Προς το περιεχόμενο

Michael - The Jack D'ANAL's Song


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.Απο το πολυ μεσα αρχισα να ξεθαβω παλια ακατεργαστα κομματια μου απο το χρονοντουλαπο της ιστοριας!!!

Εδω λοιπον ειναι ενα που ειχε ξεκινησει καποια στιγμη το 2013 εφτασε μεχρι ενα σημειο και μετα παρατηθηκε....και ακομα πιο μετα ξεχαστηκε!Μετα απο αλλαγες υπολογιστων και χαλασμενων σκληρων δισκων...και 7 χρονια στα αζητητα ξαναεπεσα πανω του...οποτε σε πρωτη φαση το ξαναηχογραφησα με το τωρινο μου gear (προσθεσα και μπασο) ωστε να εχω τον ιδιο ηχο με τα υπολοιπα κομματια μου πριν το κλεισω...

 

"ΔΗΛΩΝΩ ΕΝΤΙΜΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΕΛΗΣΩ ΓΙΑ ΑΛΛΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ"    🙂

 

(Τι μου ζητησε αλλωστε...μια μελωδια φωνης..στιχους...και κατι σε lead...) 

Οποιαδηποτε παρατηρηση καλοδεχουμενη!!!

 

παραθετω το πριν....

 

Michael - The Jack D'Anal's Song (2013-12-25 intro - outro-drums added).mp3

 

 

 

Και το μετα....

(το τωρα δηλαδη)

 

 

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε
1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Nα πω τη μαυρη αληθεια ο ηχος στις κιθαρες στο "πριν" ηταν κλασεις ανωτερος.

 

Δεν ξερω αν ηταν κλασεις ανωτερος  ο παλιος ηχος η κλασεις κατωτερος η αληθεια ειναι οτι είναι διαφορετικός....ο νεος ήχος εχει τονισμένα τα μεσαία σε σχεση με τον προηγούμενο (πιο Marshalliζων)  και αφηνει το μπασο να αναπνεύσει καλυτερα.Ο παλιος δοκιμαστηκε με μπασο και ζοριστηκε πολυ το μπασο να καταλαβει τη θεση του... Ειναι και πιο tight καθως εχει λιγοτερο gain.Παντως Σπυρο ενω μου αρεσει ο τωρινός ήχος και επιδιώκω ολα μου τα κομματια να τα κανω με τον ιδιο.... Ειμαι σε φαση να μαζεψω λιγο αυτα τα μεσαία καποια στιγμη καθως ειναι στο όριο του να ξυρίζει...δοκιμαζω κατι αναμεσα σε αυτους τους δυο ηχους.... 

 

 

Απο ποια άποψη θεωρεις οτι ο προηγούμενος ήχος ηταν ανώτερος;

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

Aπο ποια άποψη θεωρεις οτι ο προηγούμενος ήχος ηταν ανώτερος;

Γιατι o παλιος θυμιζει κιθαρα απο ενισχυτη, ενω ο καινουριος τζιτζικια.

Σιγουρα ενω εχει ωραια χαμηλο μεσαια, του λειπουν καποια πριμα και καποιο low cut, αλλα στο καινουριο γινεται χαμος.
Βεβαια ειναι καθαρα θεμα γουστου του καθενος.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Γιατι o παλιος θυμιζει κιθαρα απο ενισχυτη, ενω ο καινουριος τζιτζικια.

Σιγουρα ενω εχει ωραια χαμηλο μεσαια, του λειπουν καποια πριμα και καποιο low cut, αλλα στο καινουριο γινεται χαμος.
Βεβαια ειναι καθαρα θεμα γουστου του καθενος.

Θα συμφωνησω μαζι σου πως στο καινουριο οι κιθαρες σχεδον ξυριζουν και ισως θέλαν ενα κλικ πισω οι υψηλομεσαιες ομως γενικα δεν θα θελω πολυ boomy τα patches... Αφηνω το μπασο να κανει τη δουλεια. Αλλο patch θα χρησιμοποιησω για practice και αλλο για rec η live.  Παιζει ρολο και το πως κάθεται στη μιξη.Ο παλιος ο ήχος ηταν απο μια zoom g7 1.ut  και ο καινούριος απο την boss gt100.Απο καιρο ηθελα να το αλλαξω αλλα απο τη στιγμη που εχω γραψει ετσι πανω απο 20 κομματια το συνεχιζω ετσι ωστε να υπαρχει μια συνοχη. Ολα αυτα ειναι demos και αν καποια στιγμη ηχογραφηθουν για πιο σοβαρο σκοπο σιγουρα Θα δοκιμασω να το μαζεψω λιγο κατα τον τροπο που μου ειπες.... 

 

Υγ. Έπρεπε να ηχογραφησω το σήμα dry και να κανω μετα reamping μιας που η boss gt100 μετα το τελευταιο update μου έδινε αυτη τη δυνατότητα.... Αλλα δυστυχώς δεν το εκανα και πρεπει ολα απο την αρχη.... 

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα!Σημερα ειπα λοιπον να περασω τιποτα μελωδιες φωνης....σε ενα κομματι που ξεκινησε το 2013....ξεχαστηκε σε ενα παλιο σκληρο δισκο για 7 χρονια...βρεθηκε απο σποντα... και καποια στιγμη πρεπει να τελειωσει....

Σκεφτομαι λοιπον καπως ετσι να πηγαινει στη φωνη...μενουν οι στιχοι...

Οποιαδηποτε παρατηρηση η συμβουλη καλοδεχουμενη!  🙂

 

 

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου