Προς το περιεχόμενο

Boutique pedals=Μυθος ή κουφαθηκα?


mick77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα boutique πεταλακια σιγουρα εχουν καλυτερα υλικα πιο προσεγμενα και πιο ακριβα βεβαιως.

αυτο αλλωστε πληρωνεις...

 

η προσωπικη μου αποψη ειναι πως το καλυτερο πεταλι-κιθαρα-ενισχυτης ειναι αυτο που ακουγεται καλυτερα στα δικα σου αυτια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σίγουρα πληρώνεις και άλλα πράγματα εκτός από ποιότητα ήχου. Π.χ. ποιότητα κατασκευής, περίεργα υλικά (γερμάνιο κλπ), χώρα κατασκευής, ποσότητα κομματιών που βγαίνουν, κλπ.

 

Εξάλλου είναι λίγο οξύμωρο να μιλάμε για "ποιότητα" ήχου αναφερόμενοι σε ένα προϊόν που "βρωμίζει" τον ήχο. Όπως είμαστε και αρκετά ασυνεπείς όταν πίνουμε νερό στον ακριβό λαμπάτο ενισχυτή μας, και μετά του καρφώνουμε ό,τι τρανζιστοράτο πετάλι υπάρχει στην είσοδο  ;)

 

 

 

Ενδιαφερουσα προσέγγισή στο θεμα ενισχυτές ..ευχαριστω για το χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα "μπουτίκ" πετάλια μπορεί να είναι από απλά πετάλια με μικρές διαφορές (π.χ. πυκνωτές εισόδου-εξόδου) μέχρι εντελώς διαφορετικές σχεδιάσεις. Μπορεί να ακούγονται καλύτερα σε κάποιον, μπορεί και όχι, εξαρτάται το τι ψάχνει.

 

Στα πετάλια αυτά πληρώνεις ένα 5-10% στα καλύτερα υλικά που χρησιμοποιεί ο μπουτικάς, και ένα 90-95% στον ΧΡΟΝΟ που ξόδεψε για να τα σχεδιάσει έτσι ώστε να ακούγονται έτσι.

 

Αυτό πάντως που είναι η ΜΕΓΙΣΤΗ ΜΠΑΡΟΥΦΑ στα "μπουτίκ" πετάλια είναι το ότι τις κολλήσεις τις έκανε ανθρώπινο χέρι, και όχι μια ψυχρή μηχανή, άρα μόνο και μόνο γιαυτό είναι καλύτερα.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιφυλάσσομαι να απαντήσω στο θέμα μιας και είναι σίγουρα - και με διαφορά - αυτό που έχω ασχοληθεί περισσότερο από όλα τα άλλα του music tech γενικότερα (είναι και το αγαπημένο μου, εδώ που τα λέμε). Θα χρειαστεί όμως αν δεν προλάβω να γράψω κάτι, να το ξεθάψω μετά τις 5-6 Οκτωβρίου λόγω δουλειάς και μεγάλου ταξιδιού...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα "μπουτίκ" πετάλια μπορεί να είναι από απλά πετάλια με μικρές διαφορές (π.χ. πυκνωτές εισόδου-εξόδου) μέχρι εντελώς διαφορετικές σχεδιάσεις. Μπορεί να ακούγονται καλύτερα σε κάποιον, μπορεί και όχι, εξαρτάται το τι ψάχνει.

 

Στα πετάλια αυτά πληρώνεις ένα 5-10% στα καλύτερα υλικά που χρησιμοποιεί ο μπουτικάς, και ένα 90-95% στον ΧΡΟΝΟ που ξόδεψε για να τα σχεδιάσει έτσι ώστε να ακούγονται έτσι.

 

Αυτό πάντως που είναι η ΜΕΓΙΣΤΗ ΜΠΑΡΟΥΦΑ στα "μπουτίκ" πετάλια είναι το ότι τις κολλήσεις τις έκανε ανθρώπινο χέρι, και όχι μια ψυχρή μηχανή, άρα μόνο και μόνο γιαυτό είναι καλύτερα.

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου ,σημφωνω

 

τα boutique πεταλακια σιγουρα εχουν καλυτερα υλικα πιο προσεγμενα και πιο ακριβα βεβαιως.

αυτο αλλωστε πληρωνεις...

 

η προσωπικη μου αποψη ειναι πως το καλυτερο πεταλι-κιθαρα-ενισχυτης ειναι αυτο που ακουγεται καλυτερα στα δικα σου αυτια!!!

 

Ευχαριστω πολυ ,κι εγω τα αυτια μου πιστευω εδω και τοσα χρονια !!! τι? πως ειπες ? λιγο ποιο δυνατα δεν ακουω ?  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προσωπικη μου αποψη ειναι πως το καλυτερο πεταλι-κιθαρα-ενισχυτης ειναι αυτο που ακουγεται καλυτερα στα δικα σου αυτια!!!

 

Αυτό μετράει...

Boutique είναι τα κουτάκια μάλλον στις περισσότερες περιπτώσεις...

Αφήστε που έχει αρχίσει να γίνεται κουραστικό το θέμα ....τώρα έχει γίνει και με τις Japan Fender που άρχισαν τα βαφτίσια σε συλλεκτικές και σπάνιες κλπ κλπ...

 

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιφυλάσσομαι να απαντήσω στο θέμα μιας και είναι σίγουρα (και με διαφορά) αυτό που έχω ασχοληθεί περισσότερο από όλα τα άλλα του music tech γενικότερα. Θα χρειαστεί όμως αν δεν προλάβω να γράψω κάτι, να το ξεθάψω μετά τις 5-6 Οκτωβρίου λόγω δουλειάς και μεγάλου ταξιδιού...

Ok περιμενω την γνωμη σου ,θα εχει ενδιαφερον.Αν προλαβω θα ανεβασω κλιπακια απο 4 πεταλακια με τα ιδια settings ,αν ξεφρικαρει ο κομπιουτερας !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μετράει...

Boutique είναι τα κουτάκια μάλλον στις περισσότερες περιπτώσεις...

Αφήστε που έχει αρχίσει να γίνεται κουραστικό το θέμα ....τώρα έχει γίνει και με τις Japan Fender που άρχισαν τα βαφτίσια σε συλλεκτικές και σπάνιες κλπ κλπ...

 

α ...γεια σου εχεις δικιο δεν λεω οτι ειναι ασχημες οι japan αλλα πολυ κλοκλο και αυγο τιποτα ρε παιδιμου.!!!(ΤΟ αυγο πως το γράφεται ? με υ ή με β  ;D ;D off topic βεβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.!!!(ΤΟ αυγο πως το γράφεται ? με υ ή με β  ;D ;D off topic βεβαια)

 

Στην μπανανονεοελληνικη γραφεται και με Βου  !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου