Προς το περιεχόμενο

Τωρα που βρηκα τα 2,5 χιλιάρικα, τι κιθάρα να πάρω?


Elixir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα όλες τις απαντήσεις σ'αυτό το topic ,και μου κάνει εντύπωση ¨οτι σωνει και καλά o Elixir πρεπει να πάρει πιο φτηνή κιθάρα,να γλυτώσει λεφτά,να μην πάρει τον ΜΚ5 γιατί είναι Mercedes κλπ. :o :o

Δεν κατάλαβα,πρεπει να είσαι ο Santana για να έχεις καλή (ακριβή)κιθάρα ή ένα ακριβό Boogie???

Πραγματικά χαίρομαι ανθρώπους που αγοράζουν καλό εξοπλισμό είτε για την δουλειά είτε για το χομπυ τους

Πιστεύω ότι μόνο και μόνο η αίσθηση της κατοχής ενός special οργάνου σε φτιάχνει.... ;)

 

 

Κρίμα που δεν υπάρχει ο Καιάδας σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

H swamp ash που αναφέρθηκε έχει 22 τάστα κ 'wide fat neck....καμια σχεση με μπράτσα όπως η music man και η ibanez jem....

 

οι υπολοιπές PRS βγαίνουν σε 24....

 

βασικά εγώ με αυτά τα λεφτά θα έπαιρνα την PRS 24 custom που δεν είναι ομως bolt on...και θα καθάριζα....έχει και υψηλή μεταπωλιτική αξία σε περίπτωση που δεν αρέσει...

 

πάντώς παιδιά σόρυ αλλά την ibanez jem με τίποτα..εκτός αν θέλεις να παίξεις σε στυλ vai....καινούργια .. μεταχειρισμένη που παίζει σε καλές τιμές οκ....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ....μου λέει ότι ειναι πολυ όμορφη....που ειναι δηλ..

 

από κει και περα ...εννοειται δεν την εχω ακουσει ποτε απο κοντα.....κ φανταζομαι οτι στην ελλαδα θα ειναι πολυ δυσκολο να τη βρεις να την ακουσεις καπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο διαβασα και καταλαβα θελεις ενα πολυπλευρο οργανο, οποτε θα προτεινα οπωσδηποτε να δεις PRS custom 24 !

 

Την εχω ενα χρονο περιπου και δεν προκειται να την αλλαξω με τιποτα !!! (οχι βεβαια οτι αυτο ειναι κριτηριο για να την παρεις και εσυ χεχεχεχεχεχεχεχεχεχε)  

 

Μια βολτα στον Πειραια θα σε πεισει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλες τις απαντήσεις σ'αυτό το topic ,και μου κάνει εντύπωση ¨οτι σωνει και καλά o Elixir πρεπει να πάρει πιο φτηνή κιθάρα,να γλυτώσει λεφτά,να μην πάρει τον ΜΚ5 γιατί είναι Mercedes κλπ. :o :o

Δεν κατάλαβα,πρεπει να είσαι ο Santana για να έχεις καλή (ακριβή)κιθάρα ή ένα ακριβό Boogie???

Πραγματικά χαίρομαι ανθρώπους που αγοράζουν καλό εξοπλισμό είτε για την δουλειά είτε για το χομπυ τους

Πιστεύω ότι μόνο και μόνο η αίσθηση της κατοχής ενός special οργάνου σε φτιάχνει.... ;)

 

 

 

Όχι, δεν πρέπει να είσαι ο Santana, ούτε ο Vai, ούτε ο Satriani κλπ., πρέπει να ξέρεις τι θες. Δεν αναφέρθηκε πουθενα απ'όσο διάβασα το θέμα "παίζω τόσο καλά - δώσε τόσα λεφτά". Αμα γνωρίζεις τι είναι αυτό που θες, δώσε και 50.000, κανένα πρόβλημα. Όμως όταν μπαίνεις και ζητάς εντελώς αορίστως συμβουλές για μια νέα κιθάρα έχοντας ειδικά ένα budget των 2.500€, και με έναν αόριστο ήχο στο μυαλό σου, και φυσικά χωρίς έναν ενισχυτή που μπορεί να αναδείξει την κιθάρα, ε τότε αυτές τις απαντήσεις θα ακούσεις (όχι μόνο ο Elixir, ο καθένας).

 

Όλο το thread είναι γεμάτο από ένα σωρό διαφορετικές κιθάρες, που ΟΛΕΣ αξίζουν μια δοκιμή, αλλά πάω στοίχημα πως ΚΑΝΕΝΑΣ απ'αυτούς που πρότειναν αυτές τις κιθάρες κατάλαβαν τι ΑΚΡΙΒΩΣ θέλει ο elixir, τι βολεύει τον elixir, αν συμφέρει ή όχι τον elixir να κρατήσει κανένα φράγκο και για ενισχυτή (το οποίο ήταν και το point στο να πάρει μια φθηνότερη κιθάρα, ώστε να μπορέσει να τσιμπήσει κι ενισχυτή καλύτερο) κλπ. Κι αν κατάλαβαν, my apologies.

 

Όσον αφορά το θέμα "μαζί μας θα τα πάρουμε" και "πάρε ότι σου γουστάρει, μην τρελαίνεσαι", θα συμφωνήσω - αρκεί να ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ τι ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ!!! Αν θεωρείτε συνετό και συμφέρον να παίρνει ο καθένας ότι γουστάρει και να σκάει τα (hard earned φαντάζομαι) φράγκα του έτσι επειδή του αρέσει το headstock και οι seymour duncan, τότε απλά πάω πάσο.

 

Τέλος πάντων, επειδή τέτοια θέματα ξεφυτρώνουν σαν μαγικά μανιτάρια κάθε τρείς και λίγο δεν θ'ασχοληθώ περαιτέρω. Καλή τύχη στην εύρεση κιθάρας Elixir.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το θέμα "μαζί μας θα τα πάρουμε" και "πάρε ότι σου γουστάρει, μην τρελαίνεσαι", θα συμφωνήσω - αρκεί να ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ τι ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ!!! Αν θεωρείτε συνετό και συμφέρον να παίρνει ο καθένας ότι γουστάρει και να σκάει τα (hard earned φαντάζομαι) φράγκα του έτσι επειδή του αρέσει το headstock και οι seymour duncan, τότε απλά πάω πάσο.

Tώρα είσαι απόλυτος...το τι ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ τι ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ σήμερα είναι έτσι και αύριο αλλιώς.

Θεωρώ συνετό και συμφέρον (εάν δεν έχω βάλει δάνειο στον Audiokostas το σπίτι μου)... επειδή δεν θα τα πάρω μαζί μου... να μπορώ να κάνω το γούστο μου, είμαι δεν είμαι ο Carlos...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα είσαι απόλυτος...το τι ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ τι ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ σήμερα είναι έτσι και αύριο αλλιώς.

Θεωρώ συνετό και συμφέρον (εάν δεν έχω βάλει δάνειο στον Audiokostas το σπίτι μου)... επειδή δεν θα τα πάρω μαζί μου... να μπορώ να κάνω το γούστο μου, είμαι δεν είμαι ο Carlos...

 

Βρε marathon, όταν πήρες τα κομμάτια για να κάνεις την graphite tele δεν ήξερες τι ήθελες? Πήγαινες με γνώμονα κάτι που ήθελες, αλλά γνώριζες τι παίζει, και ήξερες τι ήθελες να βγεί από την κιθάρα. Κι εγώ για τα γούστα του παρόντος μιλάω, δεν μιλάω για μελλοντικές επενδύσεις σε vintage όργανα κλπ. Απλά να ξέρεις ότι αυτό που σου "γυάλισε" είναι και αυτό που και σε βολεύει, και έχει τον ήχο που θέλεις. Αν σήμερα γουστάρεις μια jackson soloist π.χ. και ξέρεις ότι σε βολεύει κλπ. go ahead, άσχετα αν αύριο μπορεί να γουστάρεις stratocaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παραθέσω τον εαυτό μου

προφανώς κιθάρες των 2,5 χτυπιούνται στα ίσια απο πολλές των 1,5 επομένως δε θα βγάλεις άκρη έτσι.

 

θέλει δοκιμή το πράγμα. ποιος σου λέει οτι αν παίξεις με μια των 1.5 και μία των 2.5 δεν αποφασίσεις στο τέλος οτι οι διαφορές τους ανήκουν στον τομέα "περι ορέξεως" επομένως θα σου μείνει κ ενα χιλιαρικάκι στην τσέπη καβάτζα? ή μηπως αυτή των 1500 δε θα είναι σπέσιαλ? ;)

 

εδώ με 700 ευρώ παίρνεις καταπληκτικές κιθάρες πλέον, όταν μιλάμε για 1500 2500 δεν υπάρχει καλό και κακό, υπάρχει το πως μου κάθεται στο χέρι και στο μάτι :)

 

(άποψή μου βέβαια :))

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου