Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με latency


jonnny32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαγκες χρειαζομαι την βοηθεια των ειδικων και πιο εμπειρων..

 

1η ερωτηση

 

Εχω ενα σετ edrums millenium mps300 με κεφαλη roland td3..συνδεμενα στον η/υ με

midi-usb  καλωδιο (αυτο εδω http://www.thomann.de/gr/swissonic_midiusb_1x1.htm)

και ετσι χρησιμοποιω τους ηχους του superior drummer..

Η καρτα μου ειναι η line6 ux2 και χρησιμοποιω τους asio drivers της,αλλα επειδη δεν εχει midi in-out χρησιμοποιω το usb καλωδιο..

οταν παιζω δεν εχω καθολου καθυστερηση..

οταν ηχογραφω ομως,ενω τα ακουω κανονικα (zero latency),στο drum editor γραφονται με καθυστερηση..το παραξενο ειναι οτι στα πρωτα λεπτα η καθυστερηση ειναι μικρη εως καθολου,ενω οσο περναει η ωρα, μεγαλωνει..φυσικα δεν θελω τη λυση του quantize,γιατι χανεται το "χερι"...

πιστευετε οτι μπορει να φταει το συγκεκριμενο καλωδιο, και να το αλλαξω με κανενα πιο εμπιστης μαρκας? καποια ρυθμιση στο nuendo μηπως?..η η usb συνδεση ετσι γραφει?

 

2η ερωτηση  (ασχετη τελειως με το παραπανω θεμα αλλα για να μην γεμιζω το site με καινουργια θεματα,την γραφω εδω)

 

η line6 ux2 καρτα μου εχει μεγαλα jacks για εξοδους..

τα monitors εχουν balanced μεγαλα jacks , XLR,καθως και unbalanced RCAs εισοδους..

σε ποιες εισοδους απ τα μονιτορς ειναι καλυτερα να την συνδεσω?

 

thanx εκ των προτερων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν χρησιμοποιεις cubase/nuendo , καπου εχει μια ρυθμιση use system timestamp αν θυμαμαι καλα...αυτο πρεπει να ειναι τσεκαρισμενο...το ιδιο προβλημα ευθυνεται για το οτι ειμαι σε αυτο το φορουμ...πολυ καψιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου