Προς το περιεχόμενο

Απορίες για επισκευή ενισχυτή.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω ένα λαμπάτο laney vc30 και χθες που πήγα να παίξω τον ανοίγω ανοιξε κανονικά, παρατήρησα όμως ότι τα πετάλια δεν είχαν ρεύμα, έσκυψα να δω τι παίζει και όταν σηκώθηκα είδα ότι ο ενισχυτής είχε σβήσει.

 

Στη συνέχεια μέτρησα την ασφάλεια του ενισχυτή και ήταν εντάξει. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κανείς μήπως υπάρχει και άλλη ασφάλεια μέσα στον ενισχυτή η αν αυτό παίζεται από μοντέλο σε μοντέλο.

 

Επίσης να πω ότι όσον αφορά τα πετάλια μετά απο ψάξιμο με το πολύμετρο είδα ότι ο μετασχηματιστής είχε χαλάσει.

 

Τέλος να πω ότι μου έχει ξανασυμβεί. Τότε τον είχα στείλει πίσω στο dv247 από όπου τον πήρα, και μου χαν πει ότι απλά ήταν καμμένη η ασφάλεια(Τότε δεν είχα πολύμετρο και δεν την είχα μετρήσει). Έχω εγγύηση και μπορώ να τον στείλω απλά σκεφτόμουν μήπως είναι πάλι τίποτα απλό και γλυτώσω τη μανούρα.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας,

 

Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω ένα λαμπάτο laney vc30 και χθες που πήγα να παίξω τον ανοίγω ανοιξε κανονικά, παρατήρησα όμως ότι τα πετάλια δεν είχαν ρεύμα, έσκυψα να δω τι παίζει και όταν σηκώθηκα είδα ότι ο ενισχυτής είχε σβήσει.

 

Στη συνέχεια μέτρησα την ασφάλεια του ενισχυτή και ήταν εντάξει. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κανείς μήπως υπάρχει και άλλη ασφάλεια μέσα στον ενισχυτή η αν αυτό παίζεται από μοντέλο σε μοντέλο.

 

Επίσης να πω ότι όσον αφορά τα πετάλια μετά απο ψάξιμο με το πολύμετρο είδα ότι ο μετασχηματιστής είχε χαλάσει.

 

Τέλος να πω ότι μου έχει ξανασυμβεί. Τότε τον είχα στείλει πίσω στο dv247 από όπου τον πήρα, και μου χαν πει ότι απλά ήταν καμμένη η ασφάλεια(Τότε δεν είχα πολύμετρο και δεν την είχα μετρήσει). Έχω εγγύηση και μπορώ να τον στείλω απλά σκεφτόμουν μήπως είναι πάλι τίποτα απλό και γλυτώσω τη μανούρα.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας,

 

Βασίλης.

 

Τα πετάλια είναι απλό μετασχηματιστή 9V?

Από ό,τι φαίνεται, υπάρχει κάποιο θέμα με την τάση της ΔΕΗ στο σπίτι σου. Δεν είναι καθόλου σπάνιο φαινόμενο. Αυτός είναι συνήθως ο λόγος που καίγονται μετασχηματιστές κι ασφάλειες σε κατά τ' άλλα μη-προβληματικό εξοπλισμό.

  Προς το παρόν, η καλύτερη κι ασφαλέστερη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις την εγγύηση καθώς με οποιαδήποτε προσπάθεια επισκευής(έστω κι απλή) μπορεί να χάσεις την εγγύηση. Μην αναφέρεις ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με τη ΔΕΗ, δε σε συμφέρει...

Κατόπιν, θα ήταν σωτήριο να πάρεις έναν σταθεροποιητή τάσης για να λειτουργείς τον εξοπλισμό σου που θα σου δίνει σταθερή τάση και προστασία, ό,τι κι αν δίνει η ΔΕΗ(έχω μετρήσει από 207V έως 236V διαφορετικές μέρες στο ίδιο σπίτι και πρίζα...).

Δες εδώ κάποιους σταθεροποιητές: όσο μεγαλύτερος σε ισχύ , τόσο το καλύτερο.

http://www.tele.gr/HTML/CA160.HTM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου