Προς το περιεχόμενο

Musicman 25th Anniversary


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ον-τοπικ (TGL μας πριζώνεις με τέτοια θέματα...) ελπίζω να έχω την ευκαιρία να δοκιμάσω τη συγκεκριμένη. Οι EB γενικά δεν μ'αρέσουν οπτικά αλλά είναι ΑΑΑ σε όλα τα υπόλοιπα.

 

Είμαι προβοκάτορας.  8) ;D

 

Εμένα μου αρέσουν οπτικά, οι Axis ειδικά μου θυμίζουν λίγο... ακουστικά αναγεννησιακά όργανα, ξέρεις λαούτα και τέτοια.  :P

 

Δεν θέλω να πάω την συζήτηση στο συντηρητισμό και το νεοφοβισμό του μέσου κιθαρίστα αλλά γιατί αλήθεια μια Strat να είναι περισσότερο "συμπαθητική" οπτικά? Μήπως επειδή την τρώμε στη μάπα 60 χρόνια?  ;)

 

Όσο για την 25th ένας φίλος/συγγενής στην Αμερική αρκεί για να την αποκτήσεις, αλλά για να τη δοκιμάσεις, δεν υπάρχουν πολλές επιλογές στην Ευρώπη...  :-[

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το μπάσσο, αλλά waaay overpriced. Σε φάσεις μου θύμισε πάρα πολύ G&L. Ωραία γενικώς τα μοντέλα, αλλά καλύτερα να τα βγάζαν απλά στην παραγωγή με normal τιμές, παρά αυτές τις απίστευτες τιμές των anniversary. Απ'την άλλη, δεν δικαιολογώ καν την υψηλή (kate me) τιμή των SR και Bongo, οπότε...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να πάω την συζήτηση στο συντηρητισμό και το νεοφοβισμό του μέσου κιθαρίστα αλλά γιατί αλήθεια μια Strat να είναι περισσότερο "συμπαθητική" οπτικά? Μήπως επειδή την τρώμε στη μάπα 60 χρόνια?  ;)

 

Δεν ξέρω κατά πόσο οφείλεται σε θέμα γούστου και πόσο σε θέμα...indoctrination ;D

Έτσι όπως καταλαβαίνω εγώ τις EB είναι οτι η εμφάνισή τους προκύπτει ως επι το πλείστον από τον σχεδιασμό για εργονομία και άπταιστης απόδοσης. Σαν ματαιόδοξος κιθαρίστας δεν μου αρκεί αυτό  :)

 

Όσο για την 25th ένας φίλος/συγγενής στην Αμερική αρκεί για να την αποκτήσεις, αλλά για να τη δοκιμάσεις, δεν υπάρχουν πολλές επιλογές στην Ευρώπη...  :-[

 

Να σου πω την αλήθεια, μια τέτοια κιθάρα δεν θα την αγόραζα πριν την δοκιμάσω.

 

Ευτυχώς υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ συγγενείς στην Αμερική για να δικαιολογήσω ενα ταξίδι ώστε ΤΑΧΑ ΜΟΥ να τους επισκεφτώ να δω τι κάνουν και να έχω και δωρεάν διαμονή/φαγητό/μετακινήσεις  :P :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως καταλαβαίνω εγώ τις EB είναι οτι η εμφάνισή τους προκύπτει ως επι το πλείστον από τον σχεδιασμό για εργονομία και άπταιστης απόδοσης.

Ο σχεδιασμός του headstock τους δεν αντέχει καμμία τέτοια δικαιολογία...μπορούσαν και καλύτερα, όπως οι Parker ;D

Και όμως μου αρέσουν οι Parker...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο οφείλεται σε θέμα γούστου και πόσο σε θέμα...indoctrination ;D

Έτσι όπως καταλαβαίνω εγώ τις EB είναι οτι η εμφάνισή τους προκύπτει ως επι το πλείστον από τον σχεδιασμό για εργονομία και άπταιστης απόδοσης. Σαν ματαιόδοξος κιθαρίστας δεν μου αρκεί αυτό  :)

 

Οι EBMM είναι κατά βάση φτιαγμένες για να είναι ελαφριές, να έχουν τέλειο ζύγισμα και στην πορεία τους βγήκαν και πιο μικρές σε συνολικό μήκος. Πράγμα καλό στις μεταφορές, κλπ, ωστόσο αν είσαι πάνω από 1.90, όντως δείχνεις on stage σαν να παίζεις μπαγλαμά.  :)

 

Βεβαίως το ίδιο ισχύει και για τους κάτω του 1.80, που παίζουν με Explorer, και οι οποίοι μοιάζουν με χόμπιτ.

 

Για τη συγκεκριμένη έχω να πω ότι ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΩΣ είναι κατά 95% αυτό που θα έφτιαχνα αν κατασκεύαζα μια custom κιθάρα! Για να είμαι ακριβής, μόνο για τους humbuckers δεν ήμουν σίγουρος, αλλά αυτοί είναι πολύ "ανοιχτοί" σε ήχο.

 

Α, ναι, όπως επισημάνθηκε από πολλούς στο φόρουμ της EBMM, θα ήταν καλύτερο και για μένα αν είχε στο μπράτσο το ασύμμετρο back contour της Axis, το οποίο λατρεύω. Αλλά και αυτό (πολύ παρόμοιο με της Silhouette) είναι θαυμάσιο.

 

 

Ευτυχώς υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ συγγενείς στην Αμερική για να δικαιολογήσω ενα ταξίδι ώστε ΤΑΧΑ ΜΟΥ να τους επισκεφτώ να δω τι κάνουν και να έχω και δωρεάν διαμονή/φαγητό/μετακινήσεις  :P :D

 

Σύμφωνα με τα αθάνατα λόγια του Τζίμη: "we are all sick"  ;D

 

 

Ο σχεδιασμός του headstock τους δεν αντέχει καμμία τέτοια δικαιολογία...μπορούσαν και καλύτερα, όπως οι Parker ;D

Και όμως μου αρέσουν οι Parker...

 

Κι εμένα μου αρέσουν...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου