Προς το περιεχόμενο

Wall of cabinets, μηπως τελικα τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλιοτερα ειχε βγει στο εδω στο forum ενα νημα με τιτλο "ξυλα,μηπως τελικα τρωμε το παραμυθι?"

Προσωπικα ειχα παρει θεση τοτε κ ειχα εκφρασει τη διαφωνια μου μιας κ πιστευω πως παιζουν ρολο.

Τοιχος με καμπινες ομως??

Δειτε την παρακατω φωτογραφια κ κυριως διαβαστε τα σχολια!

Καλημερα κ καλη εβδομαδα σε ολους!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απ'το '40 ( ;D) υφίσταται αυτό και στην τελική καλά κάνουν, show business φάση. Δε νομίζω πως νόμιζε κανείς πως όντως παίζουν με 7 ενισχυτές και 14 καμπίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα τρωμε το παραμυθι!

 

Ναι ενώ το ότι παρουσιάζουν rigs με 25 διαφορετικές κιθάρες για μία συναυλία είναι λογικό. Αυτή για λίγο πιο πρίμα, αυτή για λίγο πιο μπάσα, αυτή γιατί είναι ροζ, αυτή για ένα τραγούδι, αυτή για ένα outro κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει διαφορα live με ψευτικες καμπινες με κορυφαιο το live των Venom πριν καμια 10ρια χρονια με Μoonspel, Meshugah,Iced Earth στο Γκαζι.-νομιζω οτι ηταν και η μεγαλυτερη μουφα που εχω δει (οι Venom  με τις 100+ καμπινες-οχι οι υπολοιποι..). δεν συμβαινει παντα κυριως λογω περιορισμενου χωρου και ακριβων μεταφορικων. ειναι ξεφτιλα οντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενώ το ότι παρουσιάζουν rigs με 25 διαφορετικές κιθάρες για μία συναυλία είναι λογικό. Αυτή για λίγο πιο πρίμα, αυτή για λίγο πιο μπάσα, αυτή γιατί είναι ροζ, αυτή για ένα τραγούδι, αυτή για ένα outro κ.ο.κ.

 

χαχαχαααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Buddy guy: 4 κιθάρες (ίσως το ένα να είναι σιτάρ)

 

 

Gary Clark Jr.: 15 κιθάρες

 

Γνώμη μου: Εκεί που έκλασε ο πρώτος, βγήκε ο δεύτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εχεις πανω στη σκηνη 20 καμπινες και 20 κεφαλες ειναι οντως "παραμυθι" ,ειδικα απο  τα early 80s και μετα που τα ΡΑ systems κανουν ολη τη δουλεια "μεταδοσης" του ηχου στο ακροατηριο...

 

ειναι βεβαια για ενα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ειδος μουσικης (heavy metal) μερος της σκηνικης παρουσιας (οπως ειναι αλλωστε τα spandex ,οι χαιτες & τα λαμε παντελονια  ;D) οποτε δεν πρεπει καποιος κανονικα να εχει προβλημα αν ειναι οπαδος του ειδους μια και ειναι part of the show μαζι με το glitter & τα...καπνογονα  ;D

 

Το να χρησιμοποιεις πολλες διαφορετικες κιθαρες για να εχεις διαφορετικους ηχους,κουρδισματα και αισθηση φυσικα και ΔΕΝ ειναι "παραμυθι" μια και δεν κοροϊδευεις ΚΑΝΕΝΑΝ (μια και οντως ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ τις κιθαρες αυτες)

 

Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με κιθαριστες που χρησιμοποιουν ΜΙΑ κιθαρα σε ολο το live (π.χ. Jeff Beck,Ron Wood) ουτε με κιθαριστες που χρησιμοποιουν....30 (π.χ.Τhe Edge,Keith Richards) και δεν βλεπω το λογο να εχει καποιος προβλημα..... εκτος βεβαια και αν ειναι ο ROADIE του συγκεκριμενου καλλιτεχνη που πρεπει να αλλαζει χορδες σε ολες αυτες τις κιθαρες καθε μερα...αλλα και παλι...it beats working 9-5.....  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εχεις πανω στη σκηνη 20 καμπινες και 20 κεφαλες ειναι οντως "παραμυθι" ,ειδικα απο  τα early 80s και μετα που τα ΡΑ systems κανουν ολη τη δουλεια "μεταδοσης" του ηχου στο ακροατηριο...

 

ειναι βεβαια για ενα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ειδος μουσικης (heavy metal) μερος της σκηνικης παρουσιας (οπως ειναι αλλωστε τα spandex ,οι χαιτες & τα λαμε παντελονια  ;D) οποτε δεν πρεπει καποιος κανονικα να εχει προβλημα αν ειναι οπαδος του ειδους μια και ειναι part of the show μαζι με το glitter & τα...καπνογονα  ;D

 

Το να χρησιμοποιεις πολλες διαφορετικες κιθαρες για να εχεις διαφορετικους ηχους,κουρδισματα και αισθηση φυσικα και ΔΕΝ ειναι "παραμυθι" μια και δεν κοροϊδευεις ΚΑΝΕΝΑΝ (μια και οντως ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ τις κιθαρες αυτες)

 

Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με κιθαριστες που χρησιμοποιουν ΜΙΑ κιθαρα σε ολο το live (π.χ. Jeff Beck,Ron Wood) ουτε με κιθαριστες που χρησιμοποιουν....30 (π.χ.Τhe Edge,Keith Richards) και δεν βλεπω το λογο να εχει καποιος προβλημα..... εκτος βεβαια και αν ειναι ο ROADIE του συγκεκριμενου καλλιτεχνη που πρεπει να αλλαζει χορδες σε ολες αυτες τις κιθαρες καθε μερα...αλλα και παλι...it beats working 9-5.....  

 

Κοίτα πρόβλημα δεν έχω με κανέναν, και τους ακούω όλους ευχάριστα, αλλά 30 κιθάρες δεν είναι λογικό. Ειδικα αν έχεις 15 telecaster. Πόσο κουρδίσματα παίζει δηλαδή ο Edge και πόσους ήχους θέλει ο Richards; Νομίζω ότι και αυτό είναι part of the show και είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το να χρησιμοποιεις πολλες διαφορετικες κιθαρες για να εχεις διαφορετικους ηχους,κουρδισματα και αισθηση φυσικα και ΔΕΝ ειναι "παραμυθι" μια και δεν κοροϊδευεις ΚΑΝΕΝΑΝ (μια και οντως ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ τις κιθαρες αυτες)

Ενοχλεί βέβαια αν είναι θέμα marketing και στο πουλάνε τόσο απροκάλυπτα. Για παράδειγμα, αν εξαιρέσουμε αυτούς που όντως έχουν ανάγκη κιθάρες με διαφορετικό κούρδισμα ή διαφορετικές μεταξύ τους (π.χ fender / gibson)  ο John Mayer για παράδειγμα φέρνει ένα φορτηγό stratocasters, την στιγμή που καμία δεν έχει διαφορά με την άλλη. Άντε νε δεχτώ την Hendrix replica (for the looks). Από εκεί κ πέρα παίζει με την δικιά του την blackie και την SRV. Αντί για 4 (άντε και 2 για καβάτζα) φέρνει ένα φορτηγό. Προφανώς λοιπόν και τέτοια άτομα το κάνουν αποκλειστικά λόγω marketing και προφανώς ταϊζουν τον κόσμο παραμύθι.

 

Βέβαια υπάρχει μία λεπτομέρεια. Το κάνουν γιατί μπορούν.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου