Προς το περιεχόμενο

Ψάχνομαι για 2η κιθάρα (ηλεκτρική) και ενισχυτή!


MaPaS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, είμαι ο στέλιος, είμαι 16 χρονών και επαιζα  πολλα χρόνια κλασσική κιθάρα και τα τελευταία 3 το γύρισα στην ηλεκτρικη. Είχα πάρει ενα κακο όργανο, ένα πακετο Marshall κιθάρας με ενισχυτή, ο ενισχυτής είναι (marshall mg15cdr) η κιθάρα είναι η μοναδική κιθάρα που έχει βγαλει η μαρσαλ (αν την εχει βγαλει αυτη)...

 

Τωρα ψαχνω για ενα δευτερο οργανο... Με το συγκροτημα που εχουμε παιζουμε κυριως πανκ και αλτερνατιβ... Όπως έχω καταλαβει αποκλίουμε στρατοκάστες και τελεκάστες (δεν ειμαι σιγουρος για τ ονομα των 2ων)... Άρα πάμε σε ταυρακια και λες πωλ...

 

Το budget μου για την κιθάρα είναι κοντα 500-600 άλλα αμα υπάρχει κατι καλο, μπορω να το αυξήσω! Για τον ενισχυτή καπου στα ίδια!

 

Για κίθαρα κλεινω προς epiphone custom από les paul και τις prophecy από SG, αλλά μου είπαν οτι για αλτερνατιβ είναι καλές και οι PRS...

 

Για εισχυτή είμαι πολύ μπερδεμένος... Παρόλο που έχω παίξει αρκετές κιθάρες σε μαγαζιά και καταλαβαίνω αρκετές διαφορες παρόλο που είμαι άποιρος, ενισχυτές δεν έχω ακούσει και έχω ψάξει μόνο στο ιντερνετ... Πιστεύω πως δεν θα καταλάβω και πολλα ακόμα δοκιμάζοντας εναν ενισχυτή εκτός και αμα τον πάρω σπίτι μου και παίζω όλη μερα μαζί του... Εκτος αυτου, μένω στην Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να βρω και πολλά πραγματα....

 

Δεν έχω καμία συγκεκριμένη απορία-ερώτηση, θέλω μόνο γνώμες για τις κιθάρες που ανέφερα και αν μπορείτε να μου προτείνετε κιάλλες, και να μου προτείνετε ενισχυτές, προτιμώ κάτι σε combo μ 2 ηχεία, το έχω ψάξει πάρα πολύ και ξέρω σχεδόν όλα τα προϊόντα άρα δεν χριάζετε να προτείνετε με λεπτομέριες... Επεισης είχα σκευτεί και για στακ, αλλα το απέκλεισα...

 

Σορυ αν σας κούρασα, περιμένω γνώμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καλώς ήλθες

 

κάλλιστα παίζεις Punk/alternative με stratocasteR/telecasteR

 

όπως και με  Gibson SG

 

η Les Paul θα έλεγα πως παραείναι μουντή για αυτά τα είδη

 

δοκίμασε πριν αγοράσεις!  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως έχω καταλαβει αποκλίουμε στρατοκάστες και τελεκάστες

 

 

τελεκαστερ και στρατοκαστερ.

 

 

πανκ και αλτερνατιβ...

 

 

σχεδον οτιδηποτε μπορει να σε καλυψει.

χοντρικα χοντρικα υπαρχει η γνωμη πως με ταυρακι και λεςπολ θα κινηθεις σε πιο βρωμικους ηχους, χωρις ομως να ειναι απαραιτητο.

θα σου ελεγα να βαλεις ξανα στο παιχνιδι τελε και στρατ και αν βγαλεις τις πιαρες γιατι με τα χρηματα που δινεις δεν θα παρεις κατι τοσο καλο...

και απο ενισχυτες ειναι δεκαδες οι επιλογες που εχεις...

 

 

 

Το budget μου για την κιθάρα είναι κοντα 500-600 άλλα αμα υπάρχει κατι καλο, μπορω να το αυξήσω! Για τον ενισχυτή καπου στα ίδια!

 

 

οποτε μιλας για 1000με 1200 ευρω και για τα δυο μαζι.

κατα την γνωμη μου ειναι υπεραρκετα για να παρεις κατι που θα σε καλυψει για πολυ καιρο.

πρεπει ομως να μαθουμε λιγα παραπανω για την χρηση του ενισχυτη.

μιλαμε για χρηση σε σπιτι?

προβα σε δικους σας χωρους?

κανα λαιβακι?

σε ενδιαφερει η φορητοτητα του?

 

 

Δεν έχω καμία συγκεκριμένη απορία-ερώτηση, θέλω μόνο γνώμες για τις κιθάρες που ανέφερα και αν μπορείτε να μου προτείνετε κιάλλες, και να μου προτείνετε ενισχυτές, προτιμώ κάτι σε combo μ 2 ηχεία, το έχω ψάξει πάρα πολύ και ξέρω σχεδόν όλα τα προϊόντα άρα δεν χριάζετε να προτείνετε με λεπτομέριες... Επεισης είχα σκευτεί και για στακ, αλλα το απέκλεισα...

 

 

δυστυχως δεν εχει νοημα να σου κανω καποιες προτασεις, καθοτι ειναι ξεκαθαρα θεμα γουστου και τι βολευει τον καθενα!

αλλωστε, αν ολα πανε οπως συνηθως, θα πεσουν καμποσες προτασεις απο αλλους, οι οποιες δεν ειναι και σιγουρο πως θα σε βοηθησουν και οχι μπερδεψουν παραπανω!

 

αν ερθες ποτε προς αθηνα, μπορεις να ερθεις να δοκιμασεις οτι εχω εγω στο σπιτι

(κιθαρες τριων διαφορετικων αντιπροσωπευτικων τυπων για να παρεις μια ιδεα και καμποσους ενισχυτες)με την ανεση σου χρονικα, αλλα να σε παω και σε ενα-δυο μαγαζια που εχουν πολλα πραγματα για να δεις και αλλες κιθαρες!

 

καλως ηρθες by the way!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα ψαχνω για ενα δευτερο οργανο... Με το συγκροτημα που εχουμε παιζουμε κυριως πανκ και αλτερνατιβ... Όπως έχω καταλαβει αποκλίουμε στρατοκάστες και τελεκάστες

 

 

Δεν στα ειπανε καλα....Γιατι εχεις καταλαβει οτι αποκλειονται αυτες οι καστες??Στον "αλτερνατιβ" ηχο το 75% των κιθαρων που ακους fender ειναι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.bachmusik.com/en/c100007/electric-guitar/?page=4

 

Διάλεξε και πάρε, βάλε και ένα DiMarzio DP100 στην θέση Bridge (κάτω) και είσαι κομπλέ.

http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp100f_bk_super_distortion_humbucker.htm

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_212.htm

Τα κάνει όλα και συμφέρει

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gdevelek

μου έχοθν πει οτι τις gibson σε αυτές τιμές καλύτερα να τις αποφεύγω για αυτό πήγα στις epiphone εμένα μου άρεσαν πολύ οι prophecy αλλά δεν ξέρω τίποτα για αυτές

ευχαριστώ πάντως :)

 

@bigalejandro

και απο ενισχυτες ειναι δεκαδες οι επιλογες που εχεις...

και τα έχωψάξει όλα και δεν ξέρω τι να κάνω, είναι αποιρα, όταναρχιζα να διαβαζω και reviews μποερδευτικα ακομα ποιο πολυ.....

 

πρεπει ομως να μαθουμε λιγα παραπανω για την χρηση του ενισχυτη.

μιλαμε για χρηση σε σπιτι?

προβα σε δικους σας χωρους?

κανα λαιβακι?

σε ενδιαφερει η φορητοτητα του?

χρήση στο σπίτι και live σε ανοιχτούς και κλειστούς χώρους

 

δυστυχως δεν εχει νοημα να σου κανω καποιες προτασεις, ξκαθοτι ειναι ξεκαθαρα θεμα γουστου και τι βολευει τον καθενα!

αλλωστε, αν ολα πανε οπως συνηθως, θα πεσουν καμποσες προτασεις απο αλλους, οι οποιες δεν ειναι και σιγουρο πως θα σε βοηθησουν και οχι μπερδεψουν παραπανω!

δεν με πειραζει να μπερδευτω με τις προτασεις, εχω αρκετό χρόνο να το ψάξω  και να κατεβαίνω θεσσαλονικη να παιζω τα οργανα, ετσι κιαλλιως ειμαι ήδη πολυ μπερδεμενος απο μονος μου βλεποντας τόσα οργανα και ενισχυτες, πιστευς πως με τισ προταεισ η αποκλεισεις σας ίσως να αποκλείσω κάποια και να κλεισω προς καποια αλλα

 

@mesimeriaris

οι fender ξερω οτι θα αξιζουν αμα θελω να δωσω κανα χιλιαρι μονο για κιθαρα, οποτε ξεφευγουν...

 

@williamsats

θενξ, τα βλέπω και θα σου πω!

 

 

ευχαριστω για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.bachmusik.com/en/c100007/electric-guitar/?page=4

 

Διάλεξε και πάρε, βάλε και ένα DiMarzio DP100 στην θέση Bridge (κάτω) και είσαι κομπλέ.

http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp100f_bk_super_distortion_humbucker.htm

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_212.htm

Τα κάνει όλα και συμφέρει

 

φιλε μου δεν ειναι λογικη αυτη.

δειχνεις σε εναν απειρο που ζητα πληροφοριες να αγορασει μια σχεδον νονειμ μουφα και να αρχισει τις μοντες, χωρις καν να του εξηγησεις το σκεπτικο σου...

ειδικα αφου εχει διαθεση να δωσει και καποια χρηματα και να παρει κατι καλο που θα τον βγαλει για χρονια, αλλα ακομα και αν θελησει κατι καλυτερο να μπορει να το πουλησει!

 

ασε που αυτες οι ιδεες τυπου

''ταδε λινκ, τα κανει ολα και συμφερει'' η ''ταδε λινκ και εδω εισαι φιλε, παρτο και θα με θυμηθεις'' δεν βοηθανε νομιζω...

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιθάρα πάρε Fender Jaguar Japan

 

http://www.thomann.de/gr/fender_jaguar_hh_rw_blk.htm

 

Ενισχυτή Fender Blues Junior

 

http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior.htm

 

Αν θέλεις με ακούς. Θα παίζεις και θα χαίρεσαι μέχρι τα βαθιά γεράματά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω πως έχεις έλθει με μια σειρά παρεξηγήσεων...

 

εντελώς φιλικά, σβήσε το μαυροπίνακα, ξεκίνα από το μηδέν,  και άκου τι θα σου πουν οι γνώστες εδώ...

 

(κι όπου έγραψα Gibson SG, βάλε Epiphone SG)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gdelevek αυτό ηταν το σκεπτικό μου.... βρηκα το  σιτε ψαχνοντας κατι στο γοογλ κ μ αρεσε ο τροπος που απανταν τα μελη και ολα αυτα... δεν θέλω να καταλήξω απαραιτητα καπυ απο αυτο το topic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου