Προς το περιεχόμενο

"Metallic" Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι πολύ κοντά να τελειώσω ένα project που πηγαινοφέρνω πάρα πολύ καιρό (γιατί κάποια πράγματα μου πήγαιναν στραβά, γιατί δεν είχα κέφι και γιατί ήταν δύσκολο...

Ήθελα να κάνω τη δική μου έκδοση των "μεταλικών" του Trussart...τη Trussart των φτωχών ;)

Το συγκεκριμένο σχέδιο είναι του Vargas και ήταν αυτός που στα νειάτα μου μου έδωσε την "έμπνευση" να μάθω αερογράφο.

Το σκεπτικό ήταν να "βάψω" μεταλλική μία Tele και το επάνω μέρος να είναι επεξεργασμένο αλουμίνιο.

Ο Χαρίλατρος μου έστειλε ένα κομμάτι αλουμίνιο που τύπωσα σαν πρώτο δείγμα...δουλευόταν εύκολα, αλλά ήταν τελικά πολύ ψιλό για επεξεργασίες, δηλ για το επόμενο στάδιο του project που ήταν να δημιουργηθούν εξώγλυφες “βίδες” για να θυμίζουν την υφή της μεταλικής πλάκας. Έτσι αγοράστηκε φύλλο αλουμινίου 0,04 cm από το κέντρο της Αθήνας. Με τη βοήθεια του Αντώνη Βαρβούνη, αφού σχεδιάστηκε το πατρόν στον Illustrator, κόπηκε το περίγραμμα σε laser cut. Και εκεί κάτι μου πήγε στραβά είτε γιατί δεν σχεδίασα σωστά, είτε γιατί δεν κόπηκε σωστά...μετά πήγα στο plan B.

Αντί να μπλέξω με μέταλλα, βρήκα μία μεταλλική μπογιά υψηλών προδιαγραφών...Ο Έλληνας αντιπρόσωπος είναι στη Κρήτη (Ο Κος Εργαζάκης της εταιρίας Verometal) και τον ευχαριστώ για το ένα κιλό που μου έστειλε για τη δοκιμή...Να τονίσω ότι η συγκεκριμένη μπογιά είναι ακριβή και περίεργη (έχει 90% σκόνη μετάλου μέσα)...100 ευρώ περίπου το κιλό και σε συσκευασία του 10κιλου (στα 750 περίπου), άρα δεν είναι για δοκιμές της πλάκας. Επίσης είναι 3 συστατικών...(εδώ δεν βγάζουμε άκρη με τα 2...) και θέλει ζυγαριές ακριβείας και εμπειρία...οπότε έτσι όπως ήρθε, πήγε στο Κώστα Κακανιάρη.

Η πρώτη εντύπωση ήταν σχεδόν απογοητευτική και ο Κακανιάρης με κορόϊδευε..."ωραία λαλακία βρήκες"... 8)

Όπως φαίνεται και στη φώτο αριστερά

air7.jpg

οι πρώτες μπιστολιές, έδωσαν ένα γκρίζο απλό χρώμα...Αλλά, ως εκ θαύματος, άρχισε να μεταμορφώνεται όταν άρχισε η χρήση γυαλόχαρτου και βούρτσας. Το αποτέλεσμα είναι πραγματικού μετάλλου (ακόμα και η αφή είναι ψυχρή), με ελάχιστο βάρος. Έτσι η υλοποίηση της διαμόρφωσης του πραγματικού αλουμινένιου φύλλου δεν χρειάστηκε. Το επόμενο πρόβλημα ήταν ότι είχε ακριβώς την αντίδραση του μεταλικού...έβγαζε μαυρίλα στο χέρι...άρα αναγκαστικά περάστηκε 2 λεπτά χέρια πολυουρεθάνης...

Περισσότερες φωτογραφίες από τα στάδια, εδώ

http://www.customshop.gr/?btp_work=air-force

 

Το  project δεν έχει τελειώσει γιατί δεν έχω απαντήσει σε καίριες ερωτήσεις...

1) Τι ήχο πρέπει να βγάζει αυτή η κιθάρα? Τι μαγνήτες να της βάλω? Έχει κάπου ένα σετ ο Marillion από SD...

2) Τι κλειδιά να της βάλω? Έχω και vintage και locking Sperzel...θα κάνουν ίποτα τα locking με το Bigsby ή να τα κρατήσω για άλλο project?

3) Nα της βάλω το pickguard? Το συγκεκριμένο είναι από τα τελευταία της Sharp Consept πριν κλείσει...Ή να το τυπώσω συνεχίζοντας το σχέδιο?

air20.jpg

 

air19.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Χωρίς...  ;)

 

Τώρα που είδα τις φωτό ακόμα πιο κατηγορηματικά... Χωρίς  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς...  ;)

 

Τώρα που είδα τις φωτό ακόμα πιο κατηγορηματικά... Χωρίς  ;D

Δεν είμαι σίγουρος...και την έχω και τη κοιτάζω...Η λογική της είναι της "λατέρνας". Όπως οι πολύχρωμες, φορτωμένες Harley :-[ ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τι ήχο πρέπει να βγάζει αυτή η κιθάρα? Τι μαγνήτες να της βάλω? Έχει κάπου ένα σετ ο Marillion από SD...

 

Trussart ηχο παντως οχι,μια και ειναι ξυλινη και solid body,με τους SD αν ειναι ωραια και ελαφρια και συναρμολογηθει μερακλιδικα μια χαρα τελε θα ειναι.

 

2) Τι κλειδιά να της βάλω? Έχω και vintage και locking Sperzel...θα κάνουν ίποτα τα locking με το Bigsby ή να τα κρατήσω για άλλο project?

 

θα κανουν,βαλτα.

 

3) Nα της βάλω το pickguard?

 

οχι,σαν Panzer θα γινει. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είμαι σίγουρος...και την έχω και τη κοιτάζω...Η λογική της είναι της "λατέρνας". Όπως οι πολύχρωμες, φορτωμένες Harley :-[ ;)

 

Και χωρίς το pickguard /κουμούτσα είναι λατέρνα- αλλά ωραία λατέρνα  :)

 

Είναι πολύ εκτός κλίματος αυτό το... πολύ κακό (pickguard). Εξάλλου στα λέω από όταν την πρώτο είδα στον Κώστα: Θα είναι κρίμα να «χαντακώσεις» όλη αυτή την εξαιρετική δουλειά, βάζοντας pickguard.

Σου λέω δεν της πάει...

 

ΥΓ: Κάνε... δημοψήφισμα  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Κάνε... δημοψήφισμα  ;D

Aυτά είναι για...δημοκράτες...άσε που από τη πολλή δημοκρατία είμαστε εδώ που είμαστε ;D ;D

Γνώμες θα πάρω ;)

 

ΥΓ. Να προσθέσω ότι μετρήματα, τρυπήματα είχαν γίνει πρίν τις βαφές από τον Yann...και ο παλιάνθρωπος με άφησε και μετακόμησε μόνιμα στη Σύρο... :-[

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

ΥΓ. Να προσθέσω ότι μετρήματα, τρυπήματα είχαν γίνει πρίν τις βαφές από τον Yann...και ο παλιάνθρωπος με άφησε και μετακόμησε μόνιμα στη Σύρο... :-[

 

Καλά αυτό θα το βολέψουμε  ;) Έλα από εδώ και θα τακτοποιηθείς...

 

Πάντως προκαλείς διχασμό: Η καλή μου ψηφίζει με pickguard (διότι της κάνει... λατέρνα !!! Το είπε χωρίς να σε διαβάσει  ;D)

 

Εγώ πάλι χωρίς- γιατί τελικά αν το βάλεις μου χαλάς την συμμετρία του κύκλου... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα βαλε ενα τετοιο

 

k121_a.jpg&maxx=0&maxy=300

 

στον μπροστινο μαγνητη

 

πρεπει να εχω ενα στα τζιμπραγκαλα μου,αν το βρω ειναι δικο σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί τελικά αν το βάλεις μου χαλάς την συμμετρία του κύκλου...   

ΘΑ ΤΥΠΩΣΩ κύκλο, εάν είναι να κάνεις έτσι....

πρεπει να εχω ενα στα τζιμπραγκαλα μου,αν το βρω ειναι δικο σου.

για ψάξου ρε φίλος ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου