Προς το περιεχόμενο

Musicman 25th Anniversary


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

H Ernie Ball γιόρτασε τα 25 χρόνια από την απόκτηση της Music Man στο χειμερινό ΝΑΜΜ, παρουσιάζοντας ένα μοντέλο κιθάρας και ένα μπάσσου που, όπως υποστηρίζει, αντιπροσωπεύει όλη την εξέλιξη της εταιρείας αυτά τα 25 χρόνια. Παρακάτω, για την κιθάρα:

 

http://www.music-man.com/instruments/guitars/25th-anniversary.html

 

Οπτικά μοιάζει πολύ με την Axis, αλλά με μεγαλύτερο σώμα, το οποίο είναι chambered. Διαθέτει επίσης και arm contour. Οι μαγνήτες είναι παρόμοιοι με της Silhouette 20th Anniversary όπως και το μπράτσο. Η κιθάρα έχει το tone block από μαόνι που χρησιμοποιεί τελευταία η ΜΜ σε κάποιες BFR κιθάρες. Το wiring είναι ενδιαφέρον, καθώς μπορεί να βάλει τους μαγνήτες σε parallel/serial mode δίνοντας 10 διαφορετικούς τόνους.

 

Μερικά απαραίτητα βιντεάκια τώρα:

 

Από την παρουσίαση στο NAMM, με τον Dudley Gimbel, αρχισχεδιαστή της εταιρείας:

 

 

Ένα ντέμο:

 

Ένα ακόμα ντέμο, από αγγλικό μαγαζί:

 

Ηχητικά, θα παρατηρήσει εύκολα κάποιος ότι η τονική παλέτα είναι εντυπωσιακή, ακόμα δε και μόνοι τους οι humbuckers σε σειρά, έχουν αρκετό sparkle για να.. ξεχάσει κάποιος εύκολα ότι είναι humbuckers!

 

Η κιθάρα έχει αρχίσει να αποκτά καλό following ανάμεσα σε κορυφαίους παίκτες. Στο site του Joe Bonamassa μπορεί να τον δει κάποιος με μια τέτοια, όπως και σε βιντεάκια στο youtube:

 

 

 

Ομοίως για τον John Mayer, που φήμες λένε ότι ετοιμάζει το καινούργιο του άλμπουμ παίζοντας σχεδόν αποκλειστικά με αυτήν! (και ο John έχει κάπου 300 κορυφαίες κιθάρες, btw). Φήμες ή όχι, φαίνεται ότι η EBMM τα κατάφερε να φτιάξει ένα κορυφαίο όργανο με δικό του χαρακτήρα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ ωραια φαινεται, με μια οντως εντυπωσιακη παλετα ηχων. Στα καθαρα μου εκανε εντυπωση o sparkly yet beefy ηχος της (φυσικα βοηθαει και το μηχανισμα απο πισω, βοηθαει ΠΟΛΥ).

 

Μετα βεβαια ειδα και την τιμη της...3500 στον Θωμα. Και σκεφτομαι αθελα μου τωρα, πως μπορει καποιος με τα ιδια λεφτα να αποκτησει μια Huber Dolphin customαρισμενη μαλιστα οπως την θελει.

 

Bottom Line: Ωραιες και καλες οι MM, βγαλαν και το πολυ ενδιαφερον αυτο μοντελο αλλα πολυ overpriced μου φαινονται...διατηρω φυσικα τις επιφυλαξεις μου καθως τη συγκεκριμενη δεν την εχω δοκιμασει. Ειναι πολυ σκληρος ο ανταγωνισμος σε αυτα τα price range και δε ξερω αν θα καταφερει το ονομα Music Man να υπερισχησει του custom handmade παραγωντα των Tom Anderson, Huber ή του mojo μιας Gibson VOS (αλλος τυπος κιθαρας εκει βεβαια). Απο αλλα μοντελα οπως η Petrucci μετα απο δοκιμη και συγκρισεις κατεληξα στο "πολυ κακο για το τιποτα".

 

 

Ελπιζω να διαψευστω και να αξιζει οντως αυτη η κιθαρα και τα 3444 ευρω της και να μπορει να σταθει επαξια διπλα σε μια Huber Dolphin ή μια Tom Anderson Atom...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι τιμές στην Ευρώπη είναι εξωπραγματικές, μάλιστα στο forum της ΕΒΜΜ γίνονται συχνά συζητήσεις σχετικά.  :-\

 

Η τιμή στην Αμερική είναι μεταξύ $2200-$2500 ανάλογα το μοντέλο (tremolo, quilt/flame maple top). Δηλαδή περίπου... τα μισά από Ευρώπη!! Η τιμή την τοποθετεί στην ίδια κατηγορία με διάφορες Fender CS, Suhr, και κάποιες Anderson, PRS και Gibson. Νομίζω ότι είναι πολύ καλά τοποθετημένη τιμολογιακά στην (εκεί) αγορά. Σημειωτέον ότι είναι αισθητά φτηνότερη από τις BFR (Ball Family Reserve) που έχουν βασικά αισθητικές πολυτέλειες (καπάκια, inlays κλπ).

 

Η ΕΒΜΜ είναι μικρή εταιρεία, και το ότι κατάφερε να επιβιώσει τόσα χρόνια, με πρωτότυπα μοντέλα, είναι ένα θαύμα από μόνο του.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η τιμή στην Αμερική είναι μεταξύ $2200-$2500 ανάλογα το μοντέλο (tremolo, quilt/flame maple top). Δηλαδή περίπου... τα μισά από Ευρώπη!! Η τιμή την τοποθετεί στην ίδια κατηγορία με διάφορες Fender CS, Suhr, και κάποιες Anderson, PRS και Gibson. Νομίζω ότι είναι πολύ καλά τοποθετημένη τιμολογιακά στην (εκεί) αγορά.

 

 

Συμφωνω, μια τετοια τιμη για αυτο το οργανο φαινεται πολυ καλη. Δυστυχως ομως ειμαστε στην Ευρωπη και για αλλη μια φορα ειμαστε οι "ριγμενοι" της υποθεσης.

Θα επρεπε ομως να απασχολησει και την MM αυτο το θεμα, καθοτι αν ειχαν ευρωπαικες τιμες πιο λογικες (οχι τιμες Αμερικης, να ειμαστε λογικοι), αν δεν υπηρχε αυτη η τεραστια διαφορα θα ηταν και πολυ υψηλοτερες οι πωλησεις τους.

 

Τωρα φανταζομαι στην Ευρωπη πουλαει περισσοτερο η Axis που ειναι κατι ιδαιτερο σα σχεδιασμος και δεν εχει απευθειας ανταγωνισμο, τουλαχιστον οχι πολυ. Τα υπολοιπα μοντελα δεν τα βλεπω να κινουναι και τοσο πολυ. Ισως βεβαια να ειναι και ιδεα μου, καποιος που ασχολειται περισσοτερο με τις ΜΜ ισως και να μπορεσει να με διαψευσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα φανταζομαι στην Ευρωπη πουλαει περισσοτερο η Axis που ειναι κατι ιδαιτερο σα σχεδιασμος και δεν εχει απευθειας ανταγωνισμο, τουλαχιστον οχι πολυ. Τα υπολοιπα μοντελα δεν τα βλεπω να κινουναι και τοσο πολυ. Ισως βεβαια να ειναι και ιδεα μου, καποιος που ασχολειται περισσοτερο με τις ΜΜ ισως και να μπορεσει να με διαψευσει.

 

Παγκοσμίως πουλάει περισσότερο απ'όλες η Petrucci. Βέβαια, τα best sellers είναι τα μπάσσα.  ;) Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι, όπως είπα, είναι μικρή εταιρεία, δεν μπορεί να ανταγωνιστεί σε ποσότητες, δίκτυο και προβολή τους "μεγάλους".

 

Βέβαια, σε αντίθεση με τους τελευταίους, δεν βγάζει την ίδια κιθάρα, αλλάζοντας απλώς τα χρώματα, για 40 συναπτά έτη.  ::) ::)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, σε αντίθεση με τους τελευταίους, δεν βγάζει την ίδια κιθάρα, αλλάζοντας απλώς τα χρώματα, για 40 συναπτά έτη.  ::) ::)

 

Σωστοστ ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

 

Αν και θα απαντήσει πάλι μόνο ο Odis  ;D ;D ;D ιδού και 2 νέα βιντεάκια με τον Blues Saraceno. To δεύτερο για τους φίλους μας τους μπασσίστες:  ;)

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΕΒΜΜ είναι μικρή εταιρεία, και το ότι κατάφερε να επιβιώσει τόσα χρόνια, με πρωτότυπα μοντέλα, είναι ένα θαύμα από μόνο του.

 

ενταξει,το γεγονος οτι ειναι η 2η σε πωλησεις εταιρια στον κοσμο σε ΧΟΡΔΕΣ βοηθαει λιγο..... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει,το γεγονος οτι ειναι η 2η σε πωλησεις εταιρια στον κοσμο σε ΧΟΡΔΕΣ βοηθαει λιγο..... :)

εντελώς offtopic, ποια  είναι η πρώτη????

ttp://www.myspace.com/trioaynan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω το εργοστάσιο που βγάζει τις D'Addario.

 

 

 

 

ον-τοπικ (TGL μας πριζώνεις με τέτοια θέματα...) ελπίζω να έχω την ευκαιρία να δοκιμάσω τη συγκεκριμένη. Οι EB γενικά δεν μ'αρέσουν οπτικά αλλά είναι ΑΑΑ σε όλα τα υπόλοιπα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου