Προς το περιεχόμενο

Σπουδες ηχοληψιας help!


memories

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοινώς wake up and smell the coffee, καλή η θεωρία αλλά χωρίς την πράξη δεν πας πουθενά. Χρειάζεται Perspective πάνω στο θέμα και χωρίς μια γερή δόση εμπειρίας δεν γίνεται.

 

Τελλος

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ιδανικό θα ήταν να κάνεις πρώτα τα ωραία σου μαθηματάκια στο πανεπιστήμιο, και στη συνέχεια να εργαστείς υπό τις οδηγίες του παραγωγάρα  ;D Και έτσι είναι το σωστό. Αυτό όμως δεν αναιρεί αυτό που είπα πριν: Ότι θα πάρεις ΕΚΑΝΤΟΝΤΑΠΛΑΣΙΑ πράγματα από τo REAL THING παρά από την "ακαδημαϊκή" μελέτη. 

 

Μήπως θα βοηθούσε μας πει τι ξέρει η memories σε αυτή τη φάση; Αν δεν ξέρεις π.χ. τι είναι το παραμετρικό δε θα μάθεις και πολλά από τον παραγωγάρα :) άσε που δε θα σε θέλει δίπλα του ούτε για να του ψήνεις καφέ...

 

Αν η memories έχει τη δυνατότητα να επιλέξει μια σχολή όπου κύριο αντικείμενο είναι η ηχοληψία - μουσική παραγωγή, ας το κάνει λοιπόν,

αν δεν της βρίκεται ο Eddie Kramer έυκαιρος :-)

 

Επειδή ζήτησε να πούμε αν κάνουμε αυτή τη δουλειά ή την έχουμε σπουδάσει,

εγώ ούτε το ένα ούτε το άλλο. Απλώς ξεφουρνίζω τις θεωρίες μου ως δάσκαλος  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις να ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ με βαση τις ΣΠΟΥΔΕΣ που θα κανεις στην ηχοληψια απλα ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (και φυσικα ΜΗ ΓΥΡΙΣΕΙΣ πισω),και πιο φτηνα θα σου ερθει,και θα φυγεις απο τον ταφο που λεγεται ΕΛΛΑΔΑ & θα ανοιξει το ματι σου (και τα αυτια σου) και τελικα θα ζεις (αν τα καταφερεις και εισαι καλος βεβαια) ηχογραφωντας τους Coldplay & U2 αντι για τη γκομενα του καθε καναλαρχη...(οπου απλα το μονο που χρειαζεσαι ειναι να εισαι γατος στο autotune),τον καθε κρατικοδιαιτο "εντεχνο & ποιοτικο καλλιτεχνη", τα ποπ-σκυλια της νυχτας..... η (στην καλυτερη) πραγματικα ταλεντα τα οποια ομως θα τα φαει σιγουρα το μαυρο σκοταδι......

 

αυτα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το σκοταδισμό του Superfunk. Αν έχεις τη δυνατότητα να φύγεις εξωτερικό, φύγε! Σπουδές και δουλειά θα είναι σαφώς καλύτερα εκεί.

 

Αν πάλι πιστεύεις πως δεν θες να φύγεις ακόμα και θα ήθελες να πάρεις ένα πτυχίο, κάντο. Σε αυτή την περίπτωση εγώ θα διάλεγα το ΤΕΙ στο Ρέθυμνο. Για κάποιους είναι καλό να μαθαίνουν πρώτα 2-3 πράγματα, να ωριμάζουν περισσότερο και έπειτα να φεύγουν για εξωτερικό. Άλλους πάλι, δεν τους πιάνει αυτό  ;)

 

Εξαρτάται λοιπόν εσύ τι θες να κάνεις. Γιατί αν είσαι από τους Έλληνες που πάνε π.χ. Αγγλία και δεν βγαίνουν έξω επειδή βρέχει, τότε δεν θα περνάς καλά και θα είναι όλα δυσκολότερα. Το παν είναι να γουστάρεις εκεί που είσαι... έτσι θα χεις κουράγιο να συνεχίσεις.

 

Δεν υπάρχει αντικειμενική καλύτερη λύση. Όλες προσαρμόζονται ανάλογα με το χαρακτήρα σου και τις ικανότητές σου. Δες λοιπόν εσύ τι μπορείς να κάνεις και κυρίως, πώς θες να ζεις και μετά ξανασκέψου...

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια κι από μενα..Διαβασα όλα τα σχετικα post..

 

Το ψαχνω κι εγω για SAE.[για audio engineering]

Για οσους ενδιαφερονται τα διδακτρα είναι 7600-8000[μετρητοις-δοσεις αντιστοιχα]..

Επισης είναι full-time 12 μηνες [4 τριωρα εβδομαδιαιως]

                    part-time 21 μηνες [2 τριωρα εβδομαδιαιως]

 

Ηθελα να ρωτησω το εξης:

Θα μπορουσε καποιος με αυτό το Diploma να διδαξει α)σε ένα ωδειο και β) σε ένα ΙΕΚ μαθημα Μουσικής Τεχνολογιας? Δεν εννοω αν παιρνεις τις απαραιτητες γνωσεις από εκει, αλλα αν σαν χαρτι θα μπορουσε  να χρησιμευσει σε μια τετοια  περιπτωση σαν πιστοποιηση (θεωροντας-υποθετικα- ότι υπαρχουν ολες οι γνωσεις που χρειαζονται από καποιον για να διδαξει το μαθημα Μουσικής Τεχνολογιας).

[εχω υποψιν οτι η μουσικη τεχνολογια ειναι (πολυ?) γενικοτερο της ηχολοψιας]

 

Η διδασκαλια είναι ένας από τους τρεις λογους που με ενδιαφερει η σχολη[κ όχι ο μοναδικος]..

 

Επισης συγκριτικα με το τμημα Μουσικής Τεχνολογιας στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ-Ωδειο Νακα θα μπορουσε να πει κανενας τπτ? [σε σχεση με το θεμα της διδασκαλια κ παλι]

[θα παω να ρωτησω κ εκει βεβαια κ θα μεταφερω τις εντυπωσεις].

 

Thanx a lot για το χρονο σας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια ξερει κανεις τι 'κριτηρια' υπαρχουν για να διδαξεις σ'ενα ιεκ η' στη σαε?

επισης, τωρα με τα ιδιωτικα πανεπιστημια παιζει να δουμε και τπτ καινουργιες σχολες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειαχαρα..

 

Μιας και πηρα και ρωτησα εκτος απο SAE και σε ΙΕΚ Ακμη-Ωδειο Νακα για το Τμημα Τεχνολογιας..

 Τα διδακτρα, στο ΙΕΚ Ακμη βγαινουν περιπου το ιδιο [ισως λιγο λιγοτερο] σε σχεση με SAE, η φοιτηση 2 χρονια και τα μαθηματα ειναι τεσσερις φορες την εβδομαδα [νομιζω τριωρα]..Δεν μου εδωσαν συγκεκριμενο νουμερο γιατι εξαρταται απο τον διακανονισμο που θα κανεις.

 

Στο Ωδειο Νακα ειναι περιπου στα 3400[1500+1900]..για δυο χρονια [ενα μαθημα 1.5 ωρας την εβδομαδα]

Παντως μαλλον προκειται για τρεις τελειως διαφορετικες περιπτωσεις [Οσον αφορα στο τι περνεις απο την καθε μια]

 

Αν εχει καποιος καμια ιδεα για αυτο που ρωτησα παραπανω θα ημουν ευγνωμων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ρωτησω το εξης:

Θα μπορουσε καποιος με αυτό το Diploma να διδαξει α)σε ένα ωδειο και β) σε ένα ΙΕΚ μαθημα Μουσικής Τεχνολογιας?

 

Στην Ελλαδα  για να δουλεψεις σε ιδιωτικο ωδειο ή ΙΕΚ, αυτο που χρειαζεται ειναι να εχεις "γνωστους" στον χωρο ή να εισαι αναγνωρισμενος επαγγελματιας.

Νομικως χρειαζεται πτυχειο αναγνωρισμενο απο το κρατος ή πολυχρονη επαγγελματικη εμπειρια η οποια να μπορει να αποδειχτει.

Πρακτικα ομως δεν χρειαζονται, αρκει να  πληρεις τις προυποθεσεις που προανεφερα.

Απο οσο γνωριζω η SAE δεν προσφερει καποια πιστοποιηση αναγνωρισμενη απο το κρατος , ενω στην Ακμη μπορεις να δωσεις για πιστοποιηση μετα το τελος της 2ετης φοιτησης.Αν κανω λαθος οσον αφορα την SAE παρακαλω καποιος να με διορθωσει.

Να εχεις υποψιν σου οτι με μια απλη πιστοποιηση και χωρις "γνωστους" στον χωρο, ειναι αρκετα δυσκολο να σε επιλεξουν γιατι ηδη υπαρχουν αρκετοι υποψηφιοι στην λιστα τους με bachelors και μεταπτυχιακα.

Επισης η δουλεια του καθηγητη σε αυτα τα ιδρυματα δεν αποφερει σημαντικες αποδοχες, συνηθως η προσληψη γινεται με 4-5μηνιαια συμβαση και το ωρομισθιο δυσκολα ξεπερναει τα 10 ευρο/ωρα.

Αν αναλογιστεις τις αργιες , τα χαμενα μαθηματα, το κενο του καλοκαιριου και οτι δεν προλαβαινεις να μαζεψεις τα απαραιτητα ενσημα για παρεις ταμειο ανεργιας το καλοκαιρι τοτε συνηδητοποιεις οτι δεν αξιζει να ειναι η  βασικη σου δουλεια, παρα μονο συμπληρωματικη.

 

Ελπιζω να βοηθησα, καλη τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ωδειο Νακα ειναι περιπου στα 3400[1500+1900]..για δυο χρονια [ενα μαθημα 1.5 ωρας την εβδομαδα]

Παντως μαλλον προκειται για τρεις τελειως διαφορετικες περιπτωσεις [Οσον αφορα στο τι περνεις απο την καθε μια]

 

Αν εχει κάποιος καμια ιδεα για αυτο που ρωτησα παραπανω θα ημουν ευγνωμων..

 

Εγώ ρώτησα πέρυσι για το Ωδείο Νάκα στην Θεσσαλονίκη και μου είπαν κάτι για 600 ευρώ το χρόνο... [ένα μάθημα την εβδομάδα 2ωρο].

Οι τιμές που δίνεις μου ακούγονται υπέρογκες!

αλλά άλλο Αθήνα και άλλο Θεσσαλονίκη...

Από φίλους έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Νάκα στη Θεσσαλονίκη, αν κάποιος το έχει παρακολουθήσει θα με ενδιέφερε και εμένα η γνώμη του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου