Προς το περιεχόμενο

Νέες λάμπες


Snipous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

google is your best friend  ;)

 

Κάτι διάβασα, αλλά αν δεν έχει γρανάζια και γρέζι, εγω δεν πολυκαταλαβαίνω... :P

Απευθείας σύνδεση παροχής με τη λάμπα ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων!

Don't know, don't care! 8)

 

Για να λες ότι δεν είναι αποτέτοιος ο ενισχυτής μου, σε πιστέυω!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι, μετά από λίγο καιρό παιξίματος να σας πω για τις πρώτες εντυπώσεις μου για τις νέες λάμπες.

 

Πρώτα θα γράψω για ένα πρόβλημα που δημιουργήθηκε.

Στην πρώτη πρόβα με τις νέες λάμπες, και ενώ παίζω κανονικά απολαμβάνοντας το νέο ήχο μου, ο ενισχυτής κάνει ένα "κλακ" και μετά ακολουθεί σιγή..Ο ντράμερ που κάθεται πίσω από τον ενισχυτή μου με ενημερώνει οπως αναβοσβήνει ένα λαμπάκι (έχω τον H&K TM18 με το σύστημα tube safety control), πράγμα που σημαίνει πως η μία λάμπα είναι hot (υπέρταση). Παράλληλα βλεπω τη λάμπα, η οποία έχει γίνει...λάμπα!

Μην τα πολυλογώ, μάλλον δεν είχαν πατήσει καλά οι ακίδες της λάμπας, καθώς μετά από άνοιγμα, βγάλε-ξαναβάλε, ο ενισχυτής δεν ξαναπαρουσίασε πρόβλημα. Έχω το νου μου βέβαια κάθε φορά που παίζω και είμαι με το ένα μάτι στην εν λόγω λάμπα...

 

Στον ήχο τώρα.

Βασικό νέο χαρακτηριστικό είναι ο όγκος που βγάζει πλέον ο ενισχυτής.

 

Στα καθαρά, που είναι και η εντυπωσιακή αλλαγή, ο ήχος έγινε πιο κρυστάλλινος και πιο "τρισδιάστατος". Τα καθαρά είναι πραγματικά "καθαρά", ενώ αν ανέβει το gain, βγαίνει ένα ωραιότατο crunch, όχι γλυκό, λίγο γυαλισμένο, αλλά με τη σωστή χρήση του EQ έρχεται εκεί που το θέλω.

 

Στο lead κανάλι δεν είδα μεγάλη διαφορά ακόμα να σας πω την αλήθεια, πέρα από αυτό τον όγκο που ανέφερα πριν.

 

Ξέρω ότι είναι νωρίς ακόμα και ότι οι λάμπες έχουν χρόνο στρωσίματος, οπότε περιμένω πιο σίγουρα συμπεράσματα μετά από μερικές βδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ότι οι λάμπες έχουν χρόνο στρωσίματος,

 

ΔΕΝ εχουν...οποτε εισαι κομπλε. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ εχουν...οποτε εισαι κομπλε. :)

 

Το οτι δεν εχουν εχει να κανει με το συγκεκριμενο ενισχυτη; Σε ενα Fender που εχω (tonemaster, 100W) και αλλαξα λαμπες μου ειπε ο τεχνικος οτι μετα απο 100 ωρες παιξιματος θα πρεπει να τις ξαναδει. Εχω την πολυτελεια να ερχεται σπιτι επειδη ειναι φιλος, οποτε ηρθε με ενα μηχανημα που εδειχνε κατι μετρησεις και τις ξανα ρυθμισε αν καταλαβα καλα. Μετα μου ειπε οτι θα ειναι οκ μεχρι το τελος της ζωης τους. (εκτος απροοπτου).

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λαμπες δεν αποδιδουν καλυτερα μετα απο καποιο "ρονταρισμα" ,οσο πιο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ειναι τοσο καλυτερα αποδιδουν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ εχουν...οποτε εισαι κομπλε. :)

Έχουν. Πολύ λίγες ώρες μόνο όμως.

Πιο σημαντικό είναι η ρύθμισή τους και το ζέσταμά τους.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου