Προς το περιεχόμενο

θόρυβος και διακοπές από ενισχυτή


gdevelek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι solid state, marshall

 

διακόπτει και  βγάζει θόρυβο τύπου "χχχχ" , με εντελώς τυχαίο τρόπο, σε κάθε χτύπημα χορδών (ακούγονται και οι χορδές ενδιάμεσα)

 

αφού ζεσταθεί μετά από περίπου 1-2 ώρες, όλα εντάξει

 

μόλις το έκανε ενώ τον είχα στη πριζα για μέρες, φαίνεται πως μόνο όταν παίζω ζεσταίνεται άρα δεν είναι λύση απλά να τον έχω στη πρίζα διαρκώς

 

τι στο καλό;  ???

 

πριν 2.5-3 χρόνια τον πήγα σε τεχνικό με παρόμοια προβλήματα, του βρήκε οξειδώσεις και τον καθάρισε, να έπαθε το ίδιο; στο κλίμα της αθήνας, σε κλειστό δωμάτιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι του βρηκε? Μηπως εννοεις ψυχρες κολλησεις? Ή βρωμικα ποτενσιομετρα?

 

Παντως ισως ειναι ψυχρες κολλησεις ή καποιο εξαρτημα πχ ηλεκτρολυτικος εχει αρχισει τα "περιεργα". Πιο πιθανο παντως για το πρωτο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως ήδη έγραψα του βρήκε οξειδώσεις (και τίποτε άλλο) και μου χρέωσε 50Ε για το καθάρισμα

 

δεν θέλω να του τον ξαναπάω, αφενός γιατί θέλω και μια άλλη άποψη, κι αφετέρου μου είπε πως τεστάρισμα κάνουν με μια γεννήτρια συχνοτήτων και μόνο, οποτε τις όποιες ιδιοτροπίες μιας κιθάρας με το attack που έχει ο ήχος της ίσως δεν τις πιάνουν

 

αγόρασα τον ενισχύτη το 1990 και τον έχω χρησιμοποιήσει πάρα ΠΑΡΑ πολύ λίγο από τότε, έχουν περάσει ως και χρόνια μηδενικής χρήσης, όμως από το 2007 που τον πήγα για σέρβις ως τώρα  βρίσκεται σε σαλόνι στα Πατήσια, πόσο πια υγρασία έχει δεχθεί... μάλλον κάτι άλλο είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι φαινεται δεν ειναι υγρασια το προβλημα.... ψυχρες κολλησεις ομως σε επαφες μπορει να ειναι, αλλα λες οτι εχει χρησιμοποιηθει πολυ λιγο. Ποτε ομως δεν ξερεις... ειδικα αν ενας ενισχυτης δεν ψυχεται καλα.

 

Δυο περιπτωσεις σκεφτομαι οτι ειναι... ειτε καποιο(α) ποτενσιομετρο(α) τα οποια μαζευουν σκονη/βρωμα και ειδικα αν δεν χρησιμοποιηται ο ενισχυτης αυτη "κολλαει" και κανει διακοπες και "χχχχ" κτλ Οποτε δοκιμασε οταν στο ξανακανει να περιστρεψεις τα ποτενσιομετρα να δεις αν θα αλλαξει κατι.

Και ειτε καποιος πυκνωτης, ιδιαιτερα αν στο κανει κυριως σε υψηλες εντασεις, που εχει αρχισει να παιρνει την κατω βολτα. Δεν εχει σημασια αν εχει χρησιμοποιηθει ο ενισχυτης ή οχι μιας και οι πυκνωτες με τα χρονια "γερνανε" ακομη και αν καθονται στο ραφι! Ισα-ισα ειναι καλυτερα να χρησιμοποιηται ο ενισχυτης εστω μια φορα την εβδομαδα, παρα να καθεται επι μηνες. Ο ηλεκτρολυτης ειναι υγρης μορφης και στερεοποιηται με τα χρονια...

 

Εννοειται οτι το τελικο τεστ γινεται με κιθαρα και αν γινεται σε υψηλες εντασεις...  ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γνωρίζω για τη γήρανση των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών

 

θα κανω καθαρισμό σε πρώτη φάση

 

το πρόβλημα πάντως βγαίνει σε χαμηλή ένταση, εξάλλου δυνατά δεν έχει παίξει ποτέ ο ενισχυτής, είναι 100άρης με δύο 12άρια και τον έχω μόνο σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου