Προς το περιεχόμενο

E-MU 0404 USB ή M-Audio Fast Track Pro USB ;


Pianoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω καρτα ήχου για home-studio. Μέχρι 200 ευρώ. Έχω καταλήξει μάλλον σε αυτές τις δύο (E-MU 0404 / M-Audio Fast track pro). Για ηχογράφηση κιθάρων, midi, φωνής... Ποια μου προτείνετε; Τι διαφορές έχουν; Είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις σε αυτό το χρηματικό ποσό. ??? ???  Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Θεέ μου, δως μου υπομονή...ΤΩΡΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλώς ήρθες Pianoman... και οι δυο είναι καλές και δεν θα σε απογοητεύσουν. Προσωπικά θα προτιμούσα την EMU γιατί πιστεύω ότι έχει καλύτερους προενισχυτές μικροφώνου. Αν χρησιμοποιήσεις λίγο το ψαχτήρι του φόρουμ (κλικ στο μεγεθυντικό φακό πάνω δεξιά) θα βρεις πολλές συζητήσεις και γνώμες και για τις δυο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Έχω να κάνω και μερικές ερωτήσεις.

 

1) Μπορώ (και πως γίνεται στην M-Audio) να χρησιμοποιήσω τα ηχεία του PC;

(2.1 Creative) Γιατί προς το παρόν δεν υπάρχουν χρήματα για monitors.

 

2) Πώς μπορώ να ηχογραφήσω stereo κανάλια; Ποιες εισόδους χρησιμοποιώ;

Θεέ μου, δως μου υπομονή...ΤΩΡΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μπορείς, αν τα ηχεία σου θέλουν υποδοχή για μικρό jack (1/8 της ίντσας) που λογικά τέτοιο έχουν, θα χρειαστείς απλώς ανταπτοράκια (1e με 1,5e το καθένα)..

 

2) Απλά χρησιμοποιείς και τα 2 κανάλια της κάρτας σου..

Οι είσοδοι που χρησιμοποιείς είναι 3.. Του μικροφώνου, τα line ins και τo hi-z.. Μη σε παραξενεύει που βλέπεις μόνο 2 βύσματα, είναι combo, δηλαδή παίρνουν και τα 3 είδη εισόδου..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εψαχνα καρτα σχετικα φτηνη! αλλα φιλε

 

καρτα φτηνη = KLIKS & POPS

 

αραξε κανα 1-2 μηνες βαλε αλλα τοσα και παρε καρτα ηχου στα 400+ ευρο!

καρτες στα 400 ευρο και πανω εχουν δεκαδες θετικα! τοσα πολλα ππου αν κανεις λαθος και παρεις καρτα ηχου των 200 euro μετα απο 1-2 μηνες θα την πουλας!

 

μαζεψε more money και στοχευσε καρτα 400+ ευρο :)

με λιγα λογια μην εισαι μαλακας και παρεις πλαστικο πραγμα που μονο ταλαιπορεια φερνει και προβληματα

 

πιστευω να βοηθησα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εψαχνα καρτα σχετικα φτηνη! αλλα φιλε

 

καρτα φτηνη = KLIKS & POPS

 

αραξε κανα 1-2 μηνες βαλε αλλα τοσα και παρε καρτα ηχου στα 400+ ευρο!

καρτες στα 400 ευρο και πανω εχουν δεκαδες θετικα! τοσα πολλα ππου αν κανεις λαθος και παρεις καρτα ηχου των 200 euro μετα απο 1-2 μηνες θα την πουλας!

 

μαζεψε more money και στοχευσε καρτα 400+ ευρο :)

με λιγα λογια μην εισαι ***** και παρεις πλαστικο πραγμα που μονο ταλαιπορεια φερνει και προβληματα

 

πιστευω να βοηθησα

Εγώ, ως γνήσιος ******, έχω μια firewire κάρτα Terratec των 200 ευρώ (έκανε τόσο πριν 2 χρόνια, τώρα θα κοστίζει ακόμα λιγότερα).

Χωρίς να είναι τίποτα το εξωφρενικό, η καθυστέρηση που βγάζει είναι 5-6 ms χωρίς κανένα ζόρι και από ήχο είναι παραπάνω από αξιοπρεπής για ερασιτεχνική χρήση.

Και ως γνήσιος ******, δεν έχω θελήσει να την πουλήσω μέχρι σήμερα.

 

Και είναι απολύτως βέβαιο ότι υπάρχουν και πολλές αντίστοιχες κάρτες εκεί έξω που είναι αξιόλογες χωρίς να κοστίζουν ακριβά. Σαφώς είναι προτιμητέα μια καλύτερη κάρτα και θα είναι παντού καλύτερη από μια φτηνή. Αλλά να ξέρουμε τι λέμε, δεν θα πάρεις απαραιτήτως μάπα αν δώσεις 200 ευρώ αντί για 400.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν καρτες με 200-250 ευρω (native instruments audio control 1 ,emu0404 usb, διαφορες maudio...) και πιο φθηνες ακομα (tascam us 122 & 144...) οι οποιες ειναι πολυ πιο σταθερες και απροβληματιστες και καποιες απο αυτες καλυτερες και σε ηχο απο καρτες πολλαπλασιας τιμης.... ;) ;) ;)

 

    Σκεψου ακριβως τις αναγκες σου,τι μηχανηματα αναλογικα η ψηφιακα θες να συνδεσεις στην καρτα που θες να παρεις,οπως και ποσα οργανα σε ενδιαφερει να ηχογραφησεις ταυτοχρονα ωστε να καταληξεις σε καποια καρτα η αν δυσκολευεσαι να σου προτεινουμε εμεις καποια που θα σε καλυπτει.... :) :) :)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καρτα φτηνη = KLIKS & POPS

 

Στο ΤOP OF THE POPS; NτιΒι καλογια τεκνο; λουπες αβερτακουβερτα η μπρουταλ κοκακολα παει με ολα; το roland hord φουλ φωνες κανει η μονο αβλετον; πετατο φιλε ξερεις κιεγω μονο ντισαρονο οριτζιναλε μανηκη σουπερ ντουπερ με λεμονολαδο φρεσκο απτοψυγειο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου