Προς το περιεχόμενο

Ψάχνομαι για 2η κιθάρα (ηλεκτρική) και ενισχυτή!


MaPaS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πιθανοτατα να κανω λαθος και να με βολεύουν καλά και οι HSS και οι SSS, σήμερα που θα κατεβω θα δω!

 

δεν υπάρχει καμία αμφιβολία πως θα σε βολέψουν στα στυλ αυτά οι HSS, γνώμη μου είναι πως ακόμη καλύτερη θα ήταν η SSS γιατί θα χρειαστείς αρκετά συχνά τον καθαρό ήχο από τη γέφυρα, αντίθετα με τα κατάλληλα εφέ θα προσεγγίσεις αρκετά τον όγκο του διπλού με ένα μονό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον θα σου πω και γω μην σνομπάρεις τις μονοπηνιακές(και ας μη τις προτιμω) που σου έχουν προτείνει οτι κιθάρα και να έχεις σπίτι σου.η διαφορά ποιοτητας η απλά ήχου πολλές φορες είναι τέτοια που η λογική έχω μια παρόμοια πιστεψε με δεν έχει νοήμα.

 

2ονΚαλές οι Epiphone,squier,fender αλλά υπάρχουν και άλλες εταιρίες που πολλές φορές ειδικά στα λεφτα που δίνεις παίζει να είναι και καλύτερες.Δες και τις schecter,cort,godin κτλ.μπες στα site τους και ρώτα αν σου άρεσε τπτ.

 

3ον.Ενισχυτή εννοείτε λάμπα.Προσωπικά έχω τον classic 30 και είναι απλά ιδανικός ειδικά αν έχεις και μερικά πεταλάκια μια και τα "ακουει" πολύ καλά.Απο ένταση περισσεύει.Προσωπικά πάντως θα σου πρότεινα τον Blackheart Handsome devil.15(παίζει και σε 7) βαττ πίστεψε με είναι αρκετα και σε λάιβ έτσι και αλλιώς λογικά θα παίξει μικρόφωνο.Και απο ήχο είναι απλά γ....ς και θα μπορείς να παίζεις και σπίτι πιο άνετα.Θα σου μείνουν και λεφτά να πάρεις ένα καλό distortion και delay.Όσο αφορά τον valveking προσωπικά δεν μ'αρέσει.και για αυτό που θες δεν τον προτείνω.

 

Τέλος αυτά με τους emg τα ακουω βερεσέ αλλά επι τις ουσίας (δηλ ήχος) απλά δεν υπάρχουν.Όποιος τους παίζει στα 18v και ξέρει να παίζει και το volume είναι απλά γαμ..οι.Διαφορετικοί ίσως απο τους passive αλλά άχρωμοι κτλ με τπτ.ο 85 είναι απο τους καλύτερους που έχω ακουσει και ο 81 μπορεί να ακουγεται κάπως πιο ξερός αλλά σε περιβάλλον μπάντας θεωρω οτι είναι πολύ "σωστος".και το 81tw-89 που χρησημοποιώ είναι απο τα πλεον ευέλικτα σετ και πέρα του μέταλ.

 

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου