Προς το περιεχόμενο

Fender '50s Stratocaster: μόνο για blues;


jimi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το rosewood απο την εμπειρια μου με καινουργιους στρατ players ειναι πιο φιλικο σαν αισθηση.

 

Ελπίζω πως θα συνηθίσω με τον καιρό την αίσθηση του σφενδάμου (maple - να ομιλούμε και την ελληνική πού και πού!)... Έχω παίξει σε maple ταστιέρα και ομολογουμένως μου άρεσε πολύ η αίσθηση.

 

Επίσης δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο το radius των 12" της '60s ή το 9.5" του '50s μοντέλου. Καμιά βοήθεια πάνω σ' αυτό; Το μικρότερο radius συνεπάγεται και καλύτερα "πιασίματα" των συγχορδιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικρότερο radius συνεπάγεται και καλύτερα "πιασίματα" των συγχορδιών;

 

Θεωρητικά ναι. Στην πράξη, εγώ πιάνω το ίδιο εύκολα/δύσκολα τα ακόρντα και σε 9" αλλά και σε 12" radius.

Απλά το 12" βοηθάει στα bends λίγο περισσότερο (μειώνεται ο κίνδυνος "σβησίματος" της χορδής).

 

Αν ψάξεις λίγο στο noiz θα βρεις αναλυτικά posts από άτομα που κατά καιρούς έχουν αγοράσει είτε την CP50s είτε την CP60s.

 

Πχ αυτό είναι ένα δικό μου:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=10533.0

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ρίξω σαν πρόταση και την Squier Classic Vibe 50s η οποία εχει στυλ 50s (μαγνητες αλνικο 3, λαιμο tinted maple κλπ) στα 275 ευρώ περίπου από έξω. Ωστόσο έχει ταυτόχρονα και καποια μοντέρνα χαρακτηριστικά (5 way switch, medium jumbo frets κλπ). Σα ποιοτητα κατασκευής θα είναι περίπου στα ίδια με μια καλή μεξικο. Αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ρίξω σαν πρόταση και την Squier Classic Vibe 50s η οποία εχει στυλ 50s (μαγνητες αλνικο 3, λαιμο tinted maple κλπ) στα 275 ευρώ περίπου από έξω. Ωστόσο έχει ταυτόχρονα και καποια μοντέρνα χαρακτηριστικά (5 way switch, medium jumbo frets κλπ). Σα ποιοτητα κατασκευής θα είναι περίπου στα ίδια με μια καλή μεξικο. Αξίζει...

 

Φίλε pureanalog με εισήγαγες σε ένα δημιουργικό προβληματισμό! Έκανα μια έρευνα επιτόπου και συνειδητοποίησα ότι πολλοί που έχουν Squier Classic Vibe 50s/60s προτιμούν να παίζουν με αυτή και... αφήνουν στην άκρη Classic Player μοντέλα και λοιπές "φευγάτες" κιθάρες της συλλογής τους! Ανταγωνίζεται όντως στα ίσα μια καλή Fender όπως διατείνονται κάποιοι; Κι αν ναι, δικαιολογείται έτσι απλά η διαφορά στην τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ρίξω σαν πρόταση και την Squier Classic Vibe 50s η οποία εχει στυλ 50s (μαγνητες αλνικο 3, λαιμο tinted maple κλπ) στα 275 ευρώ περίπου από έξω. Ωστόσο έχει ταυτόχρονα και καποια μοντέρνα χαρακτηριστικά (5 way switch, medium jumbo frets κλπ). Σα ποιοτητα κατασκευής θα είναι περίπου στα ίδια με μια καλή μεξικο. Αξίζει...

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε μπερδέψω λίγο ακόμα (  ;D ;D ):

Όταν βγείς για να τις ακούσεις (που πραγματικά ελπίζω να το κάνεις, γιατί μόνο έτσι θα καταλάβεις ποια σου ταιριάζει), δοκίμασε και την highway one (s-s-s).

Εγώ όταν έψαξα για strat επέλεξα αυτήν ακούγοντας πρώτα τις υπόλοιπες που ήδη προτάθηκαν. Τα χρήματα στα οποία πωλείται είναι αρκετά συγκρίσιμα με τις classic player (εντάξει, όχι όμως με τη squier!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε pureanalog με εισήγαγες σε ένα δημιουργικό προβληματισμό! Έκανα μια έρευνα επιτόπου και συνειδητοποίησα ότι πολλοί που έχουν Squier Classic Vibe 50s/60s προτιμούν να παίζουν με αυτή και... αφήνουν στην άκρη Classic Player μοντέλα και λοιπές "φευγάτες" κιθάρες της συλλογής τους! Ανταγωνίζεται όντως στα ίσα μια καλή Fender όπως διατείνονται κάποιοι; Κι αν ναι, δικαιολογείται έτσι απλά η διαφορά στην τιμή;

 

Χμμμ... όχι!  :)

 

Αν μιλούσαμε για την CV Tele μπορεί και να ίσχυε κάτι παρόμοιο, οι CV Strats όμως δεν έχουν την ίδια καλή φήμη (χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι καλή περίπτωση για τα λεφτά τους). Με τα €200 που θα δώσεις παραπάνω για μια Player, θα πάρεις καλύτερο hardware, καλύτερα ηλεκτρικά και μαγνήτες, καλύτερη ποιότητα κατασκευής (έστω και λίγο), μια gigbag δώρο και ευκολότερη μεταπώληση. Το setup και η προσοχή στα τάστα/nut στις Squier CV πιστεύω ότι ανταγωνίζεται ακόμα και αυτό των Αμερικάνικων, αλλά τα υλικά είναι βεβαίως πιο φτηνά από τις μεξικάνικες.

 

Τώρα βέβαια αν έχεις αποφασίσει προκαταβολικά να προχωρήσεις σε αλλαγές tremolo, μαγνητών, κλπ, πιθανώς η επιλογή της Squier να είναι προτιμότερη. Μόνο τότε όμως.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ μάγκες για τη βοήθεια! Εκτός απροόπτου θα τη χτυπήσω τη CP '50s μια από αυτές τις μέρες. Κι έχει ο Θεός, στο μέλλον άμα λάχει χτυπάμε και μια Squier για αλλαγές και... πειραματισμούς!

 

Rock on!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως όπως έχω ξαναπεί στο φορουμ δεν είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος με την Classic Player baja που ειχα, χάλια δουλειά στα τάστα!

 

Πιστευω οτι οι classic player 50s mexico ειναι πολύ καλές.

 

http://www.dv247.com/guitars/fender-classic-player-50s-stratocaster-electric-guitar-shoreline-gold--41613

 

490 euro

 

http://www.dv247.com/guitars/squier-classic-vibe-stratocaster-50s-electric-guitar-2-colour-sunburst-maple-neck--54846

 

257 euro

 

 

Μισά λεφτά....

 

Όσο για την ποιότητα των μαγνητών και του hardware δε συμφωνώ απόλυτα. Νομίζω πως κάλλιστα μπορείς να κρατήσεις τους stock μαγνήτες ακούγονται άψογα!! Και γενικά το τρέμολο και τα κλειδιά δε θα σου δημιουργήσουν προβλήματα κλπ. Εγώ για το 50% της τιμής δε θα το σκεφτόμουν.

 

Ειδικά τωρα που βγάλαν τις νέες σειρές με τα νέα χρώματα οι 50s....

 

 

Αν δεν είχα αγοράσει μόλις και άλλο ενισχυτή θα έπαιρνα σίγορα μια Strat και μια Tele 50s.

 

Απο κει και πέρα πάνε κάπου να τις δοκιμάσεις και να δεις τι λένε τα δικά σου κριτήρια.

 

Τελος οσο για τη μεταπωληση. Αν παρεις με 257 μια στρατ και δε τη θες την δινεις πιστευω ανετα 200 ευρω. 57 ευρω απωλεια...

 

Αν παρεις μια κλασσικ player στα 490 θα τη δώσεις κάπου στα 400 θα λεγα.

 

Δλδ εγώ περίπου στα ιδια θα λεγα οτι  είναι στο θεμα της μεταπωλητικης.

 

 

Επισης να παραθέσω και δύο ενδεικτικά βιντεο για το καθαρό και το βρώμικο στην κιθάρα Out of the box

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου