Προς το περιεχόμενο

Fender '50s Stratocaster: μόνο για blues;


jimi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά!

[this is my first post so be gentle...]

 

Τα τελευταία χρόνια παίζω με μια Epiphone Les Paul με μαγνήτες Seymour Duncan (SH-2N jazz neck και SH-4 JB Bridge), τελευταία όμως μου άνοιξε η όρεξη για να αποκτήσω μια νέα κιθάρα, σαφώς ανώτερη ποιοτικά, χωρίς όμως να μου τινάξει και την τσέπη στον αέρα!

 

Επειδή θα ήθελα να έχω και την επιλογή του ήχου μιας Fender κιθάρας, μου μπήκε στο μάτι η Fender ‘50s Stratocaster (http://www.dv247.com/guitars/fender-50s-stratocaster-electric-guitar-black-maple-neck--40911), η οποία έχει και όμορφο ήχο και πολύ καλή τιμή.

 

Ωστόσο έχω παρατηρήσει ότι η εν λόγω κιθάρα προτιμάται κατά κύριο λόγο για blues. Επειδή τα τραγούδια που παίζω εντάσσονται σε γενικές γραμμές στο χώρο του ελληνικού ροκ (π.χ. Κίτρινα Ποδήλατα, Τρύπες, Διάφανα Κρίνα και μερικά δικά μας - παίζω σε μια μπάντα-εν-τη-γενέσει-της κλπ.), θα μπορούσε το συγκεκριμένο μοντέλο να με καλύψει ώστε να μπορώ π.χ. πέρα από τον όμορφο καθαρό της ήχο να μου προσφέρει και την κατάλληλη δυναμικότητα με τη χρήση ενός distortion pedal; Και δεν εννοώ μόνο στα solos αλλά και στα ρυθμικά μέρη. Ή η αλλαγή μαγνητών για αυτό το είδος μουσικής θα είναι αναγκαία;

 

ΟΚ! το ξέρω, η σωστή απάντηση πάντοτε είναι: δοκίμασέ τη και δες αν σου αρέσει! Θα ήθελα όμως προτού πάω σε κάποιο κατάστημα (δεν ξέρω και αν θα την έχουν εδώ κάπου έτοιμη να πωλείται - Καβάλα) να μου πείτε την άποψή σας και -γιατί όχι;- εναλλακτικές προτάσεις (κατά προτίμηση με maple fingerboard!)  :P. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον εκτος αυτης θα μπορουσες να δεις και την Classic Player 50s (η οποια μαλλον ειναι καλυτερη).

 

2ον η κιθαρα οπως ειναι θα ειναι ταμαμ για αυτα που θες να παιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον η κιθαρα οπως ειναι θα ειναι ταμαμ για αυτα που θες να παιξεις.

 

+1 επίσης άντε στη χειρότερη να βάλεις και ένα διπλό σε σχήμα μονού στη θέση bridge

 

εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τα μεταχειρισμένα, με ίδια λεφτά παίρνεις συνήθως αρκετά καλύτερη κιθάρα. Ψάξε καμια MIJ  ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για την Classic Player 50s ή 60s εάν προτιμάς το rosewood.

 

ΥΓ: Καλωσόρισες στο ΝΟΙΖ! Είχα καιρό να διαβάσω τόσο καλοδιατυπωμένο και ευγενικό (πρώτο) post ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ πολλά για την CP...

Πάντως με το νικ σου έπρεπε να σου κάνουν μπαν που μπήκες εδώ μέσα χωρίς να έχεις μια στρατ ;-)

Καλώς ήρθες...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα τραγούδια που παίζω εντάσσονται σε γενικές γραμμές στο χώρο του ελληνικού ροκ (π.χ. Κίτρινα Ποδήλατα, Τρύπες, Διάφανα Κρίνα και μερικά δικά μας - παίζω σε μια μπάντα-εν-τη-γενέσει-της κλπ.)

 

στον τελευταιο δισκο των ΚΡΙΝΩΝ ο Κυριακος χρησιμοποιησε αποκλειστικα μια 50s stratocaster. ;)  (μια Eric Johnson ηταν αλλα ουσιαστικα 50s stratocaster ειναι και αυτη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς σας βρήκα κι ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις! Ψήνομαι πολύ για την Classic Player, όντως φαίνεται εξαιρετική επιλογή. Ερώτηση: πέρα από το rosewood fingerboard, οι διαφορές της CP '60s από την '50s όσον αφορά τον ήχο είναι άξιες αναφοράς;

 

@ mscmkr: ΟΚ το όνομά μου είναι Δημήτρης, απλά νομίζω ότι στο διαδίκτυο το Jimi είναι πιο international και πιο "πιασάρικο" από το, π.χ., Μήτσος! Ε... και.. βέβαια παραπέμπει και στον.. μέγιστο...  8)

 

@ Superfunk: δεν το ήξερα! Nice!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: πέρα από το rosewood fingerboard, οι διαφορές της CP '60s από την '50s όσον αφορά τον ήχο είναι άξιες αναφοράς;

 

Σίγουρα ακούγονται διαφορετικές (μιας και σχεδόν τα πάντα είναι διαφορετικά πάνω τους...) αλλά πρέπει να παίξεις/ακούσεις για να κρίνεις ποια σου κάνει περισσότερο. Λάβε υπόψιν σου επίσης ότι η 60s έχει πιο flat radius στην ταστιέρα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι διαφορές της CP '60s από την '50s όσον αφορά τον ήχο είναι άξιες αναφοράς;

 

και οι δυο ακουγονται σαν πολυ καλες .....κλασσικες στρατ :),απο εκει και περα αφου θες maple παρε την 50s ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα καιρό να διαβάσω τόσο καλοδιατυπωμένο και ευγενικό (πρώτο) post ;)

 

+1

 

Eνας ακομα λογος να προτιμησεις καποια απο τις Classic player σε σχεση με αυτην που παραθετεις ειναι και το οτι δεν εχουν τα μικρα vintage ταστα τα οποια,  λαμβανοντας υποψη οτι ειναι απο τις πρωτες προσεγγισεις σου σε στρατ, πιθανως να σε ενοχλουσαν.

 

Μεταξυ των 50's k 60's classic players κλινω καπως περισσοτερο προς την 60's αφενος γιατι νομιζω οτι οι μαγνητες της εχουν αυτο το κατι παραπανω, και στην περιπτωση σου, επειδη (αν εξαιρεσεις το ωραιο look του maple) το rosewood απο την εμπειρια μου με καινουργιους στρατ players ειναι πιο φιλικο σαν αισθηση.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου