Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση σε home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας χαιρετω noizades!Εχω καποιες αποριες και ελπιζω να μου τις λυσετε!

Λοιπον.......θελω να ηχογραφησω στο σπιτι μου καποια κομματια(τωρα εχω ψηθει για το master of puppets των metallica)..εχω το cubase le,vst intruments ta ezdrummer(me exp. pack to drumkit from hell)και το addictive drums.Καρτα ηχου μια απλη της trust 7.1 και επεξεργαστη 2ghz και ram 2 gb...αυτα απο pc...απο κιθαρες εχω μια jackson king v(duncan design pickups),ibanez rg270(με μαγνητες της πλακας,οτι και ν κανω εχω μπολικο <<hum>>

Ακουστε πως εχω κανει την συνδεσμολογια...Exω συνδεσει την κιθαρα στην πεταλιερα μου(ds-2,mt-2,digidelay,rv-5,cs-3 η σειρα με το ds-2 να ειναι αμεσως μετα την  κι8αρα και το cs-3 αμεσως πριν τον ενισχυτη)->marshall 30dfx->καρτα ηχου..

Παρατηρω ομως οτι το distortion δεν μ ακουγεται τοσο καλα(δλδ το mt-2 πολυ τζιτζικι και το ds-2 καπως καλυτερα)...επειδη ειμαι απειρος στο θεμα ηχογραφηση,8ελω να ρωτησω...επισης να τονισω πως 8ελω να φτιαξω οσο μπορω τον ηχο του μαστερ...

1)μηπως εχω κανει καποιο λαθος στην συνδεσμολογια?

2)θα ηταν καλυτερα προενισχυση παρα να συνδεω ενισχυτη στην καρτα ηχου?

3)φιλοι μου εχουν πει να δοκιμασω το guitar rig διοτι φτιαχνεις ηχο οπως το θελεις,αλλα δεν ειμαι υπερ του ΤΟΣΟΟΟΟΟ ψηφιακου...κανει τπτ?

4)ξερετε πως να ρυθμισω τι καθε καναλι?(εννοω...πχ στο σολο,τι πρεπει να κανω?να ανεβασω τα μεσαια και την ενταση του καναλιου γενικοτερα?)

5)προτεινετε ηχογραφιση μεσω mic?

παντως θα ηταν πολυ ωφελημη η βοηθεια σας για αυτον κ μονο τον εξοπλισμο που σας ανεφερα..θα ηταν ματαιο να εξεταζαμε πως θα ηταν καλυτερα πχ,με καποιο αλλο πεταλακι ...θα φευγαμε εκτος θεμματος!

Ευχαριστω πολυ και καλη συνεχεια παιδες!

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ibanez γενικοτερα κανει hum για αθτο κ δεν την χρησιμοποιω...οσο για το hum sthn jackson παθαινει με το κομπρεσορα αλλα το κοβω σε αυτα τα σημεια,γτ οταν παιζω ακουγεται πολυ λιγο.

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το hum θα χρειαστεις ενα Noise gate. Λογικα οφειλεται στο γεγονος οτι τα ηλεκτρικα του σπιτιου δεν ειναι καλα, οποτε παρε καλο τροφοδοτικο για τα πεταλλια σου και επειδη μαλλον στην ιδια πριζα βαζεις ενισχυτη και πεταλλια(χρησιμοποιεις πολυμπριζο) παρε καλο πολυμπριζο.

 

Οταν λες βαζεις τον marshall στην καρτα? Να φανταστω οτι εχει line out. Γενικα δεν θα παρεις και πολυ καλο αποτελεσμα γιατι δεν εχεις προσομοιωση καμπινας. Τι λυση mic καλυτερα ξεχνα τη γιατι ειναι μπελας. Δυστυχως αμα θες ενα upgrate στις ηχογραφισεις σου θα πρεπει να τα σκασεις ειτε σε κατι τετοιο:

 

http://www.thomann.de/gr/palmer_pdi03.htm

 

ειτα να παρεις καμποιο POD της line 6 (ή V-amp απο Behringer):

 

http://www.thomann.de/gr/line6_pod_x3_pro.htm

 

http://www.thomann.de/gr/line6_pod_xt_pro_modelling_preamp.htm

 

http://www.thomann.de/gr/line6_pod_x3.htm

 

ή να βολευτεις στο τσαμπα κατεβαζοντας καποιο gitar rig...

 

μπορει αυτες να μην ειναι οι καλυτερες λυσεις αλλα θα σε γλυτωσουν απο πολυ κοπο και σιγουρα θα σου δωσουν ενα καλυτερο αποτελεσμα στις ηχογραφισεις σου.

Τελος, αν οντως εχει ο ενισχυτης line out, και το συνδεεις στην καρτα, την προενισχυση μονο σχρησιμοποιεις (αλλιως θα ειχε καει το PC σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχει line out.ευχαριστω πολυ  pakos69.εχω και μια ψηφιακη πεταλιερα αλλα δεν μ ικανοποιει τα γουστα μου(zoom g2.1u)..παντως για να πιασω εστω και λιγο τον ηχο των metallica,θα μπορουσες να με συμβουλευσεις τι ρυθμισεις να κανω σε πεταλιερα κ ενισχυτη?επισης αλλη μια ερωτηση...οταν ανεβαζω την ενταση στον ενισχυτη,ωλεπω και το σημα να ειναι πιο εντονο,και παρουσιαζει μια παραπανω <<παραμορφωση>>..τι πρεπει ν κανω?να χαμηλωσω ενισχυτη κ ν ανεβασω το volume στα πεταλακια η κατι τετοιο?

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το hum ειναι προβλημα ρευματος. με noise gate το μονο που θα καταφερεις ειναι να μην το ακους οταν δεν παιζεις, αλλα θα υπαρχει κανονικοτατα με το που θα παιζεις. αρα τζιφος...

αλλαξε αρχικα τη σειρα στα πεταλια...

απο ds-2,mt-2,digidelay,rv-5,cs-3 σε ds-2,mt-2,cs-3, digidelay,rv-5

εαν σε καποιο καναλι (κιθαρα) που γραφεις δεν σου χρειαζεται καποιο απο αυτα βγαλτο απο την αλυσιδα. να χρησιμοποιεις μονο αυτα που χρειαζεσαι διοτι καθε ενα που ειναι στην αλυσιδα και δεν παιζει αλλοιωνει τον ηχο σου αλλα προσθετει και θορυβο (στον ηδη υπαρχον)

προσπαθησε να εντοπισεις τι ειναι αυτο που δημιουργει το θορυβο. ξεκινα κιθαρα-ενισχυτης και προσθετε ενα- ενα τα πεταλια. για να εχεις καλη ηχογραφηση πρεπει η πηγη σου να ειναι καθαρη. οταν εντοπισεις το ζημιαρικο αν μπορεις μην το χρησιμοποιησεις...

για να γραψεις θα χρησιμοποιησεις ειτε μικροφωνο ειτε line out ειτε και τα δυο. ενα οσο το δυνατο πιο καλο μικροφωνο μπροστα στη καμπινα (χωρις φασαρια απο τον περιβαλλοντα χωρο) ειναι και ευκολο και χρησιμο...

line out απο τον ενισχυτη σου (για να μην μπαινεις σε εξοδα)

στη θεση σου θα εγραφα ταυτοχρονα και με τα δυο και θα διαλεγα -μιξαριζα τα σηματα.

το guitar rig ειναι καλη λυση και να μην την φοβασαι. να θυμασαι οτι με κανενα απο αυτους τους τροπους δεν θα ακουστεις σαν metallica η καποιον αλλο. κοιτα να εχεις καλο ηχο που να σου αρεσει με αυτα που εχεις.

επισης... οταν φτιαχνεις τις σταθμες για μα μην εχεις κλιπαρισμενο σημα (στα κοκκινα) στην καρτα ηχου, δεν πειραζεις την ενταση. αν την πειραξεις φτιαχνεις την σταθμη ξανα...

 

Σ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η παραμορφωση μαλλον ειναι λογο clip-αρισματος...οποτε χαμηλωσε το input volume (δηλαδη των πεταλλιων+ενισχυτη).

 

Για ηχο metallica θα συμφωνησω οτι ειναι δυσκολο, παντως μια ρυθμιση (ειτε ενισχυτη ειτε πεταλλι):

 

High: 10

Mid: 0 

Low: 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πςςςς μαμαει η pod!αλλα ρε παιδια δεν ειναι ψηφιακη πεταλιερα?εννοω,δεν θα ειναι πολυ ψηφιακο ολο το αποτελεσμα?ΠΧ η ζουμ που εχω,ε ακουγεται που καπως...

επισης τι ρυ8μισεις μου προτεινεται για τον κομπρεσορα(γουσταρω για σολο,αλλα κανει και για ρυθμικα?)?παιδια ειμαι λιγο ασχετος,αλλα γι αυτο ρωταω,για ν μαθω!

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπιστευσου τα αυτια σου και μην επηρρεαζεσαι αν κατι ειναι ψηφιακο ή αναλογικο ή λαμπατο ή οτιδηποτε αλλο. Ειδες οτι το pod μπορει να πλησιασει τρελα καποιον ηχο μιας συγκεκριμενης μπαντας και βγαζει πραγματικα ηχαρα. Μονο και μονο επειδη κατι ειναι ψηφιακο πρεπει να το πεταξουμε στα σκουπιδια δηλαδη; Εχει πεσει νομιζω πολυ πλυση εγκεφαλου για τα ψηφιακων. Αν δωσεις σε 10 ατομα απο 2 ιδια ακριβως τραγουδια και το ενα ειναι γραμμενο με pod και το αλλο με λαμπατο ειμαι σχεδον σιγουρος πως η πλειοψηφια θα αποτυχει να καταλαβει ποιο ειναι ποιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου