Προς το περιεχόμενο

BB king..Ένα video που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας


Vodkapower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια άλλη φορά είπε όταν τον ρώτησαν γιατί δεν παίζει συγχορδίες ποτέ και η απάντηση ήταν αποστομωτική.. "Δεν ξέρω να παίζω" 8)

 

Δες στο 1:22:

 

http://www.youtube.com/watch?v=SMk_K9t2EPk

 

;D ;D ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To πιο κουλό που έχω δει να λέει σε συνέντευξη είναι ότι πολλές φορές δεν κουρδίζει την κιθάρα και αν ακούγεται φάλτσο το διορθώνει με μικρά bends

 

Αυτος ειναι ο Albert :) οχι οτι δεν κουρδιζει ομως. Απλα οταν ξεκουρδιζεται επι σκηνης (σχεδον παντα) απο κει και μετα τα "φερνει" με bends

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο έκανε και ο Jimi...

Πάντως, παρά το πραγματικά μεγάλο respect που έχω στον BB, αυτό το στυλάκι του "δεν ξέρω να παίζω chords" λίγο με χαλάει...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να εννοεί πως δεν ξέρει να πιάσει μια ντο ματζόρε ή πώς να παίξει φασολάδα με πέμπτες. Μάλλον εννοεί πως δεν ξέρει να χρησιμοποιήσει τις συγχορδίες όπως χρησιμοποιεί την μελωδία, και γι αυτό δεν τις χρησιμοποιεί.

 

Όπως εγώ δεν έχω εξασκήσει ταχύτητα και αυτοσχεδιασμούς, και σπάνια αυτοσχεδιάζω ή σολάρω.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φωνητικά του και το πάθος του με εντυπωσίασαν περισσότερο από το παίξιμο στην κιθάρα

 

δεν μου κάνει εντύπωση που δεν ασχολείται με συγχορδίες, στο μπλουζ δεν έχουν πρωτεύοντα ρόλο

 

το παίξιμό του δεν με αποθαρρύνει, ήταν βασισμένο στην ψυχή πολύ περισσότερο από όσο στην τεχνική (και υπάρχουν μέλη εδώ που έχουν τεχνική που με αποθαρρύνει!), και δεν έχουν μόνο οι μαύροι ψυχή, ούτε έχουν μόνο οι μαύροι μαυρίλες και μελαγχολίες

 

βέβαια οι λευκοί δεν εκφράζουν τέτοια συναισθήματα στην κιθάρα απαραίτητα με τον ίδιο τρόπο, και συνεπώς ο λευκός που θα ζοριστεί να εκφραστεί ως μαύρος είναι πολύ πιθανόν να αποτύχει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλοί λευκοί και φοβεροί παίκτες, απλά η blues-jazz την ''γέννησαν'' οι μαύροι, άρα έχουν τον πρώτο λόγο...

Πολλοί λευκοί μάλιστα έχουν και την φωνή των μαύρων.. Μόνο που οι μαύροι το έχουν στο αίμα τους αυτό το...12μετρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου