Προς το περιεχόμενο

τα φωτα σας για επιλογη ενισχυτη εως 500 ευρω progressive rock-metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα μια απλη ερωτησουλα για να μην κουραζω...

και φαω κ κανα βρισιδι μεσημεριατικα.  ;D

 

ποιον ενισχυτη θα συνδιαζατε με μια esp eclipse II ??

 

ειμαι τραγουδιστης σε progressive rock - metal μπαντα με πολυ εντονες επιρροες απο TOOL , PERFECT CICLE , KATATONIA λιγο GODSMACK..

 

συνεπως παιζω μονο rithm!

 

εχω να διαθεσω πανω κατω 500 ευρα..

 

να κοιταξω σε καποιον φτηνο λαμπατο με αρκετα εφφε η να παω σε κατι φτηνοτερο και μετα να παω για πεταλια...? Οπως θα καταλαβατε οι γνωσεις μου ειναι αρκετα ελειπεις στο θεμα γι αυτο κ αλλωστε απευθυνθηκα εδω..

 

ο ηχος που θελω να πετυχω ειναι πολυ συγκεκριμενος και περιοριζεται στα παραπανω συγκροτηματα.. θα εκτημουσα πολυ τις απαντησεις σας.. αν η ερωτηση μου παραμενει πολυ γενικη τοτε πειτε μου να την διορθωσω..

 

Newbie μεν καθημερινος αναγνωστης δε... ευχαριστω!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα λεφτά για λάμπα θα σου προτείνω τον Randall RG50TC. Ρίξτου μια ματιά. Τον έχω και νομίζω ότι οι παραμορφώσεις του πλησιάζουν αρκετά αυτό που ψάχνεις. Όμως προσοχή! Ο συγκεκριμένος παίζει καλά μόνο με humbuckers! Με single coil γίνεται ένας χαμός από πρίμα και τίποτε άλλο. Στα ίδια περίπου λεφτά νομίζω υπάρχει και ο Peavey classic 30. Εναλλακτικά μπορείς να ψαχτείς με modulation και ψηφιακές προσομοιώσεις (αν σε ενδιαφέρει), αλλά σε αυτά δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα.. ναι τα αντιπαθω τα πριμα..

για να καταλαβεις ημουν κοντα στην αγορα βαρυτονης κιθαρας..

 

καποιος λαμπατος με περισσοτερα εφφε ισως?? θελω για μελετη αλλα και για προβιτσες.. οποτε 30βατ λαμπα πιστευω θα ειναι υπεραρκετα.

 

ποιος ειναι αντιπροσωπος στην ελλαδα να παω να τον ακουσω..?

 

tnx γισ τις αμεσες απαντησεις ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Randall αντιπρόσωπος νομίζω είναι ο Διαμαντόπουλος. Για τον Peavey δεν ξέρω (αλλά ίσως γράφουν στο σάιτ τους). Τι εφφέ θέλεις από τον ενισχυτή? Αν θέλεις modulation (chorus, flanger, phaser) και delay καλύτερα να πάρεις ένα πολυεφφέ ή πεταλάκια. Στον ενισχυτή θα είναι δύσχρυστα και λιγότερο ποιοτικά. Πχ το digitech RP80 έχει καλύτερα modulation από έναν marshall dfx που είχα δοκιμάσει (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τους δύο θα τους βρεις στον Διαμαντόπουλο. Οσες φορές είχα πάει όλο και κάποιος Peavey θα έπαιζε.

 

Πάντως κρίνοντας από τα συγκροτήματα που γράφεις, για ράνταλ σε βλέπω. Παίρνεις αργότερα και κανα πεταλάκι delay και είσαι οκ.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι 500 ευροπουλα παιζουν αυτα που σου πε ο απο πανω

 

+

 

kustom defender (χωρις εφε)

α και

http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=27413&pcode=H002_I0027413

αυτος ο crate (κ αυτος χωρις εφε-εχω την τιμη να τον εχω στη κατοχη μ) (εχει κ πενηνταρι)...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dv247.com/guitars/peavey-valve-king-all-valve-guitar-amp-head--46894

 

Απο καμπινα βρισκεις ανετα καποια ωστε να σου παει 500€ συνολο...αλλα τα πεταλακια θα σου ειναι απαραιτητα...

 

απλα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρω κανενα pod xt για εφφε αν δεν με καλυπτει ο ενισχυτης..

 

γι αυτο αρχικα με ενδιαφερει η σωστη επιλογη ενισχυτη γιατι εχω βαρεθει να

παιρνω οργανα που μου ειναι αχρηστα..

παραπανω απ τις μισες αμουσικες αγορες μου ηταν λαθος μεχρι τωρα..

 

οποτε εχουμε κ λεμε..

 

http://www.dv247.com/guitars/peavey-valve-king-all-valve-guitar-amp-head--46894

 

Απο καμπινα βρισκεις ανετα καποια ωστε να σου παει 500€ συνολο...αλλα τα πεταλακια θα σου ειναι απαραιτητα...

 

απλα... ;)

 

 

wargasm δεν νομιζω να παω σε κατι τετοιο.. μου πεφτει πολυ βαρυ.

θελω ενα 30αρη λαμπατο να μπορω κ να τον μεταφερω κ να εχω κ τιγκα ενταση..

 

θα παω να τον ακουσω τον randal αν κ αυτο που μου ειπες για τα πριμα δεν μαρεσε..

 

μεχρι 500 ευροπουλα παιζουν αυτα που σου πε ο απο πανω

 

+

 

kustom defender (χωρις εφε)

α και

http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=27413&pcode=H002_I0027413

αυτος ο crate (κ αυτος χωρις εφε-εχω την τιμη να τον εχω στη κατοχη μ) (εχει κ πενηνταρι)...

 

 

 

απεχθανομαι τον vintage ηχο.. θελω συγχρονο.. (μερικοι θα με βριζουν τωρα απο μεσα τους..)

απλα ειμαι της νεας εποχης εγω..

τα vintage ειναι για τους παππουδες.. :P :P

 

vintagια τον βλεπω κ τον peavey..

αν κ δεν τον εχω ακουσει.. μηπως αξιζει να περιμενω να μαζεψω λεφτα για κατι καλυτερο..?

δεν ξερω τα μπλεξα καπως γιατι εχω αποφασισει πλεον να γινω δυσκολος κ εκλεκτηκος στις αγορες μ..  ευχαριστω για την βοηθεια..

αν κ θα εκτημουσα να με προσανατολιζατε λιγο περισσοτερο για να αρχισουν οι βολτες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου