Προς το περιεχόμενο

προβλημα με volume pot μπασσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα

 

εχω ενα δανεικο μπασσο ibanez gsr200 και εχει παρουσιασει το εξης προβλημα:

 

το volume pot του bridge μαγνητη ειναι πολυ χαλαρο, "παιζει" δεξια-αριστερα και γυριζει παραπανω απο οσο θα επρεπε (δεν ξερω πως να το περιγραψω αλλιως, ειμαι σιγουρος οτι καταλαβατε) και ο συγκεκριμενος μαγνητης δεν δουλευει.

 

ανοιξα το καπακι απο πισω και οπως ηταν αναμενομενο, καποιο καλωδιο απο pot εχει κοπει (συγκεκριμενα το κιτρινο που κραταω στη φωτογραφια)

 

ειχα παθει και παλαιοτερα σε μια κιθαρα μου το ιδιο προβλημα (σιγουρα "επαιζε" το pot, δεν θυμαμαι αν δεν ειχα καθολου ηχο απο το μαγνητη) αλλα τοτε ημουν αρχαριος και το ειχα δωσει κατευθειαν σε μαστορα. σκεφτομαι τωρα ομως να γλιτωσω αυτο το 20αρι-30αρι και να το φτιαξω μονος μου.

 

τα φωτα σας λοιπον, γιατι απο ηλεκτρολογικα οργανων δεν σκαμπαζω πολλα..

1) θα χρειαστει να αγορασω καινουριο pot, και αν ναι ποσα Κ(πανω στο ποτ δεν φιανεται καθαρα το πρωτο ψηφιο)?

 

2) μπορω να κολλησω το κιτρινο καλωδιο με κολλητηρι σε ενα απο τα 2 κενα "ποδαρακια" του υπαρχοντος pot (μεσαιο, δεξι - μαλλον το μεσαιο φανταζομαι..)?

 

3)θα σταθεροποιηθει με αυτον τον τροπο και το pot ή θα πρεπει να κανω και κατι αλλο?

 

γενικα οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη!

ευχαριστω

 

http://www.flickr.com/photos/62597384@N04/6010872371/#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να μην παιζει το pot πρεπει να βγαλεις το καπακι του απο μπροστα (το τραβας και βγαινει) και να σφιξεις το παξιμαδι που κραταει το pot. Το κιτρινο καλωδιο θα το κολλησεις στην κασα του pot (γειωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηξερα οτι ειναι τοσο απλο το να το σφιξεις :)

 

σε ποιο "ποδαρακι" απο τα 3 πρεπει να κολλησω το καλωδιο? στο αριστερο ειναι κολλημενο ήδη καποιο αλλο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κασα θα το κολλησεις, σε κανενα ποδαρακι. Αν δεις προσεκτικα εκει που γραφει τα ποσα Κ ειναι το pot, εχει καλαι απο την κολληση απ οπου εφυγε το κιτινο σου καλωδιο. Μονο προσεξε να μην ζεστανεις παρα πολυ το pot, δηλ. μην αφησεις το κολλητηρι πανω στο pot για πολυ ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εκτυπωση οτι το κιτρινο δεν πρεπει να ειναι η γειωση - αλλιως οχι μονο ο μαγνητης θα λειτουργουσε αλλα θα ακουγε και θορυβο

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εκτυπωση οτι το κιτρινο δεν πρεπει να ειναι η γειωση - αλλιως οχι μονο ο μαγνητης θα λειτουργουσε αλλα θα ακουγε και θορυβο

 

μαλλον εχεις δικιο. Δεν ξερω αν ειναι αυτο ή αν εκανα κατι αλλο λαθος, αλλα το να κολλησω το κιτρινο καλωδιο στην κασα του pot δεν δουλεψε. Aποτελεσμα ιδιο με πριν, ουτε ηχος , ουτε θορυβος..

anyone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου