Προς το περιεχόμενο

E-mu 1212m ή RME 9652 HDSP....?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί το ερώτημα μου να ακούγεται λίγο παρανοϊκό αλλά πιστεύω ότι έχει βάση...! Και εξηγούμαι:

 

Θέλω να αγοράσω μια κάρτα ήχου της οποίας δεν θα χρησιμοποιώ ούτε τους AD μετατροπείς ούτε τους DA καθώς όλα αυτά τα κάνει το focusrite twin track που έχω. Όπως επίσης δεν ενδιαφέρομαι προφανώς να έχει προενισχυτή...

 

Θέλω δηλαδή μια κάρτα αξιόπιστη (στον χρόνο) και φυσικά να "σηκώνει" αρκετά κανάλια τόσο audio όσο και midi. Το θέμα μου (και η απορία μου) λοιπόν είναι η εξής:

 

Τι διαφορά θα δω μεταξύ της e-mu και της rme αφού ουσιαστικά στην e-mu θα χρησιμοποιώ μόνο τις coaxial ψηφιακές εισοεξόδους της??? Δεδομένου ότι η rme έχει και βύσμα bnc clock που έχει και ο focusrite μου αξίζει την τόσο μεγάλη διαφορά τιμής για έστω και λίγο καλύτερο χρονισμό? θα έχω λιγότερο jitter? Θα δω διαφορά στον ήχο αφού τα κρίσιμα AD και DA στάδια θα τα κάνει εξωτερικό μηχάνημα?

 

Παραθέτω τις σχετικές σελίδες...

 

http://www.thomann.de/gr/emu_1212m_digitalaudiosystem.htm

 

http://www.thomann.de/gr/rme_digi_9652_hdsp.htm

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα δεις διαφορά στον ήχο γιατί το clock και ο μετατροπέας είναι και στις 2 περιπτώσεις ο focusrite.

 

Tώρα η RME έχει καλύτερο latency (προσωπικώς δεν με απασχολεί).

 

Η ΕΜU από την άλλη έχει DSP εφφέ.

 

Αυτό είναι βολικό αν λόγω φόρτου έχεις μεγάλο latency και θέλεις και εφέ χωρίς καθυστέρηση.

 

Αυτά.Και τα δύο πολύ καλά εργαλεία αλλά εγώ θα προτιμούσα ΕΜU λόγω τιμής και ευχριστίας.

 

Υγ.Το bnc δίνει clock αλλά,ίδιας ποιότητας clock θα δώσει και η ομοαξονική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα δεις διαφορά στον ήχο γιατί το clock και ο μετατροπέας είναι και στις 2 περιπτώσεις ο focusrite.

 

Tώρα η RME έχει καλύτερο latency (προσωπικώς δεν με απασχολεί).

 

Η ΕΜU από την άλλη έχει DSP εφφέ.

 

Αυτό είναι βολικό αν λόγω φόρτου έχεις μεγάλο latency και θέλεις και εφέ χωρίς καθυστέρηση.

 

Αυτά.Και τα δύο πολύ καλά εργαλεία αλλά εγώ θα προτιμούσα ΕΜU λόγω τιμής και ευχριστίας.

 

Υγ.Το bnc δίνει clock αλλά' date='ίδιας ποιότητας clock θα δώσει και η ομοαξονική.[/quote']

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ξεκάθαρη απάντησή σου!

 

Κοίτα, από latency μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ εδώ και 1,5 χρόνο την m-audio fw 410 στην οποία ποτέ δεν έχω διαπιστώσει αδυναμία σε χαμηλά latency, τουλάχιστον για την χρήση που κάνω εγώ, οπότε πάνω κάτω αντιλαμβάνεσαι ποιες είναι οι ανάγκες μου.

 

Από την άλλη αυτό που μου άρεσε είναι ότι η e-mu έχει balanced TRS εξόδους και έτσι θα έχω πιο καθαρό σήμα στα ηχεία αφού η m-audio δεν έχει και έχω ένα αναπόφευκτο μικρό φυσηματάκι! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμ,με μπέρδεψες τώρα.Το DA conversion δεν είπες ότι θα το κάνει ο Focusrite??

 

Ti μου ανακατεύεις τα analog out της EMU??

 

Δεν τον έχεις κομπλέ τον Focusrite και με τα 2 ψηφιακά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο κυρίως τον focurite θα έχω πάνω.

 

Απλά σε περίπτωση που δε θα τον έχω (πχ αν βαριέμαι να τον ανάψω ή αν θέλω απλά να έχω ανοικτό PC να ακούω λίγη μουσικούλα χωρίς απαραίτητα τον focurite) τότε η ιδέα των trs εξόδων μου αρέσει πολύ σε τόσο προσιτή καρτούλα! :lol:

 

Σε ηχογραφήσεις (σε σοβαρές δουλειές δηλαδή) και μιξάρισμα προφανώς και θα είναι AD & DA κονβέρτορας o focus!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,οκ! :D

 

Μια ερώτηση κρίσεως.Αφού θες μια κάρτα "σκλάβο" δηλ να μην επεμβαίνει στο conversion γιατί δεν κρατάς την m-audio?? Εκτός αν την πούλησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι το ντουλειά μου το κομπιούτερ,δώσε μου πλήρη στοιχεία και των 2 υπολογιστών σου +πόσο καιρό δούλευε απροβλημάτιστα η κάρτα σου για να σε πω το ριζικό σου :wink:

 

Υγ. Διάβασα όλο το άλλο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι το ντουλειά μου το κομπιούτερ' date='δώσε μου πλήρη στοιχεία και των 2 υπολογιστών σου +πόσο καιρό δούλευε απροβλημάτιστα η κάρτα σου για να σε πω το ριζικό σου :wink:

 

Υγ. Διάβασα όλο το άλλο thread.[/quote']

 

Είσαι άρχοντας!

 

Το παλιό PC είναι:

 

CPU Pentium IV 1.6

RAM 768MB @ 266MHz

Μητρική κάποια MSI...

τα άλλα δεν έχουν πολύ σημασία...Δεν τα θυμάμαι κιόλας

αλλά και δεν τον χρησιμοποιώ.

 

Απλά το νέο PC είναι αλλαγμένο σχεδόν εντελώς και το πρόβλημά του τελικά ήταν η κάρτα....

 

Έχει:

ΑMD AM2 sempron 3600+

2xCorsair value select 512MB @ 533MHz (αλλαγμένες)

αρχή: MSI K9N-PLATINUM SLI & μετά:ASUS M2N-SLI DELUXE (αλλαγμένο)

κάρτα γραφικών: MSI NX7300GS (αλλαγμένο)

PCI Modem 56K motorola SM56 (αλλαγμένο)

κουτί:THERMALTAKE CASE VD2000BNS MATRIX BLACK (αλλαγμένο και αυτό)

Τροφοδοτικό:Thermaltake W0101 TR2 Power 550W (αλλαγμένο)

DVD-RW NEC ND-4571

LG DVD 16x GDR-8164B black bulk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σου είπαν ότι είναι η κάρτα που έχει πρόβλημα από την Ελίνα??

 

Και τι έγινε,δε στην άλλαξαν?? Ή δεν την πας γιατί σου κάνει σπάνια το πρόβλημα και θα σου πουν ότι δεν έχει τίποτα??

 

Πάντως αφού τα έχεις αλλάξει όλα είναι σχεδόν σίγουρα κάρτα.

 

ΕΕ,κάτι τελευταίο.Μήπως έβαλες νέους drivers και μετά στο έκανε?

 

Επίσης έχεις κάνει την ρύθμιση "Do not map through this device" (και restart) στις ιδιότητες της Μ-audio?

Αυτό,γιατί ίσως το λειτουργικό για κάποιο λόγο προσπαθεί να παίξει άσχετους wave ήχους την ώρα που εσύ έχεις asio και για αυτό στην μπλοκάρει.Λέω τώρα.

 

Τέλος,στο control panel και audio μήπως έχεις σαν προτιμώμενη συσκευή την onboard και εκεί στα χαλάει λίγο ενώ θα πρεπε να έχεις την Μ-audio?

 

Αυτά έχω να σου πω αλλά μάλλον hardware είναι.Δεν χάνεις τίποτα πάντως να τσεκάρεις και αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου