Προς το περιεχόμενο

Νέες λάμπες


Snipous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος ενός H&K Tubmeister 18 και μετά από 1μιση χρόνο που τον έχω στα χέρια μου, σκέφτομαι να αλλάξω τις λάμπες, κυρίως από περιέργεια για το αν θα αλλάξει δραματικά ο ήχος.

 

Καταρχήν να πω ότι χρησιμοποιώ κυρίως το καθαρό κανάλι του, παίρνοντας τη βρώμα από τα διάφορα πετάλια, και χρησιμοποιώ το lead κανάλι, well, για σόλο, ως boost, και καμμιά φορά για καμμιά μεταλλιά.

 

Με αυτή τη χρήση, αλλάζοντας ποιες λάμπες (τελικές ή preamp) θα είχε πραγματική διαφορά στον ήχο;

 

Επίσης, γνωρίζετε εάν μπορώ να κάνω αυτή την αλλαγή μόνος μου, ή θα ήταν καλύτερο να πάω σε κάποιον τεχνικό;

 

Τέλος, αν θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιες καλές λάμπες (EL84) θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα,

 

μερικές γενικές σκέψεις χωρίς να γνωρίζω το δικό σου ενισχυτή (είναι όμορφος πάντως  ;)).

 

Αν δεν ηχογραφείς ή παίζεις σε ικανές εντάσεις τακτικά, θα έλεγα να μη περιμένεις δραματικές διαφορές. Ακόμα κι αν αλλάξεις και τύπο λυχνίας (π.χ. πας για κάτι με λιγότερο gain στη προενίσχυση) δε θα δεις θαύματα σε εντάσεις σαλονιού.

 

Τεχνικό θέλεις αν σκοπεύεις να κάνεις biasing (αν και ο δικός σου κάτι λέει για auto bias, δε ξέρω αν χρειάζεται), το βάλε βγάλε με τη στοιχειώδη προσοχή μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε.

 

Από εκεί πέρα, περί μάρκας: hit or miss κατά τη γνώμη μου. Καλύτερα φρόντισε να ψωνίσεις από σοβαρό πωλητή που τεστάρει το προϊόν του και δε θα βγάλει τη ψυχή για να του επιστρέψεις τυχόν ελαττωματική λυχνία.

Αν θες ντε και καλά να το ψάξεις, θα βρεις συγκριτικά (που δεν είμαι βέβαιος ότι θα σε βοηθήσουν απαραίτητα, αλλά τελοσπάντων θα βρεις).

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Ξέχασα να πω πως ο ενισχυτής, παίζει σχεδόν αποκλειστικά σε studio (προβάδικο - full band, 2 κιθάρες, μπάσο, ντραμς), οπότε, χωρίς να παίζει στα όρια, οι εντάσεις σίγουρα δεν είναι σαλονιού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πολυ αμφιβαλλω οτι σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα εχουν φθαρει οι λυχνιες μπορεις να δωσεις 20-25 ευρω και να παρεις ΤΕΛΙΚΕΣ,προενισχυτικες σε 6-10 χρονια θα χρειαστεις.

 

Ο ενισχυτης σου δεν χρειαζεται biasing οποτε μπορεις να το κανεις ανετα μονος σου,βαζεις-βγαζεις.

 

Οι JJ TUBES & οι TAD (STR) ειναι μια χαρα λυχνιες,μεγαλη διαφορα μη περιμενεις να ακουσεις δεδομενου οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ο ενισχυτης σου να φοραει ΗΔΗ καποιες απο αυτες (2 εργοστασια στον κοσμο φτιαχνουν ετσι κι αλλοιως EL84 & οι περισσοτερες "εταιριες" λυχνιων απλα βαζουν τη σταμπα τους πανω σε αυτες ).  Αν φοραει τις συνηθισμενες μετριες SOVTEK παντως μια ..μικρη βελτιωση θα ακουσεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ενισχυτή τον πήρα 2ο χέρι, οπότε μιλάμε για τουλάχιστον 2μιση με 3 χρόνια χρήσης. Γνωρίζοντας και το είδος της μουσικής που έπαιζε πριν από μένα (thrash με γκάζια από ενισχυτή) με κάνει να πιστεύω πως οι λάμπες ούτως η άλλως θα πρέπει να πλησιάζουν το όριο της ζωής τους (μιλάω πάντα για τις τελικές).

 

Τώρα για το τι φοράει, δεν είμαι σίγουρος. Γράφει Made in China πάνω (αλλά τι ΔΕΝ είναι Made in China these days?).

Θα το τσεκάρω πάντως αύριο που θα πάω από το στούντιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Made in China EL84 δεν υπαρχουν ολες φτιαχνονται ειτε Σλοβενια,είτε Ρωσια/Ουκρανια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το blog της H&K (http://blog.hughes-and-kettner.com/does-it-pay-to-regularly-swap-tubes/)

 

You can use all kinds of EL84 as a replacement. The original tubes come from China and offer the widest tonal range, if not available you can as well use Russian tubes with a more classic rock tone.

 

και πιο κάτω

 

The EL84 we get directly from Chinese and Russian manufacturers, so they are not branded, but tested and selected by us as well.

 

Λες να τις εισάγουν οι Κινέζοι από τους Ρώσους; Εκεί καταντήσαμε;; :D :D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι TAD τι είναι;

Κινέζικες.

Α, ναι, και "σχεδιασμένες" στη Γερμανία.....  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι TAD τι είναι;

 

 

Τσεχια (oi CZ ειναι JJ ουσιαστικα ) & Russia(αυτες που τελειωνουν σε R) οι EL84 ,China οι 6L6 & οι περισσοτερες αλλες λυχνιες τους (εκπληκτικες btw φτιαγμενες στο εξαιρετικο εργοστασιο της  Shuguang)

 

Γενικα σε ποιοτητα "αμερικανικων" λυχνιων οι Κινεζοι εχουν προχωρησει πολυ.

 

edit απο οτι φαινεται τα τελευταια 2 χρονια τους φτιαχνουν και καποιες EL84 οι Κινεζοι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου