Προς το περιεχόμενο

Σπουδες ηχοληψιας help!


memories

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα λοιπον εχει ως εξης:

Θελω να σπουδασω ηχοληψια...Αλλα 8α ηθελα καποιες γνωμες απο ατομα που εχουν σπουδαση ή ακομα καλυτερα που δουλευουν σε αυτον τον τομεα..

Εχω ακουσει οτι η ΣΑΕ ειναι η καλυτερη ιδιωτικη σχολη,αλλα υπαρχει και το τει ¨μουσικης τεχνολογιας και ακουστικης¨ στο Ρεθυμνο..το θεμα ειναι οτι μπορω (απο οικονομικη αποψη)να παω σε οποια 8ελω..αλλα δεν ξερω πια απο της δυο ειναι η καλυτερη για να σπουδασω,δηλαδη με πιο χαρτη απο τα δυο 8α εχω καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση(με αλλα λογια πια σχολη αξιζει)..Και εχω μπερδευτη,γιατι εχω ακουσει γνωμες,αλλα οχι απο ατομα με σχετικες σπουδες ???...Α!Και για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις ΔΕΝ θελω να παω να σπουδασω ηλεκτρολογια,μηχανολογια ή κατι αλλο που 8α ειναι καπως ασχετο(τα μα8ηματα εννοω)γιατι το πιο πι8ανο ειναι να μην μπορεσω να τελειωσω τη σχολη..Επισης η μουσικη ειναι η ζωη μου οποτε ειναι κατι που αγαπω και θελω να σπουδασω(ασχολουμε 7 χρονια με την κι8αρα,μονη μου βεβαια,) ::)ειναι κατι που συγουρα 8ελω να κανω επαγγελματικα!

Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες..και 8α το εκτιμουσα αν στις απαντησεις γραφατε αν ειστε σε καποιες σπουδες ή αν εργαζεστε στον τομεα αυτον..Ευψαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δηλαδη με πιο χαρτη απο τα δυο 8α εχω καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση

 

Με κανένα! Σκληρό, αλλά είναι η αλήθεια!

 

Καλύτερα να πας να πιάσεις δουλειά σε ένα στούντιο να κάνεις καφέδες και να κρατάς πρόβες! Τουλάχιστον δε θα σπαταλάς λεφτά και θα πληρώνεσαι! Έτσι με την εμπειρία που θα αποκτάς σιγά σιγά και παράλληλα με την δική σου προσωπική αναζήτηση στο αντικείμενο θα πετύχεις πολλά περισσότερα!

 

Το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές, η ηχοληψία είναι τέχνη και η τέχνη δε σπουδάζεται! Προσωπική μου άποψη πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:oΤο θεμα ομως δεν ειναι να εχεις και ενα πτυχιο?αλλιως πως 8α αρχισει καποιος?μετα ειναι και 8εμα οτι αν το αγαπας αυτο που εχεις κανει χρονο με το χρονο αναλογα και τις γνωσεις που εχεις 8α γινεις και καλυτερος...ή ετσι τουλαχιστον πιστευω εγω...και ετσι και αλλιως ενα πτυχιο χρειαζεται...και δεν νομιζω πως υπαρχει κατι αλλο που 8α μου αρεσει να κανω σαν δουλεια..σε ευχαριστω παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:oΤο θεμα ομως δεν ειναι να εχεις και ενα πτυχιο?αλλιως πως 8α αρχισει καποιος?μετα ειναι και 8εμα οτι αν το αγαπας αυτο που εχεις κανει χρονο με το χρονο αναλογα και τις γνωσεις που εχεις 8α γινεις και καλυτερος...ή ετσι τουλαχιστον πιστευω εγω...και ετσι και αλλιως ενα πτυχιο χρειαζεται...και δεν νομιζω πως υπαρχει κατι αλλο που 8α μου αρεσει να κανω σαν δουλεια..σε ευχαριστω παντως..

 

Αν θέλεις ένα πτυχίο που θα το χρησιμοποιήσεις έστω και μια φορά, αυτό ΔΕΝ είναι της ηχοληψίας! Καλύτερα να πας να σπουδάσεις κάτι άλλο για να λές ότι έχεις ένα πτυχίο και παράλληλα να ασχοληθείς με την ηχοληψία!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές, η ηχοληψία είναι τέχνη και η τέχνη δε σπουδάζεται! Προσωπική μου άποψη πάντα!

Πάντα !

Γιατί διαφωνώ  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον οχι δεν μου ζητησε κανενας πτυχιο για τον απλουστατο λογο οτι δεν εχω δουλεψει ακομα(τωρα τελειωσα το σχολειο)...και δευτερον πως 8α αρχισεις να δουλευεις σαν ηχοληπτης αν δεν εχεις εστω τις βασικες γνωσει????Α!και κατι ακομα..δεν νομιζω πως ειναι ΣΠΑΤΑΛΗ το να σπουδασεις αυτο που σου αρεσει..τωρα οσο αναφορα πως η ηχοληψια ειναι τεχνη 8α συμφωνησω,αφου εχει να κανει με τη μουσικη που ειναι τεχνη!απλα νομιζω πως το να σπουδασεις κατι που αγαπας δεν το 8εωρω σπαταλη..και νομιζω πως αν ολοι σπουδαζαν αυτο που 8ελουν ολα 8α ηταν καλυτερα..

κατι ΑΚΟΜΑ ανοιξα αυτο το 8εμα για να μου πουν καποιοι που ξερουν την γνωμη τους..μια βοηθεια ζητησα..αυτο ειναι ολο μην με φατε κι ολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι θα σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει!

 

Εννοείται ότι αν φτιάχνεις καφέδες σε στούντιο ΔΕΝ θα γίνεις ηχολήπτης!

 

ΠΡΕΠΕΙ να το σπουδάσεις το θέμα, κακά τα ψέμματα! Η τέχνη έρχεται μετά...

 

Δεν είμαι ηχολήπτης, αλλά τα ΙΕΚ νομίζω ότι μπορούν να σε βοηθήσουν! Το θέμα είναι να μάθεις τα βασικά. Σίγουρα όμως την επαγγελματική επιτυχία θα στη δώσει η προσωπική σου προσπάθεια, αλλά χωρίς το τυπικό πτυχίο είσαι χαμένος.

 

Σχετικά με τη SAE έχει όντως απίστευτα στούντιο και εγκαταστάσεις. Βρεθήκαμε εκεί με μία μπάντα μου για να γράψουμε ένα κομμάτι για τη διπλωματική κάποιων σπουδαστών.

Το κακό ήταν ότι οι τύποι ήταν εντελώς άσχετοι και δεν ξέρανε καν τι είναι ο μετρονόμος!!! Μπορεί να είναι τυχαίο αυτό που σου λέω, αλλά μου έκανε εντύπωση πως έφτασαν στα τελειώματα της σχολής και δεν ήξεραν βασικά πράγματα...

 

Ψαξ' το πάντως και μόνος σου! Κ¨ανε μια γύρα στις σχολές και θα δεις μόνος σου τι σου ταιριάζει καλύτερα!

 

Σε καμμία περίπτωση πάντως μην σπαταλήσεις το χρόνος σου "φτιάχνοντας καφέδες" χωρίς να το σπουδάζεις παράλληλα!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω!!! ;D

Εννοειτε οτι το ψαχνω το θεμα(για την ακριβεια 8α περασω απο τη ΣΑΕ αυτες τις μερες)απλα θα η8ελα και καποιες γνωμες απο ατομα που εχουν σχετικες γνωσεις..για να ξερω...thanks που με ενθαρινεις!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ memories σε "βλέπω" κάπως πριζωμένο.

 

Απ'τη στιγμή που τώρα τέλειωσες το σχολείο και όπως ομολογείς εσύ ο ίδιος δεν έχεις εμπειρία περι ηχοληψίας αλλά ούτε έχεις πρακτική εμπειρία από το χώρο των ηχοληπτών, χαλάρωσε και κάτσε να μαζέψεις απαντήσεις στο ερώτημά σου και απόψεις και μετά βγάλε συμπέρασμα.

 

Δε σε τρωει κανένας.  ;)

 

Από την άλλη, αν θες και μπορείς να δεχτείς λίγο constructive criticism, μου φαίνεται οτι περισσότερο ψάχνεις κάποιον να επιβεβαιώσει αυτά που πιστεύεις ήδη...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου