Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σύνδεσης εξωτερικής κάρτας ήχου με laptop


iliasdt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω μία εξωτερική κάρτα ήχου Firewire της echo την audiofire 4. Θέλω να τη συνδέσω με λάπτοπ που δεν έχει υποδοχή για firewire...Μου είπαν ότι θα βρω λύση αγοράζοντας μια PCMCIA card reader αλλά μαντέψτε... ούτε τέτοια υποδοχή έχω. Όποιον έχω ρωτήσει μου έχει πει ότι δεν μπορεί να σκεφτεί κάποια άλλη λύση. Εγώ βρήκα κάτι αντάπτορες όπως για παράδειγμα αυτόν:http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=5704&ref=bestprice.gr , αλλά σε ένα τηλέφωνο που τους έκανα μου είπαν ότι μάλλον δεν θα δουλέψει. Και μου ακούγεται λογικό... Τι πρέπει να κάνω; Έχει κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

H πουλας την καρτα και παιρνεις καποια usb η πας για καινουριο laptop  :-\

 

χωρίς να θέλω να φανώ αγενής, γιατί να πουλήσει την κάρτα? Ή ακόμα χειρότερα, το λάπτοπ???????

Μήπως δεν είναι "σταθερό" το FireWire?

μήπως το λάπτοπ δεν είναι της προκοπής?

μήπως επειδή δεν ξέρουμε πως να δώσουμε λύση???

 

τέλος πάντων, η λύση σου φίλε μου είναι να πάρεις μια PCMCIA που να βγάζει θύρες FireWire και εκεί θα συνδέσεις την Audiofire 4.

Σαν και αυτή http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29127&cat=16

πρόσεξε μόνο να υποστηρίζει το λειτουργικό σου.

 

PCMCIA υπάρχουν σε διάφορες υλοποιήσεις και μπορούν να "βγάλουν" αντίστοιχα θύρες USB, Serial, Parallel κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης αυτό το ανταπτοράκι που σου πρότειναν, ΔΕΝ θα δουλέψει διότι το FireWire και το USB είναι 2 τελείως διαφορετικά πρωτόκολλα επικοινωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλος πάντων, η λύση σου φίλε μου είναι να πάρεις μια PCMCIA που να βγάζει θύρες FireWire και εκεί θα συνδέσεις την Audiofire 4.

Αλλά το είπε ο άνθρωπος:

Μου είπαν ότι θα βρω λύση αγοράζοντας μια PCMCIA card reader αλλά μαντέψτε... ούτε τέτοια υποδοχή έχω.

 

οπότε μένει αυτή η λύση:

 

H πουλας την καρτα και παιρνεις καποια usb η πας για καινουριο laptop  :-\

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω μία εξωτερική κάρτα ήχου Firewire της echo την audiofire 4. Θέλω να τη συνδέσω με λάπτοπ που δεν έχει υποδοχή για firewire...Μου είπαν ότι θα βρω λύση αγοράζοντας μια PCMCIA card reader αλλά μαντέψτε... ούτε τέτοια υποδοχή έχω. Όποιον έχω ρωτήσει μου έχει πει ότι δεν μπορεί να σκεφτεί κάποια άλλη λύση. Εγώ βρήκα κάτι αντάπτορες όπως για παράδειγμα αυτόν:http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=5704&ref=bestprice.gr , αλλά σε ένα τηλέφωνο που τους έκανα μου είπαν ότι μάλλον δεν θα δουλέψει. Και μου ακούγεται λογικό... Τι πρέπει να κάνω; Έχει κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα;

 

Προσωπικά δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτή η λύση. Πιστεύω ότι δεν έχεις να χάσεις κάτι. Δεν είναι και μία περιουσία τα 9 ευρώ που κοστίζει το ανταπτοράκι, αν και δεν ξέρω αν και κατά πόσο θα δουλέψει στα σίγουρα μία τέτοια λύση, καθώς υπάρχουν firewire κάρτες ήχου που απαιτούν συγκεκριμένο τσιπάκι firewire στον υπολογιστή (π.χ. Texas Instruments). Είναι χαρακτηριστικό ότι ακόμα και σε υπολογιστές που έχουν ενσωματωμένη firewire, οι συγκεκριμένες κάρτες ήχου δε δουλεύουν έτσι κι αλλιώς και θέλουν οπωσδήποτε αντάπτορα PCMCIA ή ExpressCard σε Firewire. Πάντως δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου