Προς το περιεχόμενο

jensen 10'' tornado. το χει δοκιμάσει κανείς?


nickgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αλάξω μεγάφωνο στον fender pro jr και εντυπωσιάστηκα από το sound sample της jensen (http://www.jensentone.com/jn10-100tr.php), κυρίως το καθαρό. Το χει αγοράσει ή ακούσει κανείς?

Σκόπευα να πάρω το p10r αλλά στα δείγματα της εταιρείας το tornado έχει πολύ καλύτερα καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ των tornado και του p10r είναι στα watt.

Το ένα είναι 100 και το άλλο 25

 

Αν θές μεγαλύτερο headroom πάρε το 100άρι

 

Το p10r είναι σχεδόν όσο και το στόκ σε wattage και τελείως διαφορετικό σε ήχο.

"Αρπάζει" λίγο νωρίτερα απο το στοκ (περίπου στο 4-5) και είναι λίγο πιο bright

 

Εγώ προσωπικά στον pro junior έχω βάλει το p10r και έχω βρεί τον ήχο που ήθελα αλλά παίζω σχεδόν πάντα καθαρά και με το volume στο 4

 

Καλύτερα να βρείς και να δοκιμάσεις απο κοντά κάποιο γιατί απο τα samples δεν θα βγάλεις άκρη. (άκουσα αυτό του p10r και πραγματικά δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτό που ακούω εγώ απο τον pj)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Jensen "βγάζει" ένα 12άρι αποκλειστικά για την Brunnetti το αποκαλούν the Voice, αν το βρείς... πάρτο.

 

Σορρυ, 10άρι είπες ψάχνεις.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Γενικά το p10r συστήνεται σαν ιδανική  αναβάθμιση για τον pro jr, αλλά δυστηχώς δεν 'εχω ακούσει κάποιο clip για να κρίνω αν είναι αυτό που ψάχνω. Στο youtube υπάρχει clip μόνο με βρώμικο ήχο (κι αν υπάρχει καθαρό δεν το χω βρει).

(άκουσα αυτό του p10r και πραγματικά δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτό που ακούω εγώ απο τον pj)

mkm είχα αποφασίσει να πάρω το tornado αλλά με προβλημάτισε αυτό που λες.

Αυτό που θέλω να πετύχω με την αλλαγή είναι πιο γλυκός και πιο παχύς, γεμάτος ήχος. Με το stock μεγάφωνο ο ήχος είναι λεπτός και τα πρίμα του αρκετά ενοχλητικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου