Προς το περιεχόμενο

Ma new MusicMan Stingray 5 (+photoz)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα :)

 

Έχω εδώ και καμιά βδομάδα το νέο μου εργαλείο... MusicMan Stingray 5

Ήταν όνειρό μου εδώ και αρκετό καιρό...

Μετά από αρκετή ταλαιπωρία για διάφορους λόγους, έφτασε από Αγγλία. Την παραγγελία επιμελήθηκε ο fleamail (ουσιαστικά όλα αυτός τα έκανε), τον οποίο υπερευχαριστώ και δημοσίως. 8) :)

Μεταχειρισμένο το όργανο σε εξαιρετική κατάσταση...

 

Από Τρίτη που επέστρεψα στας βάσεις μου, το έπαιξα και το άκουσα στον Roland CB 100 μου.

Ντάξει, βολικότατο όργανο γενικά, κάτι που είχα διαπιστώσει βέβαια εξαρχής (όταν ακόμα το 'παιζα ξεκάρφωτο ;D). Αισθάνεσαι οικείος και ένα με το όργανο απ' την πρώτη στιγμή που το πιάνεις στα χέρια σου... Άνετο μπράτσο στο οποίο και προσαρμόστηκα εύκολα, συνηθισμένος στο λεπτότερο του Ltd μου. Εύκολη και η προσαρμογή στην 1 παραπάνω χορδή (:P) μιας και η εμπειρία μου από πεντάχορδα περιοριζόταν σε δοκιμές σε μαγαζιά.

Μέχρι τώρα, το 'χω δοκιμάσει μόνο με flat ρυθμίσεις στον ενισχυτή και φυσικά χωρίς πετάλια (με σακάτεψε και μια ίωση τις τελευταίες 2-3 μέρες, οπότε δεν είχα και πολύ χρόνο). Ο Πάρις με είπε ότι φοράει καινούριο μαγνήτη Nordstrand, ο οποίος φυσικά δεν αφαιρούσε κάτι απ' τον χαρακτήρα του οργάνου, παρά μόνο τα παραπάνω γνωστά πρίμα των Stingray (κάτι που δε με χάλασε καθόλου εννοείται... ίσα ίσα ;)). Κατά τ' άλλα το όργανο ηχητικά παρέμεινε 100% Stingray κι αυτό ήταν που δε με 'κανε να σκεφτώ και πολύ την αγορά.

Γενικά έπαιξα αρκετά με τα knobs (3 band EQ) και τον 3θέσιο επιλογέα. Με τις φλατ ρυθμίσεις στον Roland, αγαπημένη μου θέση η μεσαία με τα πρίμα στη μέση και λίγα παραπάνω μεσαία και μπάσα. Η Β ακούγεται πολύ καλά...

Οσονούπω θα του βάλω καινούριες χορδές και θα κάνω set up. Θα προτιμήσω για αρχή τις DR Lo Rider που έβαζα ανέκαθεν στο Ltd μου.

 

Γενικά, οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές, όπως αναμενόταν άλλωστε από ένα τέτοιο όργανο... 8) Εμφανισιακά το ίδιο όμορφο... :)

 

edit: δε λένε ν' ανέβουν οι φώτοζ... θα προσπαθήσω αργότερα..

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με γεια Παναγίωτη! Καλες μουσικες αναζητησεις! Ειναι απο τα 5αρια με πολυ αξιολογη την Σι χορδη.

Αν επιτρεπεται ποσο σου κοστισε (μαζι και μεταφορικα);  Απο e- bay να φανταστώ;

Ωραιες οι φωτος, αν δεν σου ειναι κοπος και ενα μικρο ηχητικό δειγμα ;D!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι Εύη! :)

 

Αν επιτρεπεται ποσο σου κοστισε (μαζι και μεταφορικα); Απο e- bay να φανταστώ;

 

Συνολικά έδωσα 1200€. Δεν ξέρω αν πρέπει να πω λεπτομέρειες για την αγορά... Ο Πάρις ξέρει.. ::) ;D

 

Ωραιες οι φωτος, αν δεν σου ειναι κοπος και ενα μικρο ηχητικό δειγμα ;D![/left]

 

Κομματάκι δύσκολο... Είμαι άσχετος απ' αυτά και δεν έχω και τα μέσα....

Θα προσπαθήσω πάντως μέσω γνωστών που το κατέχουν το άθλημα. ;)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου