Προς το περιεχόμενο

UPS σε ενισχυτή κιθάρας;


AB

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για πλήρη λύση θες και UPS με AVR (Automatic Voltage Regulation), και φίλτρο (για να μην ακούς πότε η κυρα-Τασία παίρνει το ασανσέρ)

 

το UPS με AVR θα σε προστατέψει από

 

- διακοπή ρεύματος, για όσο θα κρατήσουν οι μπαταρίες

- απότομη στιγμιαία πτώση ή άνοδο τάσης

- υπέρταση ή υπόταση που διαρκεί (μη στιγμιαία)

 

πριν χρόνια αγόρασα από Πλαίσιο συσκευή που κάνει μόνο AVR, 45Ε, με ισχύ περίπου 500 βατ, αλλά τώρα δεν τη βλέπω στο σάιτ τους, και ήταν και της (σοβαρής) εταιρίας APC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν χρόνια αγόρασα από Πλαίσιο συσκευή που κάνει μόνο AVR, 45Ε, με ισχύ περίπου 500 βατ, αλλά τώρα δεν τη βλέπω στο σάιτ τους, και ήταν και της (σοβαρής) εταιρίας APC

 

http://www.apc-forums.com/thread.jspa?threadID=3081&tstart=0

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα furman δηλαδή είνια και ups?Aυτά που είδα ήταν μόνο σταθεροποιητές.Εγώ σκέφτομαι να πάρω της apc.Δηλαδή τα ups της apc της τάξεως των 300€ δεν προσφέρουν ικανοποιητική προστασία από τέτοια φαινόμενα ,γιατί και εμένα οι εγκαταστάσεις στο σπίτι μου ψιλοαπάτη είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα furman δηλαδή είνια και ups?

Οχι

 

Aυτά που είδα ήταν μόνο σταθεροποιητές.

Στη λίστα που δόθηκε τα περισσότερα είναι conditioners, To FURMAN P-1400 AR E είναι ο σταθεροποιητής.

 

Δηλαδή τα ups της apc της τάξεως των 300€ δεν προσφέρουν ικανοποιητική προστασία από τέτοια φαινόμενα ,γιατί και εμένα οι εγκαταστάσεις στο σπίτι μου ψιλοαπάτη είναι?

H APS (της MGE από πέρυσι) είναι μια σοβαρή εταιρεία και δεν έχει "απάτες". Το θέμα είναι αν ξέρεις τι πήρες. Κοίτα τα specs.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι.... ειναι απομονωτης και φιλτρο δυκτιου.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση ο απομονωτης ( δλδ ο μετασχηματιστης ) χρησιμοποιειται για να "φιλτραρει" και αυτος το θορυβο του δυκτιου.

 

Δοκιμασες σε αλλη πριζα του σπιτιου μηπως το προβλημα σου λυθει? Τα μηχανηματα σου παντως δεν διατρεχουν κανενα κινδυνο... καθε φορα που πατανε το κουμπι του ασανσερ.

 

Τωρα αν μια στις χιλιες πεσει κανενας κεραυνος ή γινει καμια αποτομη βυθιση και αυξηση της τασης δυκτιου παραπανω απο τα επιτρεπτα ορια ειναι αλλο θεμα... εκει δεν θελεις ουτε φιλτρο, ουτε σταθεροποιητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν έχεις καλά και ακριβά μηχανήματα,καλά θα είναι να πάρεις κάποιο καλό σταθεροποιητή.

Θα έχεις  καλύτερη ποιότητα στον ήχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Θα έχεις  καλύτερη ποιότητα στον ήχο.

 

Οχι αναγκαστικα... ενας σταθεροποιητης μπορει να οδηγησει και σε χειροτερη ποιοτητα ηχου. Ειδικα αν η ποιοτητα του ειναι αμφισβητησιμη. Ενας ΚΑΛΟΣ σταθεροποιητης μπορει να ειναι και πιο ακριβος απο τον ενισχυτη του!

 

Αλλα για πιο λογο να χρησιμοποιησει καποιος σταθεροποιητη δυκτιου στον ενισχυτη της κιθαρας του?!  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου