Προς το περιεχόμενο

Rebelrelic Vintage style guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Μια που το'φερε η κουβέντα με τις ρελικοκιθάρες, και μπορεί να ενδιαφέρει τελικά και τον Ελληνα που δεν φυλάει τις κιθάρες στο σερβάν του ή απλά δεν θέλει την καινουργίλα, ένας καλός κατασκευαστής που προσομοιώνει σε μεγάλο βαθμό το "μεταχειρισμένο look" είναι η Rebelrelic. www.rebelrelic.com

 

RR_S_PINE_10.jpg

 

DSCF7583.jpg

 

Καλές κιθάρες με προσοχή στη λεπτομέρεια, όπως είχα την ευκαιρία να τις γνωρίσω από πρώτο χέρι. Ευκολόπαιχτες και με/από/για "αντρικά" μπράτσα όπως λέι κι ο SF και με ποικιλία μαγνητών. Τις κατασκευάζει ο Luke Whitfield ένας καλόκαρδος αμερικάνος που ζεί στην Ολλανδία σε λογικές τιμές. Οι κιθάρες που δοκίμασα εγώ είχαν Tonerider μαγνήτες και πολύ θα ήθελα να είχα στη συλλογή μου μια Telecaster Thinline όπως τις κάνει ο Luke.

 

RR_LPB_THINLINE08_09(1).jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν πάω καθόλου τα τεχνητά ρελικαρίσματα (sic), το παλικάρι κάνει πολύ γουστόζικη και προσεγμένη δουλειά - απ'όσο μπορώ να καταλάβω από τις εικόνες τουλάχιστον. Nice!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον η δεύτερη, θα μπορούσε άνετα να λέγεται Tele Jr.

 

ειμαι ο Σακης κ μολις τελιωσα......

http://www.rebelrelic.com/detail.php?id=826942GTR72

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φθονώ....όπου και αν πρόκειται να είσαι... ;D

 

Επίσης:

1082469431_RRFR23.JPG

 

Είμαι ο Πέτρος και μόλις τελείωσα!!! :P ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ζηλεύω!.. Αυτό που κάνει ο ο Luke Whitfield είναι ότι μπορείς να παραγγείλεις κιθάρα όπως εσύ την θες, αλα custom shop, σε χαμηλή σχετικά τιμή. Οι ιδέες του δε, με συναρπάζουν γιατί δίνει ωραία απάντηση στα στυλιστικά ερωτηματικά μου για το άσχημο pickguard στις Thinline που τους φοράει η Fender, αλλά και γιατί συνδιάζει και το american heavy metal look (όχι μουσικό αλλά μοτοσυκλετιστικό τύπου Indian και Harley). Το μισό pickguard της Esquire πχ... λέει πολύ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το αρνούμαι ότι η Thinline με τον Filterton (αλλά και η TG2) είναι κούκλα (με άλλο χρώμα) αλλά γενικώς δεν θα πάρω θέση.

Περιμένω όμως εναγωνίως τις (γλαφυρές όπως κατεγράφη στο παρελθόν) τοποθετήσεις των συμφορουμιτών που αντιτίθεται (to put it mildly) στο relicing και στους αγοραστές αυτού.

Πάντως προσωπικά, ενάμιση χιλιάρικο για γρατσουνισμένη noname κιθάρα, δεν τα δίνω. Πρωτίστως γιατί δεν τα έχω  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτίστως γιατί δεν τα έχω  ;D

Υπάρχουν και τα καταναλωτικά δάνεια (που μας δίνετε εσείς οι τραπεζίτες...κλέφτες θα γίνετε?).

Εάν τη θές πολύ, σε θέλει και εκείνη

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου