Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Mesa Boogie Triaxis!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα mesa boogie triaxis τον οποίο έχω αγοράσει εδώ και καιρό μεταχειρισμένο! Για να μην τα πολυλογώ δεν ξέρω αν φταίει το ότι τον χρησιμοποιώ με combo amp πάντως δε μου ακούγεται καλά στο αυτί! Πώς μπορώ να ξέρω αν είναι πλήρως λειτουργικός και ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα? Όταν τον χρησιμοποίησα για πρώτη φορά με τις λάμπες με τις οποίες μου τον έστειλε αυτός που μου τον πούλησε, στο lead 2 μου έκανε ένα περίεργο σφύριγμα! Άλλαξα λοιπόν τις λάμπες και τις αντικατέστησα όλες με mesa boogie 12ΑΧ7! Τώρα πρόσφατα, δηλαδή 5-6 μήνες μετά την αλλαγή άρχισε να μου ξανακάνει αυτό το σφύριγμα! Και επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα! Πώς μπορώ να ξέρω αν τελικά το μηχάνημα είναι πλήρως λειτουργικό? Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα λέτε να βοηθήσει  το να αλλάξω τον επεξεργαστή? Δε μπορώ να καταλάβω αν τελικά έχει πρόβλημα ο προενισχιτής η απλά δεν μου ακούγεται καλά επειδή τον χρησιμοποιώ με combo amp...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή?  ???

 

Δηλαδή να σου έτυχε ελαττωματική προενισχύτρια...Τόσο απλά.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να σου έτυχε ελαττωματική προενισχύτρια...Τόσο απλά.

 

Και να υποθέσω οτι σε τέτοια περίπτωση η κατάσταση δε σώζεται ούτε με αλλαγή επεξεργαστή...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις επεξεργαστή, δεν έχει να κάνει με το πρόβλημά σου, oύτε φταίει ότι παίζεις με combo.

 

O Triaxis τα έχει αυτά τα θέματα ειδικά σε "υψηλές" ρυθμίσεις gain, ο μόνος τρόπος για να μην έχεις περίεργα σφυρίγματα είναι να βρεις προενισχύτριες χαμηλού θορύβου. Αν έχεις ακόμη τις παλιές θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να αλλάξεις κάποιες στην τύχη ξεκινώντας με την V4 η οποία είναι του Lead 2 (όπως βλέπεις τον Triaxis από πίσω την τέταρτη από δεξιά), αν διορθωθεί το πρόβλημα σου τότε θα δεις και ποια λυχνία έχει θέμα.

 

Μεγάλη προσοχή όταν αλλάζεις λυχνίες στον Triaxis μιας και το PCB δεν στηρίζεται και πολύ καλά και υπάρχει περίπτωση να κάνεις ζημιά στην πλακέτα, αν τη ζορίσεις μπορεί και να σπάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να υποθέσω οτι σε τέτοια περίπτωση η κατάσταση δε σώζεται ούτε με αλλαγή επεξεργαστή...?

 

Σωζεται με 10 ευρω που κανει μια ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ προενισχυτικη λυχνια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να υποθέσω οτι σε τέτοια περίπτωση η κατάσταση δε σώζεται ούτε με αλλαγή επεξεργαστή...?

 

???

 

Δεν μιλάμε για...PC...  ;D

 

Διάλεξε ποιά σε αρέσει... ;D

 

http://www.tube-town.net/ttstore/index.php/cat/c305_12AX7---ECC83---5751.html

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή?  ???

 

Λίγο δύσκολο να φταίει ο επεξεργαστής ή γενικά τo κομμάτι ελέγχου. Μάλλον είναι θέμα λυχνίας ή το πολύ πολύ κάποιος πυκνωτής ή αντίσταση που έχει "γεράσει" με τον καιρό. Πάρε απλά μια νέα 12ΑΧ7 και δοκίμασέ τη στις θέσεις του triaxis. Αν αυτό δεν κάνει κάτι, ρωτάς και κανένα φίλο ηλεκτρονικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον combo χρησιμοποιείς? Γιατί μάλλον αυτός ευθύνεται για τον ήχο που δεν σε ικανοποιεί. Το triaxis είναι πολύ δυνατό μηχάνημα αλλά θέλει και τα ανάλογα παρελκόμενα (καλό τελικό και καμπίνα και το ανάλογο tweaking) για να δείξει την αξία του.

Το σφύριγμα όπως είπαν πολλοί λογικά είναι από την προενισχύτρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου