Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Fender 57 Deluxe


AB

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτόν το ενισχυτή και θα ήθελα γνώμες απο κάποιους που τον έχουν ή έχουν απλώς παίξει. Παίζω σχεδόν μόνο στο σπίτι και κάπως αργά, οπότε τα 12w  είναι μάλλον μια χαρά,δεδομένου του ότι μ'αρέσει ο καθαρός ήχος ( λαμπάτου Fender) λίγο πρίν γκαζώσει.Έχω έναν Blues Deluxe re (μεταξύ άλλων) που μ'αρέσει  πολύ αλλά δε μπορώ να τον ανοίξω.Έτσι σκέφτομαι να πάω σε λιγοτερα watt και επιτέλους να πλησιάσω και κάποιο vintage ήχο.Έχετε ιδέα που θα μπορούσα να τον ακούσω.

Επειδή η τιμή του δεν είναι μικρή πρέπει να ξέρω όσο το δυνατόν περισσότερα.

Τι ρόλο παίζει π.χ. το κανάλι του μικρόφώνου;Γεφυρώνεται,ή είναι μόνο για μικρόφωνο;

Με τα πετάλια τι γίνεται (αν και δεν είναι η κύρια προτεραιότητα);

Πόση διαφορα μπορεί να έχει απ'τους παλιούς;Όχι ότι έχω παίξει με παλιούς εκτός απο έναn Princeton Reverb 12w silverface (ίσως δεν έχει μεγάλη σχέση) ο οποίος μου έχει αφήσει κάποια απωθημένα.

Διαβάζοντας κάποιες κριτικές για τον '57 Deluxe έπεσα πάνω σε αυτούς:

 

http://www.evacuatedelectronics.com/gus-amps.html

http://members.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewUserPage&userid=sarasmiles1820

 

οι οποίοι φαίνονται να είναι φτιαγμένοι με "αγνά υλικά" και σε πολύ πιο χαμηλές τιμές ακόμα αν  υπολογίσεις υψηλά μεταφορικά και τελωνείο.Οι τύποι όμως με έγραψαν ελαφρώς.Ο ένας μου είπε ότι δεν θέλει να πάρει τέτοιο ρίσκο (να στείλει σε άλλη χώρα) και ο άλλος δεν μου απάντησε καν.Τέλως πάντων όποια βοήθειά σας θα ήταν χρήσιμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τον ενισχυτή δεν ξέρω κάτι

Για τα watt όμως....

έχω τον champ12 στα 12w όλο λυχνία και επειδή είπες για σπίτι και αργά πρέπει να σου πω ότι πάλι στο 0,5 με 1 θα παίζεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρνα από δω... http://www.noiz.gr/index.php?topic=157910.0

 

Έχει πάρει πολύ καλές κριτικές, αλλά "αρπάζει" γρήγορα, κάτι που λύνεται με αλλαγή της πρώτης προενισχύτριας με 12ΑΥ7 όπως στο πρωτότυπο σχέδιο ή με άλλη ακόμη μικρότερου gain. Δυστυχώς δεν τον έχω ακούσει για να σου πω αν αξίζει τα λεφτά του (που είναι και πολλά) ή αν αξίζει να πάρεις κάποιο άλλο βασικό μοντέλο Fender (πχ. ένα από τα φτηνότερα reissues), ή κάποια λύση 2ου χεριού...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bonjour!

Αν κατάλαβα καλά θέλεις κάτι σε custom ενισχυτή με λίγα watt?

Αν ναι, γιατί δεν πας στο Τσακιρίδη να σου φτιάξει ενά. Σε συζήτση που είχα παλαιότερα μαζι του, μου είχε πει να πάω απο εκεί και να φτιάξουμε κάτι απο το "0".

Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μία ερώτηση.

 

Τσακιρίδης Devices

Αριστομένους 12, Αθήνα

τηλ:210 8253132

 

Α, ξεχασα να ρωτήσω πόσα λεφτά διαθέτεις? ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λεφτά θα εξαρτηθεί απο το τι θα πάρω τελικά.Άν βρώ κάτι καλό θα μαζέψω και θα δώσω.

Για τον Τσακιρίδη νόμιζα ότι φτιάχνει μόνο μετασχηματιστές.Θα μπορέσει να φτιάξει αυτόν τον συγκεκριμένο ενισχυτή,γιατί θέλω ήχο Fender.

 

Kαι τελικά συγνώμη για το post αλλά παρ'ότι έψαξα δεν έπεσα εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=157910.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο  Τσακιρίδης είναι ιδιαίτερα σεβαστός στο χώρο του hi-end hi-fi όπου φτιάχνει πολύ καλούς και οικονομικούς (για όσα προσφέρουν) λαμπάτους ενισχυτές, έχει όμως την τεχνογνωσία να φτιάξει και ενισχυτή κιθάρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετασχηματιστές?

Όχι, φτιάχνει και ολοκληρομένους ενισχυτές, γενικότερα για HI-FI καταστάσεις, αλλά αν του ζητήσεις κάτι όπως αυτό που ψάχνεις δεν νομίζω να αρνηθεί.

Είναι πολύ καλός τύπος και συζητήσιμος.

Επίσης έχει μερικά καλά τιπς που πραγματικά βοηθάνε (blue pots κλπ) ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και αναφερθηκε η λυση του χειροποιητου, ενα ενισχυτακι με μονο μια τελικη 6L6,

ποσα watt περιπου θα εβγαζε?

Περίπου 25 watt στο peak της λυχνίας, αλλά μπορεί να βγάλει χωρίς ζόρισμα 12Watt και καθαρά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου