Προς το περιεχόμενο

"Metallic" Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όχι μόνο, φαντάζεσαι να σου ζητήσει να παίξεις στο επόμενο live μ' αυτή;  ;D

Φίλος εγώ δεν είμαι rock star...παίζω και πλαστικές άμα λάχει... ;) Έτσι κι αλλιώς, τον ίδιο ήχο έχω με όλες....σκέτη ψηφιακούρα!!!!! :P ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1) Τι ήχο πρέπει να βγάζει αυτή η κιθάρα? Τι μαγνήτες να της βάλω? Di Marzio Chopper για bridge

2) Τι κλειδιά να της βάλω? Έχω και vintage και locking ...θα κάνουν ίποτα τα locking με το Bigsby ή να τα κρατήσω για άλλο project? Sperzel,Bigsby

3) Nα της βάλω το pickguard? NAI

 

 

Ελπίζω να βοήθησα    :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αλλά κάπως φορτωμένη αν μπούνε όλα πάνω, θα έβαζα ή το pickguard ή τα decals.

Εφόσον όμως έχει αρκετή σιδεριά πάνω (γέφυρα, control plate, bigsby) μάλλον θα άφηνα

το pickguard έξω. Κορυφαία θα ήταν με μικρό pickguard, όπως αυτό που πρότεινε ο

messalion... αλλά carbon ;) Mε ψιλό ατσαλόμαλλο την γυάλισες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε ψιλό ατσαλόμαλλο την γυάλισες?

Δεν έχει καθόλου γυάλισμα (δηλ βούρτσα)...θα γυάλιζε πολύ. Έχει απλό βερνικοπέρασμα. Η υφή που βλέπεις είναι η αντίδραση του χρώματος σε 800 γυαλόχαρτο και λίγο βούρτσα ΠΡΙΝ το τελικό λούστρο.

 

Di Marzio Chopper για bridge

Δύσκολο...η τελευταία μου εμπειρία ήταν να τους ξεφορτωθώ όσο πιό γρήγορα μπορούσα γιατί ξύριζαν στα αυτιά μου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε επιτέλους! Ωραία. Πολύ ωραία.

 

Το Diamond-Tread pickguard δεν πάει με τα αεροπλάνα.Βγάλτο. Έχεις και ωραία δουλειά από κάτω που χάνεται.

 

Εγώ θα έβαζα στη θέση σου διαφορετικό χρωματισμό στα μεταλλικά panels όπως γίνεται και στα κανονικά αεροπλάνα. Δεν ήταν ανάγκη να βάψεις κάτι διαφορετικό, απλώς το γυάλιζες διαφορετικά. Αλλά δεν τον ρωτάς τον παλιό.

 

Επίσης, εγώ, πρόσεξε, ΕΓΩ, θα περνούσα με ατσαλόμαλλο λίγο τις μεταλλικές επιφάνειες να πάρω τη γυαλάδα γιατί κλέβουν από το "ατσάλι" της κιθάρας και το κάνουν να φαίνεται πιο ψεύτικο.

 

Από μαγνήτες ό,τι βρεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Τέλος!!!!

http://www.customshop.gr/?btp_work=air-force

Noμίζω ότι με αυτή, τελείωσα τα προσωπικά Telecaster projects.

air27.jpg

 

Kάποιες λεπτομέρειες. Τελικά, επικράτησε η ιδέα του Χρήστου για pickguard και έγινε ένα custom (αλλιώς τι customshop θα ήμασταν 8)).

Μαγνήτες φοράει τους σουηδέζικους Lundgren P90 σε μέγεθος Τelecaster.

http://www.lundgren.se/en/mics/telecaster-e/telecastera-p-90-neck/

(οπότε δεν χρειάστηκε ρουτεροδουλειά). Ο δε Σουηδός μου έκανε και μία γενναία έκπτωση...οπότε όλα τέλεια. Με μία μικρή πρώτη ακρόαση, το σκάσιμο πάει σύννεφο και ακόμα και ο bridge (που συνήθως σιχαίνομαι στις περισσότερες κιθάρες) φαίνεται χρήσιμος :P. Βέβαια η δοκιμή έγινε στον Bassman του Marillion...που φαντάζομαι ότι οι περισσότερες κιθάρες θα ακούγονται θεϊκές.

Ευχαριστώ δε και το ΓιωργοMarillion για το κέντημα στα ηλεκτρικά και την αρμένικη βίζιτά μου.

air26.jpg

 

Ένα δεύτερο χαρακτηριστικό είναι ότι η κιθάρα ακόμα και σε πολύ μεγάλες εντάσεις (του Bassman) δεν κάνει καθόλου βζζζζ. Φταίει η μεταλική μπογιά του σώματος, το Shielding paint του Stewmack, η πολύ καλή κατασκευή του Σουηδού ή όλα μαζί...θα σας γελάσω...

 

Για το όργανο δεν έχω ακόμα άποψη γιατί θέλει ένα γερό setup που δεν πρόλαβα να κάνω στο υπόλοιπο ΣΚ...σύντομα κλιπς...

 

ΥΓ. Ξέχασα και τον Superfunk που μου έδωσε το rig του μαγνήτη!!!! Ευχαριστώ φίλε μου ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα δεύτερο χαρακτηριστικό είναι ότι η κιθάρα ακόμα και σε πολύ μεγάλες εντάσεις (του Bassman) δεν κάνει καθόλου βζζζζ. Φταίει η μεταλική μπογιά του σώματος, το Shielding paint του Stewmack, η πολύ καλή κατασκευή του Σουηδού ή όλα μαζί...θα σας γελάσω...

μηπως η μεγαλειοτητα σου ? βαλε και αυτο στην εξησωση  ;D

 

κουκλαρα και απο τις 3 μαζι ξεχωριζει η metallic

- ωραιο το pickguard τελικα - το αλλαξες ομως απο αυτο που ειχες στην αρχη - βγαλε μια πιο κοντινη να δουμε τι και πως - και φυσικα κλιπς  ;D

 

ΑΞΙΟΣ !!!! ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα δεύτερο χαρακτηριστικό είναι ότι η κιθάρα ακόμα και σε πολύ μεγάλες εντάσεις (του Bassman) δεν κάνει καθόλου βζζζζ. Φταίει η μεταλική μπογιά του σώματος, το Shielding paint του Stewmack, η πολύ καλή κατασκευή του Σουηδού ή όλα μαζί...θα σας γελάσω...

Είναι κι ο μάστορας που δεν ξέρει τι σημαίνει ψυχρή κόλληση και "ρουτάρει" τα καλώδια σωστά.  ;)

 

Εξαιρετική η ιδέα με τους μαγνήτες, για το bigsby ξέρεις την άποψή μου  :-X και η κοπελλιά μου φέρνει αυτήν (πρέπει να είναι η ίδια) από την αφίσα του πρώτου Noiz Night

Ωραία προσπάθεια αλλά θα μου επιτρέψεις να πω ότι είναι η τρίτη στις προτιμήσεις μου από τις τρείς προσπάθειές σου.

 

Χρειάζεται και καλύτερη φωτό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το pickguard τελικα - το αλλαξες ομως απο αυτο που ειχες στην αρχη - βγαλε μια πιο κοντινη να δουμε τι και πως

Αυτό που είχα στη αρχή, θα εμφανιστεί λιαν συντόμως στις αγγελίες του Noiz... ;D

 

Για περισσότερες φωτογραφίες, στο site μου

http://www.customshop.gr/?btp_work=air-force

Επειδή βοήθησες στο pickguard...πάρε να μην ψάχνεις ;)

air23.jpg

 

Ωραία προσπάθεια αλλά θα μου επιτρέψεις να πω ότι είναι η τρίτη στις προτιμήσεις μου από τις τρείς προσπάθειές σου.

Γι αυτό χρειαζόμαστε παραπάνω από μία ;)

 

Χρειάζεται και καλύτερη ψωτό.

Από κοντά στο επόμενο Νoiz περίφτερο ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δε Σουηδός μου έκανε και μία γενναία έκπτωση... η πολύ καλή κατασκευή του Σουηδού ή όλα μαζί...θα σας γελάσω...

Μα ποιός είναι αυτός ο κάπηλος του πρώην προσωνύμιού μου; >:(

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου