Προς το περιεχόμενο

Recording gear & "Mojo"



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Υπάρχει recording gear που προσφέρει "Mojo"? ....και τι μπορεί να είναι το mojo σε ότι αφορά το recording gear?

 

Ξέρω ότι η ερώτηση φαντάζει χαζή, αλλά ακόμη και οι πιο κυνικοί ανάμεσα μας έχουν στιγμές που πιθανότατα έχουν νιώσει την παρουσία αυτού του περιβόητου mojo στην ατμόσφαιρα κατά την διάρκεια ενός recording session....κατά πόσο όμως μπορεί να οφείλεται σε ένα κομμάτι εξοπλισμού, δηλαδή κατά βάση σε μια χούφτα (άντε 2-3) πυκνωτάκια, λυχνίες, μετασχηματιστές τραντζίστορς, ολοκληρωμένα (ή μη  ;)  )κλπ κλπ μέσα σε ένα μεταλικό σασί?

 

Προσωπικά και ξεκινώντας μια μικρή - εισαγωγική προσωπική τοποθέτηση, "πιστεύω" στο mojo. Ταυτόχρονα όμως το χωρίζω σε 2 ή και περισσότερες υποκατηγορίες, δηλαδή στην "ιδέα" και στην "ατμόσφαιρα" που μπορεί να προσφέρει μια συγκεκριμένη υλοποίηση (ακόμη και χωρίς να είναι στην πρίζα  ;D) σε έναν καλλιτέχνη-εκετελεστή-ερμηνευτή ή σε έναν sound engineer κατά την διάρκεια ενός recording ή mixing session και από την άλλη στο μοναδικό ηχόχρωμα - "ταυτότητα" που μπορεί να έχει ένα μικρόφωνο, ένας επεξεργαστής κλπ κλπ

 

Το μεν πρώτο νομίζω ότι είναι πασιφανές πόσο επιδραστικό μπορεί να είναι για το αποτέλεσμα μιας ηχογράφησης (πχ ένας τραγουδιστής που αισθάνεται άνετα μόνο όταν ακούει ένα συγκεκριμένο room reverb του  pcm60 στο cue mix ή αισθάνεται ασφάλεια μόνο μπροστά σε ένα U87 κλπ κλπ). Πολλές φορές μάλιστα το πρόβλημα είναι πως ακριβώς θα μπορέσει να συνδυαστεί αυτή η "ιδέα" με το πραγματικά (ηχητικά) επιθυμητό αποτέλεσμα  ;)

 

Σε ότι αφορά το δεύτερο....τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα, καθώς όπως συμβαίνει συνήθως η υποκειμενικότητα είναι αυτή που καθορίζει το αποτέλεσμα. Παρ'όλα αυτά προσωπικά θεωρώ βασικότατη προυπόθεση την ύπαρξη συγκεκριμένων "συστατικών και γεύσεων" για την επιτυχημένη εκτέλεση κάθε "συνταγής"....ακόμη και αν οι διαφορές αντιπροσωπέυουν ποσσοστό μικρότερο του 1% σε σχέση με το τελικό αποτέλεσμα. Αναφέρομαι βέβαια στην προσωπική μου εκτίμηση περί επιτυχημένου αποτελέσματος και όχι απαραίτητα σε αυτή του τελικού ακροατή...και έτσι επανερχόμαστε και πάλι στο θέμα της "ιδέας" που θα επιδράσει πολύ περισσότερο από αυτό το υποθετικό 1% στο τελικό αποτέλεσμα ακόμη και από την πλευρά ενός recording & mixing engineer.

 

 

Λοιπόν ψηφίστε (αντί να κάνετε μπάνια και να πίνετε κοκτέηλς σε ειδιαλιακές παραλίες και τέτοιες αηδίες  ;D ;D ;D) και περιγράψτε τα απόλυτα "mojo pieces of gear" αν υπάρχουν....ΑΛΛΑ γράψτε για αυτά που ΕΣΕΙΣ έχετε χρησιμοποιήσει και όχι για αυτά που έχετε ακούσει ή έχετε διαβάσει....και ας είναι και πιο "ταπεινά", μπορεί να ανακαλύψουμε κρυμμένους θυσαυρούς  ;)

 

Εννοείται πως οι αναλυτικές περιγραφές (τρόπος χρήσης, εφαρμογές κλπ) αλλά και (κυρίως ;D) οι προκλητικές φωτό είναι για άλλη μια φορά καλοδεχούμενες  ;)

 

     

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενδιαφερον θεμα Nikodemo

 

Δεν ξερω εαν αυτο που θα αναφερω ειναι εντος θεματος, αν οχι μπορειτε να το διαγραψετε.

Στην εννοια recording gear θα συμπεριλαβω τα πληκτρα που εχω, Fender Rhodes, Crumar Trilogy, Crumar T1/c και βεβαιως κλασσικο πιανο. Σιγουρα η τεχνολογια εχει καταφερει να αναπαραγει αυτους τους ηχους με soft-synths, αλλα πιστευω υπαρχει μια βασικη ομοιοτητα και μια βασικη διαφορα. Ειναι αληθεια οτι ακουγονται σχεδον ιδια αλλα απο την πλευρα του μουσικου θα υποστηριξω οτι δεν εχουν την ιδια αισθηση. Πιστευω οτι υπαρχει μια παρομοια αναλογια μεταξυ plug-in και hardware. Ετσι το mojo προσωπικα το προσδιοριζω ως την αισθηση που σου δημιουργει ο εξοπλισμος, τα κουμπια, τα ποτενσιομετρα και γενικοτερα η επαφη που εχεις μαζι του σε ολη την διαδικασια της ηχογραφησης

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ψηφίστε (αντί να κάνετε μπάνια και να πίνετε κοκτέηλς σε ειδιαλιακές παραλίες και τέτοιες αηδίες  ;D ;D ;D) και περιγράψτε τα απόλυτα "mojo pieces of gear" αν υπάρχουν....ΑΛΛΑ γράψτε για αυτά που ΕΣΕΙΣ έχετε χρησιμοποιήσει και όχι για αυτά που έχετε ακούσει ή έχετε διαβάσει....και ας είναι και πιο "ταπεινά", μπορεί να ανακαλύψουμε κρυμμένους θυσαυρούς  ;)

 

Aν με τον όρο "recording gear" εννοούμε μέσα καταγραφής και επεξεργασίας (tapes, κομπρέσσορες, βίντατζ κονσόλες κλπ) τότε αυτομάτως εγώ - και μάλλον το 98% του Νόιζ - βρισκομαι απέξω και δεν μπορώ να συμμετάσχω καν στη συζήτηση μιας και δεν έχω τέτοια πείρα που να αξίζει να σχολιαστεί... εννοώ ότι έχω κάποια αλλά είναι ανάξια λόγου. Αν όμως με τον όρο αυτό εννοούμε και gear παραγωγής μουσικής όπως κιθάρες, ενισχυτές, συνθς, βίντατζ ντραμς κλπ. τότε είμαι σαφώς σε καλύτερη θέση.

 

 

Υπάρχει recording gear που προσφέρει "Mojo"? ....και τι μπορεί να είναι το mojo σε ότι αφορά το recording gear?

 

Ξέρω ότι η ερώτηση φαντάζει χαζή, αλλά ακόμη και οι πιο κυνικοί ανάμεσα μας έχουν στιγμές που πιθανότατα έχουν νιώσει την παρουσία αυτού του περιβόητου mojo στην ατμόσφαιρα κατά την διάρκεια ενός recording session....κατά πόσο όμως μπορεί να οφείλεται σε ένα κομμάτι εξοπλισμού, δηλαδή κατά βάση σε μια χούφτα (άντε 2-3) πυκνωτάκια, λυχνίες, μετασχηματιστές τραντζίστορς, ολοκληρωμένα (ή μη  ;)  )κλπ κλπ μέσα σε ένα μεταλικό σασί?

 

Και βέβαια πιστεύω ότι υπάρχει mojo, και δεν πιστεύω ότι τίθεται καν αμφιβολία για αυτό. Η συγκίνηση, το σκίρτημα που νιώθεις όταν χρησιμοποιείς ένα κομμάτι εξοπλισμού που έχει ψυχή, που το αγαπάς όχι μόνο για τον ήχο του αλλά και για τις ατέλειές του και την randomness που φέρνει σε μια διαδικασία που ολοένα και περισσότερο γίνεται ψυχρή και ρομποτικά προβλέψιμη, είναι κάτι που πρέπει να το ζήσει κάποιος για να το αντιληφθεί, και πολύ περισσότερο για να το εκτιμήσει.

 

Υπάρχει....αλλά υπό συνθήκες και όχι πάντα και για όλους.

Aυτήν την επιλογή δεν την πολυκαταλαβαίνω...!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Aν με τον όρο "recording gear" εννοούμε μέσα καταγραφής και επεξεργασίας (tapes, κομπρέσσορες, βίντατζ κονσόλες κλπ) τότε αυτομάτως εγώ - και μάλλον το 98% του Νόιζ - βρισκομαι απέξω και δεν μπορώ να συμμετάσχω καν στη συζήτηση μιας και δεν έχω τέτοια πείρα που να αξίζει να σχολιαστεί... εννοώ ότι έχω κάποια αλλά είναι ανάξια λόγου. Αν όμως με τον όρο αυτό εννοούμε και gear παραγωγής μουσικής όπως κιθάρες, ενισχυτές, συνθς, βίντατζ ντραμς κλπ. τότε είμαι σαφώς σε καλύτερη θέση.

 

 

Αναφέρομαι πιο πολύ στο recording chain από το μικρόφωνο έως το recording medium, αλλά δεν αμφισβητεί κανείς την ύπαρξη αντίστοιχου (και υπερπολλαπλάσιου) θέματος στο σύνολο μιας μουσικής παραγωγής, από τον χώρο έως τις χορδές μιας κιθάρας....παρ'όλα αυτά προτείνω στο συγκεκριμένο θέμα να μείνουμε στο recording gear  ;)

 

 

Aυτήν την επιλογή δεν την πολυκαταλαβαίνω...!

 

Αναφέρομαι στην υποκειμενικότητα της κρίσης του καθενός, δηλαδή στο ότι ένας επεξεργαστής μπορεί για εμένα να είναι ο ορισμός του mojo μόνο και μόνο με την παρουσία του στο signal chain ενώ για εσένα να είναι πλήρως αδιάφορη η παρουσία του ενώ από την άλλη ο ίδιος αυτός επεξεργαστής μπορεί σε μια άλλη περίπτωση να μην "δουλέψει" για εμένα αλλά να είναι η απόλυτη επιλογή για έναν άλλον και ούτω καθ'εξής.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει μόνο για τους γνώστες του χώρου.Τώρα εγώ ας πούμε σαν αρχάριος στον χώρο της ηχοληψίας είτε ηχογραφήσω με shure δυναμικό είτε με πυκνωτικό του 80  το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο αφού δεν γνωρίζω τον τρόπο ώστε αν αναδείξω αυτή την αξία που έχει ο εξοπλισμός μου.Το ίδιο και στα synth είτε παίζω με korg polysix ειτε παίζω με patches του korg m3 το ίδιο θα είναι το αποτέλεσμα για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την τύχη να ηχογραφήσω μ' ένα 8-track Fostex μπομπίνα. Δεν ξέρω τίποτα περί mojo, αλλά η αίσθηση ήταν καταπληκτική. Και μόνο που έβλεπες τα καρούλια να γυρίζουν, σού 'κανε κάτι ρε παιδί μου...

 

Δεν ξέρω κατά πόσο έπαιξε ρόλο στο ότι εκείνες οι ηχογραφήσεις είναι οι καλύτερες που έχουμε κάνει ποτέ. Η έκπληξη ήταν όμως μετά, όταν τα ακούγαμε: ΜΑΓΕΙΑ! ΗΧΟΣ! ΤΡΕΛΑ!

 

Κρίμα που το παιδί που μάς ηχογραφούσε το κατάργησε λόγω δυσχρηστίας και τώρα χρησιμοποιεί υπολογιστή. Καμμιά σχέση παιδιά...  :'( Αλλά η ευκολία βλέπεις.

 

Δεν ξέρω καν αν εμπίπτει στην κατηγορία "mojo" το όλο θέμα, μιάς κι οι διαφορές με την ψηφιακούρα είναι ΚΡΑΥΓΑΛΕΕΣ, οπότε σε καμμιά περίπτωση δεν παίζει ρόλο η ιδέα μόνο. Ήχος παχύς, πραγματικός, μπάσα πού σκοτώνουν και vitage-ιά πραγματική, σε σημείο να αισθάνεσαι ότι έχεις μεταφερθεί καμμιά 20-30 χρόνια πριν και ζεις το όνειρο...

 

Εμπειρία μιλάμε...  :D

 

(Θα έβαζα φωτό τού μηχανήματος αν ήξερα πώς βαζεις image. Μπορείτε να το βρείτε κάνοντας google με λεζάντα "Fostex 8 reel")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω καν αν εμπίπτει στην κατηγορία "mojo" το όλο θέμα, μιάς κι οι διαφορές με την ψηφιακούρα είναι ΚΡΑΥΓΑΛΕΕΣ

 

...προφανώς εννοείς ΚΑΚΗ "ψηφιακούρα" (πχ. jitter) ή αυτό που αντιλαμβανόσουν εσύ έτσι (πχ. άσχημες και ψεύτικες ψηλές, έλλειψη headroom, απουσία "μουσικότητας" κλπ) γιατί σκέτο "ψηφιακούρα" δεν νοείται... το γιατί θα το βρεις στα διακόσια ογδοντατρία θρεντς επί του θέματος που έχουν προηγηθεί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τί εννοείς bloody, μιάς και η "καλή" ψηφιακούρα που χρησιμοποιεί τώρα ο εν λόγω ηχολήπτης πάλι δεν πιάνει μία μπροστά στο real (ή reel;) thing... Τουλάχιστον στα κατεστραμμένα - άμουσα - ανεκπαίδευτα - ψιλοκουφά αυτιά μου...  ;D

 

Μού φαίνεται ότι η μπομπίνα έχει έναν μαγικό τρόπο να "αιχμαλωτίζει" feeling και ατμόσφαιρα. Δεν μιλάω γιά την καθ' αυτού ποιότητα τού ήχου, αλλά γιά όλο το "πακέτο" που (νομίζω πως) ακούω.

 

Είμαι θύμα τού mojo;;;  :o Μπορεί... Πάντως το γεγονός ότι οι συγκεκριμένες ηχογραφήσεις ακούγονται καλύτερα από τις πιό καινούριες ψηφιακές το παραδέχεται πρώτος-πρώτος και ο συγκεκριμένος ηχολήπτης. Μπορεί να είναι απλά θέμα αισθητικής και άποψης. Πάντως εμένα το συγκεκριμένο μηχάνημα μέ σημάδεψε! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ στην ύπαρξη αυτής της έννοιας, αν και θα προτιμούσα την ελληνική εκδοχή.

 

Εάν ο εξοπλισμός μας είναι ένα ηλεκτρομαγνητικό πεδίο που οριοθετείται από την αλυσίδα των μηχανημάτων που διαθέτουμε τότε οι μεταβολές σε αυτό το πεδίο (αν υποθέσουμε ότι είναι ηλεκτρικά σωστό) είναι απειροελάχιστες έως και μηδαμινές οπότε δεν τίθεται θέμα mojo και όλα λειτουργούν το ίδιο την κάθε στιγμή.

 

Εάν όμως στην εξίσωση προσθέσουμε την ανθρώπινη συμπεριφορά - διάθεση η οποία είναι και αυτή (όπως φαίνεται) ένα ηλεκτρομαγνητικό πεδίο του οποίου όμως η ένταση και το πλάτος δεν είναι δυνατόν να υπολογιστούν, τότε φτάνουμε στο ακόλουθο συμπέρασμα...

 

Είναι περισσότερο θεμιτό να ασχοληθούμε με την δημιουργία του ΚΛΙΜΑΤΟΣ ( ή της ''ατμόσφαιρας'') που θα μας φέρει ευτυχή αποτελέσματα παρά με τις απειροελάχιστες αλλαγές στην ένταση και το πλάτος ενός πεπερασμένου πεδίου πάνω στο οποίο ούτως ή άλλως τα όντα που λειτουργούν επάνω σε αυτό είναι ΑΟΡΙΣΤΑ (ή τουλάχιστον έτσι τους βολεύει να πιστεύουν!)  :)

 

Κλείνοντας πιστεύω ότι το mojo είμαστε εμείς που απλώς αλληλεπιδρά με τα στερεότυπα.Τουλάχιστον αυτό πιστεύω μέχρι τώρα. :)

 

 

 

 

 

 

Τα μπάσα τρώνε τα λεφτά,τα πρίμα τρώνε τ'αυτιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασίλη δεν μπορώ να αντιληφθώ τον παραλληλισμό ενός ηλεκτρομαγνητικού πεδίου με τον εξοπλισμό μας. Γενικώς δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα από το παράδειγμά σου...  ;D Θα μπορούσες ίσως να το εκφράσεις λίγο διαφορετικά?

 

Κληρονόμε ένα από τα πολλά που μάλλον συνέβησαν ήταν το λεγόμενο tape saturation (google it) απέναντι σε λανθασμένο χειρισμό μοντέρνου εξοπλισμού, αν και δεν αρνούμαι την επίδραση του mojo... ας μείνουμε όμως αποκλειστικά σε αυτήν σύμφωνα με το τόπικ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου