Προς το περιεχόμενο

TASCAM FireOne


TSege

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές μου ήρθε από το Μουσικόραμα η TASCAM FireOne που έιχα παραγγείλει πριν απο μερικές ημέρες. Θα ήθελα να πειραματιστώ με διάφορους drivers για να δω με ποιούς θα έχω το χαμηλότερο latency. Δοκίμασα τους ASIO4ALL Version 2.8 BETA 2 αλλά μόλις πήγαινα να ακούσω κάτι, ο ήχος ακουγόταν παραμορφωμένος. Δοκίμασα επίσης τους ASIO2KS beta-version 0.90-2 με τους οποίους έιχα πρόβλημα διότι δεν είχαν επιλογή 32 bit και δεν μπορούσαν να συνεργαστούν με την κάρτα ήχου. Προς το παρόν χρησιμοποιώ τους FireOne Windows Drivers: v. 1.00 Windows XP Driver από το official site της TASCAM με αποτέλεσμα να έχω το εξής αποτέλεσμα της φωτογραφίας.

 

tascamfireoneku7.th.jpg

 

Έχετε να μου προτείνετε άλλους drivers;

 

 

 

Τέλος θα ήθελα να ενεργοποιήσω τα κουμπία της(rec, play, stop κ.λ.π.) που έχει πάνω και να τα χρησιμοποιώ στο Cubase 3.11.

Ξέρει κανείς πώς θα το κάνω αυτό;

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΣ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ DRIVER. ΟΙ ΣΩΣΤΟΙ DRIVERS ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΜΕ ΜΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ.

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΙΣ Μ@#$#@%& ASIO4ALL ΚΤΛ. ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΣ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΕΜU.

Σόρυ για τον εκνευρισμό αλλά έχω βαρεθεί να το βλέπω αυτό το φαινόμενο.

Τους Drivers αυτούς τους λενε ASIO4ALL γιατι δίνουν ASIO δυνατότητα χρήσης (χαμηλού latency) σε  home κάρτες τύπου soundblaster που δεν έχουν. Με λίγα λόγια το ASIO του φτωχού. Και εσύ με την Fireone πίστεψε με μόνο φτωχός δεν είσαι.

Τελος πάντων..

 

Δηλαδή αν πατήσεις στο Control Panel δεν σου βγάζει μικρότερη επιλογή για Latency?

Εγώ σε ένα φίλο την ειχα φτάσει κάπου 5 ή 6 ms αν θυμάμαι καλά και δούλευε τέλεια χωρίς clicks κτλ.

Για τα Control της πρέπει να εγκαταστήσεις ένα plugin στο φάκελο του Cubase και να επιλέξεις απο κάπου στο πρόγραμμα Native Fireone Contol ή κάτι τέτοιο. Εμείς έπειδή δεν το είχαμε κάνει αυτό στην πρώτη εγκατάσταση της κάρτας,την κάναμε unistall και ξαναπεράσαμε τους drivers επιλέγοντας στην εγκατάσταση να εγκατασταθεί και το συγκεκριμένο plugin. Έχε υπόψιν σου ότι για να δουλέψει αυτό χρειάζεται μιά συγκεκριμένη εκδοση του cubase και μετά νομίζω απο το 3.1

ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ MANUAL. και εμείς αυτό συμβουλευτήκαμε και σε λίγη ώρα ο φίλος μου μπορούσε να δουλέψει με την ωραιότατη κάρτα του κανονικά.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!Εχω την Tascam fw 1082 και δεν εχω πρόβλημα με τους drivers,

αλλά γενικά έχω να λέω για την σταθερότητα αυτών των καρτών.

Τα εχεις τσεκάρει όλα κανονικά;

Οσων αφορά το χειρισμό του Νuendo/sx3 με το κοντρολ(play,stop κ.τ.λ), κάνεις τις εξής απλές ενέργειες:

Eπιλέγεις devise setup πας πάνω δεξιά add/remove, κάνεις add mackie control και στα midi I/O επιλέγεις fireone control(πιστεύω να έχει ''fireone control''επιλογή).

Κι από το control panel της καρτας σου επέλεξε στο ''control protocol''

cubase sx.Nuendo.

Δες και τις photos γιατί μια εικόνα χίλιες λέξεις ;) 

Και όπως είπε ο Loki ε;Ουτε για πλάκα asio4all και αηδίες.(θα μου πεις όταν δεν παρέχει asio drivers η κάρτα, οι asio4all είναι σωτηρία,αλλά στην περιπτωση σου οχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.. Έκανα να δουλέψουν τα κουμπιά rec, play, stop κ.λ.π.

 

Το μόνο που μένει είναι να βελτιώσω με κάποιον τρόπο το latency γιατί κάτω από τα ms της photo παραπάνω δεν μπόρεσα να τα κατεβάσω.  :'(

 

Στο κάτω κάτω 8 και κάτι ms δεν είναι και κανένα τραγικό νούμερο αλλά θέλω να πάει αν γίνεται κάτω απο 7 ms.

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σε άψογο επίπεδο με 8 ms. Μην κυνηγάς το... παγκόσμιο ρεκόρ (που επίσης θα σου ήταν και άχρηστο). Ουσιαστικά καμία καθυστέρηση δεν γίνεται αντιληπτή και στα 10, εκτός κι αν βαρυφορτώσεις το pc με μουσικό και μη software.

 

Αν το επιθυμείς διακαώς όμως να μπεις στο βιβλίο Γκίνες, αντί τα πρότζεκτς σου να τα δουλεύεις στα 24bit/96khz με πολύ φόρτο στον υπολογιστή, δούλεψέ τα στα 48 ή 44.1 khz, ή και στα 16 bit (μια χαρά μιας και τα ίδια τα cd είναι σε 44.1khz/16bit), και κλείσε προγράμματα και processes που δεν χρησιμοποιείς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ξέρω πως το θέμα είναι λίγο παλιό αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι για τη συγκεκριμένη κάρτα ήχου:

 

Μπορώ να ηχογραφήσω με τη συγκεκριμένη stereo synthesizer;;; Έχεις στερεοφωνική είσοδο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πως το θέμα είναι λίγο παλιό αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι για τη συγκεκριμένη κάρτα ήχου:

 

Μπορώ να ηχογραφήσω με τη συγκεκριμένη stereo synthesizer;;; Έχεις στερεοφωνική είσοδο;;

 

Φυσικά και έχει. Απλά είναι combo είσοδοι δηλαδή και για μικρόφωνο

και για καρφιά με line επίπεδο στάθμης όπως αυτή που δίνει ένα συνθεσάιζερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη πληροφορία.

 

Με μπέρδεψε αυτό το combo, νόμιζα πως είναι αποκλειστικά για μικρόφωνο, στη πρώτη περίπτωση αν το μικρόφωνο σου έχει βύσμα XLR και στη δεύτερη TRS...

 

Οπότε δεν θα έχω πρόβλημα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

εγω θα ελεγα επειδη ολα αυτα τα μηχανακια ειναι για να πουλανε τα μαγαζια, κ μονο προβληματα φερνουν, η λυση ειναι τα παλια καλα μηχανηματα ηχογραφησης που ειναι ταυτοχρονα κ μικτες κ επιφανειες εργασιας κ αλλα πολλα. [βλεπε KORG D3200]. προσφατα το πηρε ενας φιλος μου που ειχε δωσει ενα καρο λεφτα σε machie control surface k motu 828mkiii κ τελικα αντι να γραφει εκανε πειραματα με τις ασυμβατοτητες μεταξυ υπολογιστων, διασυνδετικων κ επιφανειων εργασιας. με 1100 ευρω εχει 32 καναλια, 80γιγα σκληρο, απιστευτα εφε, CDRW, κ οτι φανταστεις. καποια στιγμη πρεπει να ξυπνησουμε κ να βγουμε απο το διαφημιστικο κολπο των εταιρειων που βρηκαν 'εξυπνο' τροπο να 'κονομανε με καρτες ηχου της πλακας [infrasonic, tascam, mbox, cme, esi, emu, καποιες m-audio, edirol, yamaha, alesis], λογισμικο της πλακας [cubase 4 le, sonar le, traktion le, traktor le], και επιφανειες εργασιες που δουλεουν καλα με συγκεκριμενα προγραμματα κ οχι με ολα οπως λενε...

 

ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΣ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ DRIVER. ΟΙ ΣΩΣΤΟΙ DRIVERS ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΜΕ ΜΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ.

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΙΣ Μ@#$#@%& ASIO4ALL ΚΤΛ. ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΣ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΕΜU.

Σόρυ για τον εκνευρισμό αλλά έχω βαρεθεί να το βλέπω αυτό το φαινόμενο.

Τους Drivers αυτούς τους λενε ASIO4ALL γιατι δίνουν ASIO δυνατότητα χρήσης (χαμηλού latency) σε  home κάρτες τύπου soundblaster που δεν έχουν. Με λίγα λόγια το ASIO του φτωχού. Και εσύ με την Fireone πίστεψε με μόνο φτωχός δεν είσαι.

Τελος πάντων..

 

Δηλαδή αν πατήσεις στο Control Panel δεν σου βγάζει μικρότερη επιλογή για Latency?

Εγώ σε ένα φίλο την ειχα φτάσει κάπου 5 ή 6 ms αν θυμάμαι καλά και δούλευε τέλεια χωρίς clicks κτλ.

Για τα Control της πρέπει να εγκαταστήσεις ένα plugin στο φάκελο του Cubase και να επιλέξεις απο κάπου στο πρόγραμμα Native Fireone Contol ή κάτι τέτοιο. Εμείς έπειδή δεν το είχαμε κάνει αυτό στην πρώτη εγκατάσταση της κάρτας,την κάναμε unistall και ξαναπεράσαμε τους drivers επιλέγοντας στην εγκατάσταση να εγκατασταθεί και το συγκεκριμένο plugin. Έχε υπόψιν σου ότι για να δουλέψει αυτό χρειάζεται μιά συγκεκριμένη εκδοση του cubase και μετά νομίζω απο το 3.1

ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ MANUAL. και εμείς αυτό συμβουλευτήκαμε και σε λίγη ώρα ο φίλος μου μπορούσε να δουλέψει με την ωραιότατη κάρτα του κανονικά.

Kosmas Andreou Lapatas

Pianist | Teacher | Musicologist | Composer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου