμα και με HT enabled στο Cubase SX στα 6ms.

 

PS. Όντως πρόκειται για αρκετά χρήματα. Έχεις σκεφτεί να πάρεις το lap σου και να πας να ζητήσεις απο τον Νάκα να την δοκιμάσεις σε πραγματικές συνθήκες στο φορητό σου ?

 

Φιλε ghen απ'οτι βλεπω εχεις και την Powercore Firewire που εχω κι εγω. Βλεπω επισης οτι εχεις και ενα cardbut to firewire controller. Πως το κατεφερες αυτο?Θελω να πω, η Multiface πρεπει να καταλαμβανει την PCMCIA slot στο laptop σου οποτε που εχεις βαλει το firewire cardbus? :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To shell της σειράς IBM G41 διαθέτει 2 θύρες PCMCIA. To ωραίο είναι ότι σε όσα διαφορετικά λειτουργικά συστήματα έχω δοκιμάσει πάνω του, οι ελεγκτές cardbus παίρνουν πάντα διαφορετικό IRQ.

 

http://www-131.ibm.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=-840&productId=8774455&storeId=10000001&langId=-1&dualCurrId=1000073&categoryId=2580118

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου