Προς το περιεχόμενο

Η κ.Καταλίνα και οι μπότες της


hampis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ήρθε η κ.Καταλίνα μου (Gretsch Catalina maple fusion 6-piece) και ειμαι ενθουσιασμένος !

Αυριο θα τη δοκιμάσω στο στουντιο.Θα επανέλθω για αυτο με φωτο αλλα ξαφνικά ''έκατσε'' και ενα live σε λιγες μέρες και λεω να την κανω φιγούρα.Με απασχολεί ενα θεματάκι.Στο μπροστινο μέρος της μπότας δε θελω να κανω τρύπες (ακόμα δεν ήρθε η κυρία και θα την ''τρυπήσω'' ?) οποτε αναρωτιεμαι που θα πρεπει να τοποθετησω το μικροφωνο, μπροστα ή πισω και γιατί  (πω πω πολύ ''πονηρό'' post ) :P :P ?

Επισης θα έχω ένα αξιοπρεπη pounchy ήχο ?

 

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα να βαλεις ενα μπροστα και ενα πισω..

απο το μπροστα θα παρεις τον ογκο και τα μπασα και απο πισω (κοντα στο κοπανο δλδ) θα παρεις την ατακα...

απο εκει και περα το ρυθμιζεις οπως θες..

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Τάσο. Βέβαια μπορείς να δοκιμάσεις αρχικά με ένα μόνο μικρόφωνο μπροστά, αλλά αν υπάρχουν κανάλια το πίσω σίγουρα θα βοηθήσει. Τα δέρματα είναι προ-μαφλαρισμένα;

 

Με γεια και καλόπαιχτη! Μην ξεχάσεις τις φωτογραφίες (και θέλουμε και κλιπ απ' το live...)!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και σε live που οι κασες εχουν τρυπες και μικροφων εντως,  εχουμε ακουσει ποτε παουντσι ηχο...αντε μεχρι το σαουντσεκ...μολις μπουν και τα υπολοιπα οργανα bye bye κασες...οποτε μην αγχεσαι ιδιαιτερα. Και οσο για 2 μικροφωνα μπρος και πισω, εδω στα περισοτερα λαιβαδικα ενα xtra τομ παιρνεις μαζι σου και δεν εχουν μικροφωνο να το βγαλουνε ΡΑ. Οπως και να χει, με'γεια το μωρο και καλοπαιχτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θα έχω ένα αξιοπρεπη pounchy ήχο ?

 

οχι δεν θα εχεις αν δεν τοποθετησεις μικροφωνο ΜΕΣΑ στην κασα (μπορεις να το τοποθετησεις μεσα στη κασα και να ξαναβαλεις αθικτο το μπροστινο δερμα αν η κασα εχει τρυπα για tom holder,αν δεν εχει δεν μπορεις.)

 

 

υπαρχει ο...τζαμπα/βλαχικος και ο κυριλε  http://www.kellyshu.com/products/shu_interior_install.html  τροπος :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις !!

Superfunk ωρα να γελασουμε...εαν βαλω μεσα το μικροφωνο απο που θα βγει το καλωδιο ?

Ναι εχει tom holder τρυπα στην οποια μπαινει το ...τομ χολντερ..απο που θα περασει το καλωδιο αφου ..κλεινει η τρυπα ?

 

προ-μαφλασμενα δερματα τι σημαινει ? σορρυ ακουμπαω ακουστικη μετα 21 χρονια....

βρηκα ενα βιντεο ακριβως ιδια με τη δικια μου..αυτο μεχρι να φτιαξω δικο μου

http://www.youtube.com/watch?v=vJBzpy3Xd38&feature=channel_page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.απο που θα περασει το καλωδιο αφου ..κλεινει η τρυπα ?

 

εννοειται οτι θα βαλεις τα τομ σε αλλες βασεις οχι πανω στη κασα ;),μπορεις βεβαια να περασεις και το καλωδιο απο το air hole της κασας (αν εχει)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την ψαψω για ''τρυπες''

btw air hole μπορω να κανω και μονος μου.Παντως και στο βιντεο μια χαρα ακουγεται η μποτα χωρις τρυπες ετσι ?Θα μου πεις με ολα τα άλλα οργανα (που παντα θελουν να ειναι πιο δυνατα απο σενα  >:() αλλαζουν τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε μια χαρα ακουγεται ολο το...ροκ πριν το 70 χωρις τρυπες εχει γραφτει,απλα μη περιμενεις "μοντερνο" ηχο χωρις μικροφωνο μεσα στη κασα. ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw air hole μπορω να κανω και μονος μου.

 

Πές μου ότι αστειεύεσαι... Δεν θέλεις να τρυπήσεις το δέρμα και είσαι διατεθειμένος να τρυπήσεις το κέλυφος σε ολοκαίνουργιο σετ για να περάσεις το καλώδιο του μικροφώνου; Ούτε να το διανοηθείς! ;D

 

Πέραν της πλάκας, το πιθανότερο είναι ότι η κάσα έχει τρύπα ...εξαερισμού (πρέπει να είναι στο σηματάκι της Gretsch), οπότε δεν χρειάζεται να πιάσεις το μπλακεντέκερ. Βεβαιώσου απλά ότι το καλώδιο του μικροφώνου χωράει να περάσει από την τρύπα.

 

Παρότι σέβομαι απόλυτα τη γνώμη του SF - πρέπει να έχει μερικά εκατομμύρια ώρες ηχοληπτικής/ηχογραφητικής πτήσης περισσότερες από εμένα ;) - επιμένω ότι με δύο μικρόφωνα μπορείς να έχεις ένα καλό συνδυασμό ατάκας και χαμηλών, αλλά όπως επισήμανε κι ο UniversalPulse αυτό δεν είναι πάντα εύκολο, ειδικά στα εξαιρετικά οργανωμένα ελληνικά live.

Σκέψου και την πιθανότητα του ενός μόνο μικροφώνου μπροστά, μπορεί ο ήχος να σου αρέσει. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά το D6 της Audix έχει τη φήμη ότι κάνει πολύ καλή δουλειά σε κλειστό δέρμα.

Παρά τα παραπάνω, αν θέλεις να γλιτώσεις αρκετά πονοκεφαλιάσματα η τρύπα στο δέρμα είναι ο πιο εύκολος δρόμος...

 

Παρεμπιπτόντως, τα προμαφλαρισμένα δέρματα είναι αυτά που έχουν ενσωματωμένο κάποιο είδος ...φίμωτρου. Κάνε ένα σερτς για Remo Powerstroke 3 ή Powersonic, για Evans emad, ή για Aquarian Superkick και θα δεις.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου