Προς το περιεχόμενο

Rebelrelic Vintage style guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Ως φαν των relic, θα πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σ'αυτόν τον κύριο. Ειδικά όταν μπορείς να τα έχεις όλα κατα παραγγελία.

Δε λέω, ωραίο το "shiny look" μιάς καινούργιας, αλλά προσωπικά το relic, είτε original, είτε φτιαχτό, δίνουν άλλο χαρακτήρα στο όργανο. (Vintageοκατάσταση ;D)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και τα καταναλωτικά δάνεια (που μας δίνετε εσείς οι τραπεζίτες...κλέφτες θα γίνετε?).

Εάν τη θές πολύ, σε θέλει και εκείνη

Ενα πράγμα που ο περισσότερος κόσμος δεν προσέχει στα δάνεια και την πατάει είναι ότι είναι δάνεια.

Είναι η ρίζα της λέξης δανεισμός, δανείζω και όχι του κατέχω, ανήκω, χαρίζω, ξοδεύω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μα αν προσέξεις στο site του λέει: Αν θελεις μια vintage κιθάρα και το κόστος της είναι απαγορευτικό, κοίταξε τις Rebelrelic. Δηλαδή σκοπός είναι να προσομοιώνει παλιές καλές κιθάρες σε κάθε πτυχή και όχι να τις γρατζουνάει για να φαίνονται παλιές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν προσέξεις στο site του λέει: Αν θελεις μια vintage κιθάρα και το κόστος της είναι απαγορευτικό, κοίταξε τις Rebelrelic. Δηλαδή σκοπός είναι να προσομοιώνει παλιές καλές κιθάρες σε κάθε πτυχή και όχι να τις γρατζουνάει για να φαίνονται παλιές.

Αυτός μπορεί να το λέει αλλά το θέμα είναι πως το νοιώθω εγώ.

Ο καθένας βέβαια έχει το δικαίωμα αισθητικής και προτίμησης στις αγορές του και ποσώς θα επέμβω. Ούτε θα γίνω (δεν έχω εξάλλου το ταλέντο) τόσο περιγραφικός όσο ο Evris ή ο Μπανανοκώστας αλλά αυτό το τα δίνω για να ένα καλό relic μου φέρνει κάτι σε Αμερικάνο που αγοράζει πύργο στη Σκωτία για να αποκτήσει και καλά "ρίζες" και prestige.

Είναι μια απόρροια σύγχρονης αντίληψης του αγοράζω γρήγορα μαγκιά γιατί που να περιμένω τώρα. Τα λαβώματα και οι γρατσουνιές για μένα πρέπει να λένε ιστορίες, να φέρνουν αναμνήσεις να δείχνουν live να επισημάνουν τις κατά καιρούς μ@κ@κίες και τις ανόητες τσαντίλες και εν τέλει να καταδεικνύουν τ' αφεντικό τους.

Αυτή η γιαλαντζί μαγκιά που τη προσέχω σαν τα ματάκια μου και τη βγάζω προσεκτικά να γράψω στη καρτούλα μου, δεν μου πάει.

Από την άλλη είναι γνωστό τοις πάσι πόσο γεροπαράξενος γκρινιάρης είμαι και δεν χρειάζεται κανείς να με παίρνει στα σοβαρά.

 

Λέω όμως ότι σε relic sunburst (ναι, είμαι βαρετός) όπως έχει μια άλλη, την Thinline με τον Filterton θα την έπαιρνα στα 6-7 κατοστάρικά, αν τα είχα.

Αμήν.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά αυτό το τα δίνω για να ένα καλό relic μου φέρνει κάτι σε Αμερικάνο που αγοράζει πύργο στη Σκωτία για να αποκτήσει και καλά "ρίζες" και prestige.

Είναι μια απόρροια σύγχρονης αντίληψης του αγοράζω γρήγορα μαγκιά γιατί που να περιμένω τώρα. Τα λαβώματα και οι γρατσουνιές για μένα πρέπει να λένε ιστορίες, να φέρνουν αναμνήσεις να δείχνουν live να επισημάνουν τις κατά καιρούς μ@κ@κίες και τις ανόητες τσαντίλες και εν τέλει να καταδεικνύουν τ' αφεντικό τους.

Αυτή η γιαλαντζί μαγκιά που τη προσέχω σαν τα ματάκια μου και τη βγάζω προσεκτικά να γράψω στη καρτούλα μου, δεν μου πάει.

 

+1000 Δεν κατάλαβα ποτέ μου τι βρίσκουν σε ένα έτοιμο ταλαιπωρημένο όργανο ...

 

Ενα πράγμα που ο περισσότερος κόσμος δεν προσέχει στα δάνεια και την πατάει είναι ότι είναι δάνεια.

Είναι η ρίζα της λέξης δανεισμός, δανείζω και όχι του κατέχω, ανήκω, χαρίζω, ξοδεύω.

Και η αιτία της οικονομικής κρίσης επίσης...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Λέω όμως ότι σε relic sunburst (ναι, είμαι βαρετός) όπως έχει μια άλλη, την Thinline με τον Filterton θα την έπαιρνα στα 6-7 κατοστάρικά, αν τα είχα.

Αμήν.

Σεβαστά όλα αυτά που γράφεις... αξιοσέβαστε "γεροπαράξενε", αλλά θα πρέπει να συμφωνήσεις στο ότι απο φωτογραφία καμμία κιθάρα δεν εξηγεί τα λεφτά της. Μόνο αφου την πιάσεις θα καταλάβεις αν είναι κιθάρα ή Κιθάρα. Η οποιαδήποτε. Διότι περα απο τα υλικά και το βάψιμο υπάρχει και η τέχνη του οργανοποιού.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβαστά όλα αυτά που γράφεις... αξιοσέβαστε "γεροπαράξενε", αλλά θα πρέπει να συμφωνήσεις στο ότι απο φωτογραφία καμμία κιθάρα δεν εξηγεί τα λεφτά της. Μόνο αφου την πιάσεις θα καταλάβεις αν είναι κιθάρα ή Κιθάρα. Η οποιαδήποτε. Διότι περα απο τα υλικά και το βάψιμο υπάρχει και η τέχνη του οργανοποιού.

Αναμφίβολα αλλά αυτό δεν είναι κάτι που μπορώ να κρίνω από τη φωτό αν και εγγενώς ιντερνετική η σχέση μου με το εν λόγω μαγαζί, ζητείται να πληρώσω με γνώμονα την φωτό. Εγώ έκανα ένα sum up των parts & labour (πως τα βλέπεις τα Ελληνικά μου; ) και αξιολογώντας το πιθανώς διαθέσιμο οικονομικό μου "ταβάνι", είπα την τιμή μου.

Δεν σημαίνει ότι θα μου την πουλήσει και τόσο.

Εκτός αν τον ξέρεις καλά και έχεις καμιά άκρη και από μένα ...... τι σε νοιάζει εσένα.... θα δεις .    (αξιολάτρευτες νεοελληνικές αόριστες και μη δεσμευτικές ρήσεις που νομοτελειακά οδηγούν σε ρήξεις)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν προσέξεις στο site του λέει: Αν θελεις μια vintage κιθάρα και το κόστος της είναι απαγορευτικό, κοίταξε τις Rebelrelic. Δηλαδή σκοπός είναι να προσομοιώνει παλιές καλές κιθάρες σε κάθε πτυχή και όχι να τις γρατζουνάει για να φαίνονται παλιές.

Παρεπιπτώντως, επειδή και μένα μου αρέσει το ¨χάλι¨ look, δοκίμασα το καλοκαίρι σε 4 διαφορετικά μαγαζιά 5 Mexico Road Worn 60's Stratocaster. Οι 3 ήταν ¨μετριοκαλούτσικες¨, η 1 έρεπε προς το κακή, η άλλη ήταν super. Όλες είχαν περίπου το ίδιο reliking. Αν κάποιος με ρωτήσει ¨να πάρω το συγκεκριμένο μοντέλο¨, τι θα του απαντήσω?

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτώντως, επειδή και μένα μου αρέσει το ¨χάλι¨ look, δοκίμασα το καλοκαίρι σε 4 διαφορετικά μαγαζιά 5 Mexico Road Worn 60's Stratocaster. Οι 3 ήταν ¨μετριοκαλούτσικες¨, η 1 έρεπε προς το κακή, η άλλη ήταν super. Όλες είχαν περίπου το ίδιο reliking. Αν κάποιος με ρωτήσει ¨να πάρω το συγκεκριμένο μοντέλο¨, τι θα του απαντήσω?

 

Τα μαγαζιά που τις δοκίμασες ήταν στο Μalmo? Γιατί μπορεί να δοκιμάσαμε τις ίδιες.  ;D ;D

 

Ωστόσο η απορία που θέτεις, έχει απάντηση, στην πρόταση του Yameth: αν θέλεις να είσαι σίγουρος ότι αυτή που θα πάρεις θα είναι "η καλή", τότε πας σε boutique/ακριβούς κατασκευαστές. Όπως και αν θέλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καλή σύγχρονη Strat ή Tele, πας σε Suhr και Anderson. Τώρα αν θέλεις σώνει και καλά να παίξεις με 10 για να βρεις την μία την καλή, παίζει και η λύση Fender (και Gibson, για να μην παρεξηγούμαι).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαγαζιά που τις δοκίμασες ήταν στο Μalmo? Γιατί μπορεί να δοκιμάσαμε τις ίδιες.  ;D ;D

 

Ωστόσο η απορία που θέτεις, έχει απάντηση, στην πρόταση του Yameth: αν θέλεις να είσαι σίγουρος ότι αυτή που θα πάρεις θα είναι "η καλή", τότε πας σε boutique/ακριβούς κατασκευαστές. Όπως και αν θέλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καλή σύγχρονη Strat ή Tele, πας σε Suhr και Anderson. Τώρα αν θέλεις σώνει και καλά να παίξεις με 10 για να βρεις την μία την καλή, παίζει και η λύση Fender (και Gibson, για να μην παρεξηγούμαι).

Τι έγινε ρε παιδιά όλοι στο Malmo είμασταν το καλοκαίρι (ήταν και ο Matawan).

Όντως αυτή που μου άρεσε ήταν στo Music borsen (η λευκή) αλλά η καλύτερη σε feel ήταν μια customshop tele 63 που έπαιξα στο Helsingborg, και μάλιστα σε καλή τιμή 2600 Ε.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου