Προς το περιεχόμενο

Σινεμά "Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"...Ανοίξαμε και σας περιμένουμε!!!


Cineboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτιστα ήταν δική μου χαρά και ανάγκη να φιλοξενήσω στον Παραδεισένιο σινεμά αυτά τα παιδιά.....δεν έκανα τίποτε άλλο απο αυτό που πρόσταζε η καρδιά μου...

Σας ευχαριστώ πολύ γιά τα λόγια σας....με συγκινείτε αφάνταστα παιδιά.

 

Σινεμά "Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"ανοίξαμε και σας περιμένουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αδερφε (και γειτονα-Ναύπλιο εδω), παρακολουθω το έργο σου άφωνος...

"Η Ελλάδα που αντιστέκεται-η Ελλάδα που επιμένει..."

Σεβασμός, στον ύψιστο βαθμό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου βρε πατρίδα.....

Δεν έχουμε ακόμη συναντηθεί στα μέρη μας, η σε ξέρω κάπου...κάτι μου λέει το user σου..

Σινεμά "Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"ανοίξαμε και σας περιμένουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το "Σινεμά ο Παράδεισος"και όχι μόνο, σήμερα στην Κυριακάτικη εφημερίδα "Πρώτο Θέμα"....Web Only.

 

http://www.protothema.gr/life-style/politismos/article/?aid=114941

Σινεμά "Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"ανοίξαμε και σας περιμένουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Την ερχόμενη Τρίτη πηγαίνω στις αποθήκες του Δήμου γιά να δω μιά παλιά κινηματογραφική που μου δίνουν (...ξέρουν την ιστορία μου και το θέμα του σινεμά ο Παράδεισος...) γιά να τους αδειάσει ο χώρος.

 

Το σπουδαίο όμως δεν είναι αυτό, αλά το ότι έχω την εντύπωση πως πρόκειται γιά την πρώτη κινηματογραφική μηχανή του Σινεμά Ορφεύς του παππού μου, την οποία πριν μερικά χρόνια είχε κάνει δωρεά στον Δήμο μαζί με τις καρέκλες του κινηματογράφου ένας θείος μου, ο οποίος τώρα δεν είναι στην ζωή.

 

Εαν τελικά πρόκειται γιά αυτη την μηχανή, θα τρελλαθώ!!!!

 

Πως τα φέρνει τελικά η ζωή ε;.....να προσπαθώ να πάρω την νεότερη μηχανή του Ορφέα,χωρίς να τα έχω καταφέρει, που είναι στην αποθήκη ενός απο τους γυιούς, του παππού και να σαπίζει και τελικά να φτάσει στο δικό μου σινεμά η πρώτη μηχανή του Ορφέα, καθαρά απο θέμα τύχης!!!

 

 

 

Σινεμά "Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"ανοίξαμε και σας περιμένουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύμπαν συνομότησε υπέρ σου...

Μακάρι να είναι το ποθούμενο

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το σύμπαν συνομότησε υπέρ σου...

Μακάρι να είναι το ποθούμενο

Τελικά σήμερα έγινε η συνάντηση με τον υπέύθυνο του Δήμου, και πήγα απο τις αποθήκες να δω την μηχανή, και ΝΑΙ...τελικά αυτή είναι.

 

Η πρώτη κινηματογραφική μηχανή του παππού μου απο το σινεμά ΟΕΡΦΕΥΣ, είναι σχεδόν στα χέρια μου και σε λίγες ημέρες θα βρεί την θέση της, μέσα στον Παράδεισο...έτσι όπως της αξίζει.

 

Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, με τον κορμό της συνδεμένο, και απλά έχουν αποσυνδέσει κάποια εξωτερικά κομάτια, που με λίγο ψάξιμο και υπομονή πιστεύω ότι θα καταφέρω να τα βάλω στην θέση τους.

Απλά χρειάζονται κάποια χέρια γιά την μεταφορά της, και ένα μικρό trailer που έχω βρεί, γιά να μην χρειαστεί να σηκωθεί σε μέγλο ύψος καρίτσας αυτοκινήτου.

 

Οτι και να σας πω, γιά το πως αισθάνθηκα όταν αντίκρυσα αυτη την κινηματογραφική μηχανή ,και το πόσα-ποιά συναισθήματα και αναμνήσεις μου ξύπνησαν απο παιδάκι, δεν θα τα καταφέρω.

 

Δεν ξέρω ποιόν πρέπει να ευχαριστήσω...τον Θεό; την τύχη;....ποιόν;

Απλά στην θέα της κάθισα ακίνητος μπροστά της και σχεδόν δακρυσμένος.

 

Τελικά η ταινία Σινεμά ο Παράδεισος συνεχίζεται γιά εμένα μετά τόσα χρόνια,και πάντοτε θα είναι η αγαπημένη μου ταινία...η ταινία της ζωής μου!!!

 

 

Σημ.....φυσικά θα ακολουθήσουν και οι σχετικές φωτογραφίες στην ώρα τους.Προς το παρών με απασχολεί η μεταφορά και το σημείο τοποθέτησης στον Παράδεισο.

Σινεμά "Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"ανοίξαμε και σας περιμένουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπράβο! Είναι όμορφο να βλέπεις πως η υπομονή, επιμονή και το μεράκι ανταμοίβονται!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λοιπόν,

 

Τώρα που φθινοπωριάζει λέω να πάω εκδρομή προς τα μέρη σας. Μάλιστα δεν το κάνουμε μερικοί, μερικοί που έχουμε οικογένειες ημερίσια; Είναι 2- 2 1/2 ώρες το Ναύπλιο... Γίνεται μία Κυριακή.

 

Νομίζω ότι θα είναι τέλεια! Άλλος;

 

Για τη μηχανή του παππού δε ξέρω τι να πω είναι η αλήθεια. Τέτοια πράγματα γίνονται μόνο σε αυτούς που τους αξίζει! Και σου αξίζει Γιάννη (σωστά το λέω το όνομα; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου