Προς το περιεχόμενο

Hofner Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μπει στον πειρασμο να αγορασω ενα μπασο Hofner,ειδικα αφου ειδα οτι εχουν κυκλοφορησει την σειρα contemporary η οποια ειναι εξαιρετικα φθηνη(περι τα 550 ευρω,απο Αγγλια το φθηνοτερο 470) σε σχεση με τις επανεκδοσεις των vintage μοντελων που παιζουν κοντα στα 1500.

Εχει καποιος εμπειρια απο καποια απο τα 2 μοντελα??Εχουν δηλαδη τα CT (made in china με γερμανικα ηλεκτρικα) ηχο κοντινο στον κλασσικο ''Hofner'' που αγαπησαμε τοσο πολυ απο τον Sir Paul?

Eυχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν δηλαδη τα CT (made in china με γερμανικα ηλεκτρικα)

 

Αυτό δεν ισχύει, τα CT είναι εξολοκλήρου made in china.

 

Είχα την τύχη να δοκιμάσω και τα 3 (Vintage, Reissue και Contemporary) και μπορώ να σου πω πως το CT είναι πολύ μακριά από την πραγματικότητα και αυτό οφείλετε κυρίως στα κινέζικα ηλεκτρονικά και μαγνήτες. Από κατασκευή είναι τυπική κινέζικη ποιότητα, το συγκεκριμένο που δοκίμασα είχε 1-2 ψεγάδια στο Nut και στο Binding. Φυσικά οι κύριες διαφορές που κάνουν και την διαφορά στην τιμή είναι στα ξύλα και ότι το CT έχει poly finish ενώ τα άλλα είναι nitro. Γενικά δε νομίζω ότι αξίζει και πολύ τα λεφτά του. Με λίγο υπομονή βρίσκεις reissue με 800-1000 ευρώ από USA

 

Τώρα όσο αναφορά το Vintage vs Reissue αυτό είναι άλλη ιστορία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε fleamail κατ αρχην ευχαριστω για την κατατοπιστικη σου απαντηση.Δυστυχως ομως reiisue πολυ δυσκολα θα βρω γιατι το θελω αριστερο το μπασο(για καινουργιο 500/1 θεωρω πως ειμαι out of budget)...Οποτε πρεπει να σκεφτω 2 φορες παραπανω τα ct.Οσο για τα διαφορα κατασκευαστικα προβληματα εχω διαβασει οτι ειναι αρκετα συνηθες φαινομενο στα ct αλλα πιστευω οτι και στην περιπτωση που αγορασω θα ειμαι καλυμενος απο το πολυ ικανοποιητικο customer support του thomann(για την ωρα εκει το εχω βρει φθηνοτερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα original πριν απο καμμια ....εικοσαετια και ειλικρινα ηταν ΑΘΛΙΟ μπασο.... ;D ;D γιατι θα το χρησιμοποιουσε καποιος στην εποχη μας δεν μπορω ειλικρινα να το καταλαβω...το πουλησα πριν απο καμμια δεκαρια χρονια 30.000 δρχ. σε εναν τρελλαμενο Beatles fan φιλο μου...και ησυχασα απο αυτο οριστικα..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα original πριν απο καμμια ....εικοσαετια και ειλικρινα ηταν ΑΘΛΙΟ μπασο.... ;D ;D γιατι θα το χρησιμοποιουσε καποιος στην εποχη μας δεν μπορω ειλικρινα να το καταλαβω...το πουλησα πριν απο καμμια δεκαρια χρονια 30.000 δρχ. σε εναν τρελλαμενο Beatles fan φιλο μου...και ησυχασα απο αυτο οριστικα..... ;D

 

Γιατι ειμαι και εγω ενας τρελαμενος Beatles fan :P

Εχω την εντυπωση οτι εχει τυπο και προσωπικοτητα το Hofner παντως.Δηλαδη θα το προτιμουσα απο ενα Fender MIM  στα ιδια λεφτα (μιλωντας για το φθηνο μοντελο της hofner).Ασε που ειμαι και μεγαλος φαν του McCartney σαν μπασιστα και μουσικου-γουσταρω τον ηχο του δηλαδη.Hofner-flatwound.

Πρωτη επιλογη μου θα ηταν ενα Rickenbacker αλλα ειναι αρκετα ακριβα και για την ωρα δεν το σκεφτομαι καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου