Προς το περιεχόμενο

UPS σε ενισχυτή κιθάρας;


AB

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Όποτε κάποιος στην πολυκατοικία μου πατάει το κουμπί του ασανσέρ εγώ το ακούω στον ενισχυτή μου.Το γεγονός αυτό με βάζει σε σκέψεις, για το αν και κατα πόσο το ρεύμα της ΔΕΗ μπορεί να προκαλέσει βλάβες στους πολυαγαπημένους μου ενισχυτές.

  Πιστεύετε ότι ένα UPS για PC θα έλυνε το πρόβλημα ή θα ήταν υπερβολή.Υπάρχουν άλλες λύσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tsakiridis-devices.com/line_amplifiers.html

Φίλτρο θες, όχι UPS.

Το συγκεκριμένο με έχει σώσει σε κάτι διακοπές / επαναφορές ΔΕΗ.

Και πολύ καλά (και δικά μας) παιδιά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο έχει περίπου, συνάδελφε?

Η απομόνωση για 300W είναι γύρω στα 300€ και για 800W στα 400€

 

Η επικοινωνία όμως με τους μάστορες της λάμπας (αδέλφια Οδυσσέα & Κώστα), είναι προτιμητέα.

Κερδισμένος θα βγεις  ;)

Αν θες, pm.........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι πιό ακριβή λύση απο το Furman, θα ήθελα να ξέρω τι παραπάνω προσφέρει γιατί πράγματι περισσότερο για λαμπάτους ενισχυτές μιλάμε.Αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα και τη διαφορά όλων αυτών απο ένα απλό UPS.Υπάρχει ίσως και κάποια διαφορά στον ήχο ???(ελπίζω να μην είπα βλακεία) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, τα παράσιτα, πέραν του ενοχλητικού θορύβου, δύσκολο (έως απίθανο να κάνουν κακό). Οι διακοπές (και επαναφορές ήτοι peaks & lows) του ρεύματος είναι ικανές να καταστρέψουν τα ψηφιακά κυκλώματά μας.

Οι λάμπες (λογω τρόπου λειτουργίας και ανοχών) πολύ δύσκολο να επιρρεαστούν.

Οι απομονωτές / φίλτρα είναι για στούντιο και απαιτητικές ακροάσεις που το σταθερό και καθαρό ρεύμα είναι απαραίτητα.

 

Edit : Άλλο τα UPS άλλο τα φίλτρα. Tα Furman λειτουργούν αλλιώς. Εχεις pm

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λέει και η Furman δεν είναι θέμα μόνο filtering αλλά και stabilising (στο πολύ ακριβό της μοντέλο).

To filtering επιτυγχάνεται σχετικά εύκολα και φθηνά αλλά το stabilising δεν γίνεται (εύκολα) χωρίς έναν μετασχηματιστή γκουμούτσα ;D

Δεν είμαι εξπέρ και κάποιος γνώστης ίσως τα εξηγούσε καλύτερα με τεχνικές αναλύσεις.

Το UPS από την άλλη δεν καθαρίζει (μάλλον το αντίθετο τα φθηνά και για αυτό αποφέυγονται στο hi end) το ρεύμα αλλά το αποθηκεύει (με μπαταρίες και μετασχηματιστές) για τις δύσκολες ώρες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους πιάνουν τα χεράκια τους, να και δύο (δημοφιλή) DIY φίλτρα (όχι stabilisers).

 

http://www.enjoythemusic.com/magazine/sound_practices/4/line_conditioner.htm (λάθος, αυτό έχει και stabilising)

 

http://www.10audio.com/diy_power_conditioner.htm. Σχετικά εύκολo.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ !!

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου