Προς το περιεχόμενο

Τα σχόλια σας για κομμάτι "ηλεκτρονικής dance μουσικής"


ex-infectme247

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το "είδος" έχω πρόβλημα έτσι κι αλλιώς, μιας και θεωρώ ότι η συνθετική μουσική είναι λίγο... "αφύσικη", αλλά αυτό το σκοπό έχει ο συγκεκριμένος ήχος...

 

Γι' αυτό που είναι πάντως μού φαίνεται πολύ ωραίο, δεν ξεχωρίζει από τού "εμπορίου". Και η ηχητική του είναι ξεκούραστη και ενδιαφέρουσα, οπότε well done! Κάπως κοινότοπο ίσως, αλλά όλα τα dance κοινότοπα μού φαίνονται... Μάλλον επειδή δεν έχω ιδέα!  ;D

 

Τέλος πάντων καλό είναι να έχεις και 1-2 γνώμες "μή-ειδικών" ακροατών, έτσι γιά ποικιλία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Γενικά, δεν μπορώ να γράψω όλα τα μέρη, να πω αυτό θα μπει εδώ το άλλο εκεί, να βάλω και ένα beat από κάτω και να το πω "έτοιμο". Μ'αρέσει να ακούω αυτό που φτιάχνω σταδιακά, να προσπαθώ να δω τι λείπει και "πού πάει" και να συνεχίζω ανάλογα. Αρκετές φορές πετάω τη δουλειά ωρών/ημερών/εβδομάδων επειδή αποφασίζω ότι θέλω να βάλω κάτι καινούργιο που δεν κολλάει με τα προηγούμενα, οπότε φεύγουν τα προηγούμενα!!!

 

 

Αυτό ονομάζεται "perfectionism" κ νομίζω πως πρόκειται για την κατάρα πολλών μουσικών που γράφουν μουσική μόνοι τους...  :P Δεν γνωρίζουν πότε ολοκλήρωσαν ένα κομμάτι  ;D Μερικές φορές χρειάζεται κάποιος να σου πει "άσ'το φίλε το κομμάτι όπως είναι".

 

Τεσπά, μεγάλη κουβέντα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων καλό είναι να έχεις και 1-2 γνώμες "μή-ειδικών" ακροατών, έτσι γιά ποικιλία...

Εννοείται ότι θέλω τις απόψεις όλων. Γι'αυτό το ανέβασα το κομμάτι. Ελπίζω να μην το βρήκες χάσιμο χρόνου, καταλαβαίνω ότι αυτό το είδος μουσικής ίσως να μην "κάθεται" καλά σε αυτιά που δεν το έχουν συνηθίσει. Ευχαριστώ πάντως που ασχολήθηκες. (έχω γεμίσει τον τόπο ευχαριστίες!)

 

 

Αυτό ονομάζεται "perfectionism" κ νομίζω πως πρόκειται για την κατάρα πολλών μουσικών που γράφουν μουσική μόνοι τους...  :P Δεν γνωρίζουν πότε ολοκλήρωσαν ένα κομμάτι  ;D Μερικές φορές χρειάζεται κάποιος να σου πει "άσ'το φίλε το κομμάτι όπως είναι".

 

Τεσπά, μεγάλη κουβέντα.

Τι να πω... δεν έχεις κι'άδικο. :/

Μάλλον γι'αυτό πολλοί δουλεύουν δυο-δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι είναι άψογο κατά την γνώμη μου χωρίς να χρειάζεται να επεκταθώ σε ειδικούς τομείς.Αυτό που ίσως χρειάζεται ''δουλειά'' είναι ο τρόπος που εσύ βλέπεις τα πράγματα.

Για παράδειγμα το άκουσμα του κομματιού και το συνολικό δέσιμο που έχεις πετύχει δεν συμβαδίζουν με την ανασφάλεια με από την οποία παρουσιάζεις τα γεγονότα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αμφισβητείς ή να επανεξετάζεις τα θέματα που σε αφορούν

ώστε να γίνεις καλύτερος εσύ και τα έργα σου...

Απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση λιγότερο μετράν οι γνώμες μας για το κομμάτι από το να το απολαύσουμε όλοι μαζί.

Εννοείτε βέβαια πως αν ξεμπλοκάρεις από τις σκέψεις που σε απασχολούν μπορείς και εσύ να διασκεδάσεις μαζί μας.

Εγώ θα το ακούω ευχάριστα στο σπίτι και στο αυτοκίνητό μου (αν δεν σε πειράζει βέβαια).

 

Μπράβο σου και Καλή συνέχεια

Τα μπάσα τρώνε τα λεφτά,τα πρίμα τρώνε τ'αυτιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι είναι άψογο κατά την γνώμη μου χωρίς να χρειάζεται να επεκταθώ σε ειδικούς τομείς.Αυτό που ίσως χρειάζεται ''δουλειά'' είναι ο τρόπος που εσύ βλέπεις τα πράγματα.

Για παράδειγμα το άκουσμα του κομματιού και το συνολικό δέσιμο που έχεις πετύχει δεν συμβαδίζουν με την ανασφάλεια με από την οποία παρουσιάζεις τα γεγονότα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αμφισβητείς ή να επανεξετάζεις τα θέματα που σε αφορούν ώστε να γίνεις καλύτερος εσύ και τα έργα σου...

ΟΚ... απλά είμαι λίγο σφιγμένος γιατί είναι πρώτη φορά που ζητάω τη γνώμη μουσικών και ατόμων που "το κατέχουν" και με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σας. Η μεγαλύτερη ανασφάλειά μου είναι ότι δεν έχω μάθει καλά τα μόνιτόρ μου και τον χώρο μου, γι'αυτό φοβάμαι μήπως ακούτε άλλα αντί άλλων και εγώ νομίζω ότι όλα καλά!!! Γι'αυτό και το ανέβασα... δεν προσπαθώ ούτε να το παίξω μετριόφρων ούτε να ψαρέψω κοπλιμέντα. Θα κοιτάξω πάντως να... χαλαρώσω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη ανασφάλειά μου είναι ότι δεν έχω μάθει καλά τα μόνιτόρ μου και τον χώρο μου, γι'αυτό φοβάμαι μήπως ακούτε άλλα αντί άλλων και εγώ νομίζω ότι όλα καλά!!!

 

Το να μάθεις καλά τα monitor και τον χώρο σου είναι θέμα χρόνου, κάτι που από ότι ακούγεται στην περίπτωσή σου δεν αργεί πολύ και αυτό είναι πολύ ευχάριστο. Ούτως ή άλλως μπορείς πάντα να κάνεις μια βόλτα με το ηχογράφημά σου σε διάφορα ηχητικά συστήματα για να πεισθείς.

Αυτό που ίσως πρέπει να κοιτάξεις στην πορεία είναι μήπως σε ακολουθεί μόνιμα ένα υπέρμετρο συναίσθημα ανασφάλειας βάζοντας τον εαυτό σου να ακούει το μακρύ και το κοντό του καθενός πάντα σε αντίθεση με την αρχική σου διαίσθηση για το έργο που έφτιαξες.

Εννοώ δηλαδή ότι δεν είναι πάντα καλό επιζητούμε την γνώμη των άλλων.

Και φυσικά δεν λέω ότι τρέχει κάτι τέτοιο μαζί σου. Απλώς να έχεις το νου σου. ;)

Το κόλπο λέει : Ταπεινά και snob ;D ;D ;D

 

 

 

Τα μπάσα τρώνε τα λεφτά,τα πρίμα τρώνε τ'αυτιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά...

 

Να πω και εγώ ένα μπράβο...ακούγεται πολύ καλά...

Μια παρατήρηση..(καλοπροαίρετα)...

 

έχεις πολύ λίγα drums..!!και νομίζω θα του πάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά...

 

Να πω και εγώ ένα μπράβο...ακούγεται πολύ καλά...

Μια παρατήρηση..(καλοπροαίρετα)...

 

έχεις πολύ λίγα drums..!!και νομίζω θα του πάνε...

Ευχαριστώ. Τι εννοείς πολύ λίγα? Ήθελες περισσότερη παρουσία και "σκάσιμο" στη μπότα και το snare? Ή επιπλέον κρουστά; (congas και τέτοια; ) Το βασικό μοτίβο που χρησιμοποίησα είναι τυπικό για τέτοιο είδος. (όχι ότι δεν θα βρεις και πιο "percussive" lines)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι περισσότερο απο samples,όπως είπες (όχι ότι δε θα βρείς)...

έχεις ρίξει όλο το βάρος στη μελωδία(που είναι πολλές),αλλά από πίσω είναι ένα σταθερό

και κάποιες φορές ίσως λίγο βαρετό.,,(σόρρυ αλλά καθαρά γνώμη μου έτσι)..

 

ότι νομίζεις πάντως..άντε να κάνουμε και κανα  remix!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK κατάλαβα τι λες. Είναι αρκετά λιτά τα κρουστά, έχεις δίκιο. Πάντως δεν νομίζω να χωράει τίποτα άλλο στη μείξη πλέον, θα βαρύνει πολύ. Θέλω να το δουλέψω πάντως το θέμα για μελλοντικές παραγωγές.

Ψήνεσαι σοβαρά για remix ή πλάκα κάνεις;

Τι χρειάζεται γενικά για remix? (δεν έχω ιδέα!) Τα wave για κάθε κανάλι? μόνο τα midi? και τα δύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου