Προς το περιεχόμενο

Ψάχνομαι για 2η κιθάρα (ηλεκτρική) και ενισχυτή!


MaPaS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ο Zack Wilde o St Lukather, o Gilmour κλπ γι αυτό τους έβαλαν... είχαν πρόβλημα θορύβου....

 

Όχι φίλε μου τους EMG τους βάζουμε διότι είναι προβλέψιμοι, ξέρεις εξ αρχής ότι το αποτέλεσμα θα είναι από καλό μέχρι πάρα πολύ καλό.

Στα 18v σου έρχoνται μαζί με τον όγκο, το χρώμα αλλά και τα καθαρά (τα γκάζια τα έχεις έτσι κι αλλιώς).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εχμ να πω και γω το κοντό/μακρύ μου:

 

Τους EMG τους βάζουμε because they RAWK HARD  ;D

 

Όταν παίζεις με τόνους gain και μπόλικο signal processing σε chugging riffs ή blistering solos σε βγάζουν whitefaced (ασπροπρόσωπο)  8)

 

Πάρτε και pyrotechnics τώρα που μεράκλωσα:

 

2766339795_06f052d154_m.jpg

 

:D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Όλος τυχαίος, έχω ένα ταυράκι του '88 με EMG 85 και στις 2 θέσεις και τον Valve King 212. Είναι πολύ καλός συνδιασμός και όταν έπαιξα live με αυτά τα 2 δεν χρειάστηκε τίποτε άλλο εκτός απο ένα 2πλο πετάλι για να αλλάζω κανάλι στον ενισχυτή. Αυτά τα δύο μαζί μπορούν να βγάλουν ήχο απο blues μέχρι thrash!

Θα προσπαθήσω αύριο που έχω πρόβα να σου γράψω ένα δείγμα για καταλάβεις τι εννοώ.

 

αυτό είναι το footswitch:

http://www.thomann.de/gr/peavey_footswitch.htm

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Zack Wilde o St Lukather, o Gilmour κλπ γι αυτό τους έβαλαν... είχαν πρόβλημα θορύβου....

 

Όχι φίλε μου τους EMG τους βάζουμε διότι είναι προβλέψιμοι, ξέρεις εξ αρχής ότι το αποτέλεσμα θα είναι από καλό μέχρι πάρα πολύ καλό.

Στα 18v σου έρχoνται μαζί με τον όγκο, το χρώμα αλλά και τα καθαρά (τα γκάζια τα έχεις έτσι κι αλλιώς).

 

φίλε μου δεν ξέρω γιατί τους έβαλαν όπως κι εσύ δεν ξέρεις γιατί τόσοι άλλοι ΔΕΝ τους βάζουν

 

αν εγώ ξέρω 1 πράγμα για τεχνολογία κιθάρας, ο Καγμάκης ξέρει 1000, και για το λόγο αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟ πόσταρα τη γνώμη αυτή

 

οι ενεργοί μαγνήτες μειώνουν τη συμβολή των ξύλων και δίνουν δυνατό και καθαρό σήμα για όσους θέλουν κατόπιν να το μαμήσουν σε επεξεργασία μέσα από ολόκληρα racks από εφέ  (θυμάσαι φαντάζομαι το rack του κυρίου που οργιάζει από πάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπαρχει καποιος που εχει γνωμη για την Prophecy Sg Gx (http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg_prophecy_custom_gxbc.htm) η τον Peavey vallve king 212 (http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_212.htm) η εχει να μου προτεινει κατι παρομοιο η καλυτερο κλπ ετσι ωστε αυριο που θα κατεβω να το δοκιμασω παρακαλω να μου πει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεισης αποκλειω οτιδηποτε fender γιατί οι στρατοκαστες εχουν μονο μονους η HSS το όποιο δεν πολυθελω, και οι jaguar ηεφεύγουν στις τιμές και αυτες που ειναι φθηνές είναι squier που επεισης δεν μου αρέσουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι 2-3 άτομα σου έχουμε γράψει πως οι μονοί προσφέρονται για τη μουσική που θες να παίζεις,  δεν φαίνεται να σε έχει κουνήσει καθόλου...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπα (εκτός από ότι τα ατομα αυτα μιλουσαν για alternative ενω εγω μιλάω και για punk) έχω ήδη μία κιθάρα του στυλ HSS και νομίζω οτι SSS μόνο μονοί δεν θα βολέψει καθόλου για punk... τωρα αυτη είναι η γνώμη μου, επηρεασμένος απο διάφορα ατομα και χωρις να έχω διαμορφωσει δικη μου αποψη για διαφορετικους μαγνητες πιθανοτατα να κανω λαθος και να με βολεύουν καλά και οι HSS και οι SSS, σήμερα που θα κατεβω θα δω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MaPas καλώς ήρθες κ από 'μένα. Είμαι κάτοχος μιας Epiphone SG 400 (το αντίστοιχο της Gibson SG Standard). Η γνώμη μου είναι ότι για πανκ δεν είναι η καλύτερη επιλογή, όμως για alternative πιστεύω πως είναι καλή. Επίσης μην απορρίπτεις τους μονούς μαγνήτες (ή μονοπηνιακούς ή όπως λέγονται...), πιστεύω πως ακόμα και με μία καλή Squier Stratocaster θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

Για ενθισχυτή θα σου πω πως έχω τον Randall RG50TC, και λίγα λόγια γι αυτόν. Ο ήχος του είναι περισσότερο για μέταλ καταστάσεις και όχι τόσο κλασσικός. Δεν έχει την ζεστασιά που ίσως περιμένεις από έναν ενισχυτή λυχνίας, αν και διατηρεί ως έναν βαθμό τον χαρακτήρα της λάμπας. Τέλος, επειδή είναι αρκετά πριμαριστός, συνεργάζεται άψογα με όσους humbuckers έχω βάλει πάνω του, αλλά έχει σημαντικό πρόβλημα με τους μονούς.

Η συντήρηση που χρειάζονται αυτοί οι ενισχυτές είναι αλλαγή των λυχνιών όταν αυτές σταματήσουν να παίζουν, κυρίως οι τελικές, και ο τεχνικός που θα σου κάνει την αλλαγή θα κάνει και το bias, εκτός αν ο ενισχυτής είναι self-bias. Οι προενισχύτριες δεν χρειάζονται bias, οπότε μπορείς να τις αλλάξεις μόνος σου αν χρειαστεί.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλήτερή κιθάρα και ενισχυτής είναι αυτός που θα ακούσεις, θα παίξεις

και θα σε βολεύει στα χέρια σου.

 

Κάνε μια βόλτα και δοκίμασε και μέτα δες τις τιμές που έχεις με το thommann.

 

Πάντος για αυτό που θες και Fender και Epiphone θα σου κάνει δουλειά.

 

Try before you Buy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου