Προς το περιεχόμενο

Νέες λάμπες


Snipous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προενισχυτικες σε 6-10 χρονια θα χρειαστεις.

Αυτό όντως ισχύει; Έχω τσεκάρει 4 σχετικά καινούριες (πρπ τρία χρόνια χρήσης) προενισχύτριες (tung-sol) σε μάστορα σε ειδικό μηχάνημα (δε θυμάμαι πώς το λένε) και τις δύο τις είχε βγάλει αρκετά φθαρμένες (δούλευαν 25%)...Μπορεί να τις πήρα κι έτσι βέβαια...

 

@ op: Για τις προενισχύτριες, έβαλα πρόσφατα στον bugera v22 μου, μια λίγο χαμηλότερου gain (groove tubes 12ax7-R) στη θέση phase inverter (V3, ακριβώς πριν τις τελικές) που στις άλλες θέσεις (V1, V2) δε με τρέλλαινε η διαφορά, και ο ήχος άλλαξε πολύ.

Δεν άλλαξε ο βασικός χαρακτήρας του ενισχυτή, αλλά καθάρισε, γλύκανε, άλλαξε κάπως  απόκρισή του, σε σημείο που να μ'αρέσει αρκετά περισσότερο τώρα και να μου φαίνεται αρκετά πιο χρηστικός.

Υποτίθεται ότι η phase inverter ελέγχει το πως clip-άρει ο ενισχυτής (κάτι τέτοιο, δεν τα ξέρω καλά αυτά) και αρκετοί στα φόρουμ λένε πως έχει τη μεγαλύτερη διαφορά από τις προενισχύτριες και βάζουν μια χαμηλότερου gain εκεί. Σε μένα πάντως η δοκιμή λειτούργησε. Στις άλλες θέσεις έχω βάλει κανονικές, με πιο παχύ ήχο προενισχύτριες (ruby tubes).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υποτίθεται ότι η phase inverter ελέγχει το πως clip-άρει ο ενισχυτής (κάτι τέτοιο, δεν τα ξέρω καλά αυτά) και αρκετοί στα φόρουμ λένε πως έχει τη μεγαλύτερη διαφορά από τις προενισχύτριες και βάζουν μια χαμηλότερου gain εκεί.

 

Οι phase inverters (μεταξύ άλλων) "οδηγούν" τις τελικές λυχνίες, οπότε αν βάλεις "δυνατή" λυχνία εκεί, το τελικό στάδιο θα είναι πιο ...τσιτωμένο αρα και πιο επιρρεπές σε κλιπάρισμα (αναλόγως σχεδίασης/χαρακτηριστικών).

 

Ο PI είναι η μοναδική "προενισχύτρια" που θέλει αλλαγή μαζί με τις τελικές (ή τουλάχιστον συχνότερα) γιατί φθείρεται περισσότερο.

 

Κάποιοι υποστηρίζουν οτι είναι καλό να είναι balanced οι τρίοδοι για "συμμετρική" λειτουργία, αλλά χρόνια τώρα που παίζουν εκατομμύρια "unbalanced" λυχνίες εκεί, έχουν δώσει ...όλο το rock n roll που ξέρουμε (ή δεν ξέρουμε...) άρα μη πολυσκάς γι' αυτό.  ;)

 

Η V1 που λέει ο αγαπητός Νέστωρ επηρρεάζει κυρίως τη χροιά, αλλά και τη δυναμική συμπεριφορά (πάλι αναλόγως σχεδίασης/χαρακτηριστικών κυκλώματος).

Εκεί πάς για αλλαγή μόνο αν ψάχνεσαι να αλλάξεις κάτι στον ήχο/συμπεριφορά του ενισχυτή σου.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο tubemeister έχει δύο preamp λάμπες, αλλά τις αναφέρει ως V1 και V2.

Οπότε...ποια είναι η phase inverter?

Υπάρχει περίπτωση να μήν έχει;

 

Δηλώνω άγνοια στο θέμα, παρακαλώ τα φώτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας πάρει αμπάριζα τα παλιά μαστόρια της περιοχής έχω αποκτήσει αρκετές παλιές λάμπες. Θα με πείτε ψώνιο, αλλά ακούω διαφορετικές χροιές όταν αλλάζω και στην V2 αλλά και στην V3 (σε 4άρηδες ενισχυτές). Έβγαλε ένα καταπληκτικό drive μια RCA 7025 στη θέση V2 που "βράχηκα" επάνω μου.  ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μήν έχει;

 

Ναι, αν ο ενισχυτής είναι Single Ended...  :)

 

Έχοντας πάρει αμπάριζα τα παλιά μαστόρια της περιοχής έχω αποκτήσει αρκετές παλιές λάμπες. Θα με πείτε ψώνιο, αλλά ακούω διαφορετικές χροιές όταν αλλάζω και στην V2 αλλά και στην V3 (σε 4άρηδες ενισχυτές). Έβγαλε ένα καταπληκτικό drive μια RCA 7025 στη θέση V2 που "βράχηκα" επάνω μου.  ;D

 

Εννοείται οτι όλες οι λάμπες (εκτός του Tremolo driver σε κλασσικούς 7εndεr) κάτι δίνουν στον ήχο σου αφού είναι κομμάτια της αλυσίδας.

Κι εγώ έχω πειραματιστεί πολλάκις και φυσικά είδα διαφορές.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν ο ενισχυτής είναι Single Ended...  Smiley

 

δεν ειναι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh crap, τι είναι πάλι αυτό...;;;

 

google is your best friend  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου