Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρες και προετοιμασία για live - Οργάνωση/αποθήκευση ήχων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια απορία που έχει κολήσει στο κεφάλι μου εδώ και πολύ καιρό...

Όσοι χρησιμοποιήτε πεταλιέρες σε Live καταστάσεις, πως έχετε μοιράσει τα προγράμματα/ήχους σας στις μνήμες της; Τι βάζετε προτεραιότητα στις εναλλαγές ήχων; Τι συνδιασμοί σας εξυπηρετούν και τι παρατηρήσεις θα κάνατε στην χρήση της εκάστοτε πεταλιέρας (ή ρακιέρας);

 

Για παράδειγμα στην tonelab έχω βάλει στα:

προγράμματα απο Bank 1-5 όλα τα amps με τα original specs σαν "βάσεις"

προγράμματα απο Bank 6-10 πρόχειρους/πειραματικούς ήχους

προγράμματα απο Bank 11-15 ήχους που αρμόζουν σε single coil μαγνήτες

προγράμματα απο Bank 16-20 ήχους που αρμόζουν σε humbucker μαγνήτες και "μουντές" κιθάρες

προγράμματα απο Bank 21-30 ήχους για γρήγορες εναλλαγές και προσαρμοσμένοι στα τραγούδια Live.

 

Συγνώμη για το "άκυρο" της ερώτησης, γνωρίζω πως λόγω ποικιλομορφίας εξοπλισμού θα υπάρχουν και 10.000 παραδείγματα, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να γνωρίζω πως οργανώνεστε ηχητικά και γενικά πως είστε ήσυχοι οτι θα κάνετε dial τον ήχο που θέλετε την στιγμή που θέλετε.  ???

 

Ευχαριστώ

give your hands some sweet tele lovin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά ρε Katsarida Vromeri τι όνομα ειναι αυτό.... ;D

 

Μπορείς να πείς πως βγήκε μετά απο επιτυχή καταπολέμηση μιας φοβείας πχ όπως ο batman με τις νυχτερίδες...

give your hands some sweet tele lovin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε bank εχει τουλαχιστον τους ηχους που χρησιμοποιουνται σε ενα τραγουδι. Αμα χωρανε και για περρισοτερα, ακομα καλυτερα. Γενικα προσπαθω να αποφευγω την αλλαγη bank, και να παραμενω στην ιδια, ωστε να αλλαζει μονο το preset, δηλαδη ενα πατημα του ποδιου μονο.

 

Εφοσον το τραγουδι εχει τελειωσει, και δε με βιαζει κανενας, αλλαζω ευκολα και χωρις αγχος bank. :)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ συνήθως έτσι το κάνω με τα banks φίλε Dave. Κάθε bank και ήχοι για 1-2 τραγούδια ανάλογα το ύφος. Πολλές φορές όμως θα χρειαστεί να συνδιάσω εναλλαγές από 2 banks (κυρίως για τα modulation effects) και φοβάμαι θα χαθεί η μπάλλα καμιά μέρα.

give your hands some sweet tele lovin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεις πανω απο 5 ηχους για ενα τραγουδι? :o :o

Τοτε προσπαθησε να τα εχεις σε διπλανα banks. :D

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεις πανω απο 5 ηχους για ενα τραγουδι? :o :o

Τοτε προσπαθησε να τα εχεις σε διπλανα banks. :D

 

Απλά έχει τύχει να κολάει περισσότερο ένας ήχος απο άλλο μακρινό (απο το υπερπέραν..) bank και να πατάω το bank up 5-6 φορές πράγμα πολύ άβολο. Τα διπλανά banks δε ξέρω αν στέκουν γιατί αλλάζοντας κιθάρες amps και γενικά εξοπλισμό οι ήχοι που αποθήκευσες αλλάζουν εντελώς και μερικές φορές καταλλήγουν σε κάτι άσχετο με αυτό που είχες πριν (και προόριζες σαν bank για το τραγούδι).

 

Εννοείται πως αν ετοιμάζεσαι για live έχεις αποφασίσει με ποιά κιθάρα θα παίξεις και ποιούς ήχους/προγράμματα θα χρησιμοποιήσεις στο κάθε κομμάτι..  ::)

give your hands some sweet tele lovin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα καθε preset μου το εχω φτιαξει για την συγκεκριμενη κιθαρα που θα το χρησιμοποιω, και ολοι οι ηχοι μου ειναι στημενοι στον δικο μου ενισχυτη.

 

Απο κει και περα, στον εκαστοτε ενισχυτη του καθε μαγαζιου/stage/whatever, προσπαθω απλα να τον φερω στα μετρα του δικου μου(μεσω eq συνηθως).

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν επαιζα live χρησιμοποιουσα midi πεταλιερα (χαριν ευκολιας, αλλαζε preset και καναλια στον ενισχυτη χωρις να γινομαι tap dancer). Toυς 7-8 ηχους που χρησιμοποιουσα τους ειχα κατηγοριοποιησει ετσι ωστε να ειναι ευκολες οι εναλλαγες μεσα σε καποια κομματια, με τα preset 1 κ 2 (τα πλεον προσβασιμα) να ειναι οι βασικοι πιο πολυχρησιμοποιουμενοι ηχοι: ο main clean ηχος μου και στο 2 ο main dirty ηχος. Τα υπολοιπα 5-6 πρεσετ ηταν για καποιες ειδικες αναγκες καποιων κομματιων. Στο live που εχεις πολλα πραγματα να σκεφτεις νομιζω οτι καιριο μελήμα ειναι η ευχρηστια και η απλοτητα οσον αφορα την αποθηκευση και προσβαση των ηχων σου.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο live που εχεις πολλα πραγματα να σκεφτεις νομιζω οτι καιριο μελήμα ειναι η ευχρηστια και η απλοτητα οσον αφορα την αποθηκευση και προσβαση των ηχων σου.

 

Έχεις δίκιο φεντεριάρη, μάλλον το παρακάνουμε πολλές φορές. Πάντως αν είχα 25 tap-buttons θα τα χρησιμοποιούσα όλα και πάλι. Και εγώ το πολύ 10 ήχους χρησιμοποιώ αλλά τις περισσότερες φορές δεν έχω την ευχαίρεια να κουβαλάω τον ενισχυτή μου και την καμπίνα και και και... για να βγεί ο ήχος "miked". Έτσι μέσα απο τα PA ο ήχος αλλάζει και καταλήγω να γίνομαι ολίγον tap dancer οπως είπες. Κυρίως στις πριμο-μεσαίες EQ περιοχές (άσε το ηχόχρωμα..) είναι η μέρα και ή νύχτα στους περισσότερους clean ήχους.

give your hands some sweet tele lovin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου