Προς το περιεχόμενο

midi to PC


MrBalm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello ppl......Έχω για κάρτα ήχου την soundblaster live 5.1 (Είμαι φτωχός...τι να κάνω? :P ) και ένα rolland U-20 synth..... Ο μόνος τρόπος να αξιοποιήσω το synth είναι να καταφέρω να στείλω midi πληροφορίες στο cubase ή το reason.....Υπάρχει τρόπος να το πετύχω αυτό με την συγκεκριμένη κάρτα ήχου? Έχω ακούσει ότι μπορείς να συνδέσεις midi στην σειριακή θύρα της μητρικής...ισχυεί? Και αν ισχύει χρειάζεσαι και καποιο πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MIDI είσοδος των soundblaster είναι η ίδια με την gameport (η 15πινη, δίπλα στα line/mic I/O). Απλά πρέπει να αγοράσεις ένα καλώδιο που από τη μία να είναι δεκαπεντάπινο θηλυκό (αν δεν κάνω λάθος) και από την άλλη να έχει δύο πεντάπινα (τα κλασσικά MIDI, ένα in ένα out). Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί απαταιώνες που λόγω της "εξωτικής" φύσης του καλωδίου το χρεώνουν γύρω στα 20€ το 1.5m... εξωφρενική τιμή... και μάλιστα σου λένε ότι δε βγαίνουν μεγαλύτερα, γιατί θα έχεις απώλειες... έλεος... (το είχα πάρει πριν 2-3 χρόνια και το είχα φάει το παραμύθι... στο ΝΑΚΑ, στο κατάστημα στο Ίλιον). Μπορείς να πάρεις και τα βύσματα/καλώδια και να το φτιάξεις μόνος σου αν έχεις τις γνώσεις... καλή τύχη! :)

 

Η άλλη λύση είναι να πάρεις ένα USB MIDI interface (πάνε γύρω στα 40-50 ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο σκατέμπορας, μόνο που δεν είναι ανάγκη να τα χώσεις στο Νάκα! Μπορείς να το βρείς και στη Στουρνάρη...

 

P.S. Ενημέρωσέ μας αν θες για την καθυστέρηση από midi σε κάρτα.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά καταρχάς :D ....καλά θα ήταν να μπορούσα να πάω στην Στουρνάρη (Είμαι από Θεσσαλονίκη). Από μια μικρή έρευνα που έκανα στην εδώ αγορά πηρα την απάντηση ότι η αγορα έχει έλειψη τον τελευταίο μήνα από το συγκεκριμένο καλώδιο :( . Θα συνεχήσω την αναζήτηση μετά τις γιορτές και πιστεύω κάτι να βρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Θεσσαλονικη εχει ο Μαυρομουστακης σιγουρα, τουλαχιστον την Παρασκευη που πηγα ειχε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εαν δεν εχει κι εκει δες και στον Ριχαρδο στη Παπαναστασιου, εαν δεν πηγες ηδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου