Προς το περιεχόμενο

Peavey Valveking 212(combo) vs Peavey 6505+ 112(combo)


Kse lover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλος ψαχνεται για καινουριο ενισχυτη,μιας και ο παλιος δεν τον καλυπτει σε ηχο.Το budget ειναι μεχρι 500 γιουρα.Παιζει με μια fender std με διπλο σε bridge και ειναι λιγο απο ολα,trash,metal,heavy metal,rock,και λιγο metalcore.του προτεινα τους δυο ενισχυτες που ανεφερα στον τιτλο,αλλα θα ηθελα και την γνωμη απο ανθρωπους που γνωριζουν περισσοτερα.Για head+cab δεν το σκεφτεται καθολου,γιατι απο την μια ειναι πολλα τα χρηματα για κατι καλο,απο την αλλη δεν μπορει να τα κουβαλαει ευκολα,και δεν θα εχει αρκετο χωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα αρχηγε :)Λοιπον,τυχαινει να ειχα και τους ενισχυτες και σε διαφορες εκδοσεις οποτε τους γνωριζω καλα.Με κλειστα ματια και δαγκωτο να παρει ο φιλος σου τον 6505+.Κανει για ολα αυτα που τον θελει και μην σου πω και παραπανω ;DΕιναι κτηνος απο ολες τις αποψεις,προσωπικα τον λατρευω και παιζεις τα παντα και παντου(και σε σπιτι).Απο την αλλη ο valveking(που καλυτερα να μην τον κοιτατε καθολου ;D) ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ(δεν παιζει χαμηλα και με το δεν παιζει δεν εννοω δεν ακουγεται καλα χαμηλα),ειναι ΑΣΗΚΩΤΟΣ και ηχητικα ειναι σαν μετρια προς κακη απομιμηση του 6505+.Αυτα :)Ελπιζω να βοηθησα :)Καλες αγορες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλαρακι,και εγω προς τον 6505+ τον καθοδηγουσα,μιας και ως κεφαλη,ο ενυσχυτης γ******  ;D

 

Τιποτα :)Ασε που αν θυμαμαι καλα ειναι και usa ο 6505+ ενω ο αλλος ειναι κινα.Καλα σε κεφαλη απλα αστο.Ειδικα αμα τον ακουσεις σε καμπινα 2χ12 vht fat bottom θα σου φυγει το κεφαλι ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται τον 6505. Ο Valveking έχει συζητηθεί στο παρελθόν - αν θες να απολαύσεις τριανταδύο χιλιάδες εξακόσια εικοσιεννέα διαφορετικά θαψίματα (κυρίως από εμένα αλλά και από άλλους), κάνε μια βόλτα από το ψαχτήρι, κάνοντας κλικ στο μεγεθυντικό φακούλι πάνω δεξιά μιας και το άλλο δεν δουλεύει πάντα καλά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω παλι κολλησα...τι λετε γι αυτον?

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_tube_60.htm

 

μοντελινγκ αλλα λαμπες στον τελικο...ακουσα οτι εξομοιωνει πολυ καλα τα jsx kai 6505

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αυτοί οι μοντελινγκ ενισχυτές έχουν πλάκα κατ εμε.και ένας τέτοιος και ειδικά οι πιο φτηνοι και μικροι για το σπίτι είναι ταμαμ.Έχουν πολλούς ήχους και κάθεσαι και παίζεις χωρίς να στήνεις πετάλια κτλ.

 

Τώρα αν είναι να είναι ο main ενισχυτής σου εμένα ας πούμε δεν νομίζω να μου έκανε αλλά εξαρτάται και τι απαιτησεις έχεις.Θες ποικοιλία;Θες να παίζεις καρφί τα πάντα;Βέβαια για αυτόν τον ενισχυτή ειλικρινά δεν ξέρω μια και δεν τον έχω ακούσει.Αλλά εχω παίξει πολλάκις με τους Vox VT και AD που έιναι και συγγενεις της Tonelab και είναι μοντέλα και αυτοί.Πολλοί ωραίοι αλλά μέχρι εκει.Σαν ένα Hotrod,Classic κτλ δεν είναι.

 

Πάντως απο τα βίντεο που έχω δει ,γιατί τον ζαχάρωνα σε κάποια φαση ως μηχάνημα ευέλικτο για μες στο σπιτι, είναι αυτός που μου τράβηξε πιο πολύ την προσοχή μια και που χώνει καλά στα βιντεο τουλάχιστον.Δες και τους Vox πάντως.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενει μονο να ακουσουμε ποσο 6505+ θα ακουγεται ο 6505+ combo  ;D

Απ οτι διαβασα θα κυκλοφορησει αρχες του επομενου μηνα

Σε αντιθεση με τα αλλα μοντελα θα ειναι κατασκευασμενος στην κινα (εξ ου και η τεραστια χρηματικη διαφορα μεταξυ του 112 & 212)

Επισης μια διαφορα με τους αλλους 6505+ ειναι οτι εχει 5 προενισχυτριες αντι για 6 που εχουν τα υπολοιπα μοντελα

Εκτος και αν εχουν χρησιμοποιησει κυκλωμα του 6505 και απλα εχουν βαλει ξεχωριστα eq για καθε καναλι  ::)

Αναμενουμε λοιπον!!!

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου